• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Łóżko z zagłówkiem? A może bez wezgłowia?

Wybór łóżka do sypialni nie jest prostą sprawą. Pod uwagę należy brać nie tylko rozmiar ramy, rodzaj materaca czy stylistykę mebla. Równie istotne są kwestie praktyczne. W tym miejscu pojawia się bardzo istotne pytanie - wybrać łóżko z zagłówkiem czy bez? Oba rozwiązania mają swoje zalety, jednak dedykowane są dla osób o nieco odmiennych potrzebach. Co warto wiedzieć na ten temat?
Aby można było mówić o satysfakcjonującym wypoczynku, sypialnia musi spełniać kilka warunków. Po pierwsze, powinna cieszyć oko. Znacznie przyjemniej jest zasypiać i budzić się w pomieszczeniu, którego aranżacja odpowiada naszym wymogom estetycznym. Po drugie, powinna być praktyczna. Odpoczynek to przecież nie tylko sen, ale także chwila relaksu z książką, przy ulubionym serialu czy błogie lenistwo w niedzielne popołudnie. We wszystkich wymienionych kwestiach, kluczowe znaczenie ma łóżko. Jako "serce" pomieszczenia, w dużej mierze definiuje jego konwencję stylistyczną. Poza tym, to właśnie ten mebel ma kluczowe znaczenie dla naszej wygody, zatem kwestię wyboru odpowiedniego modelu należy potraktować priorytetowo. W tym miejscu należy odpowiedzieć sobie na niezwykle istotne pytanie - zdecydować się na łóżko z zagłówkiem czy bez?

Łóżko z zagłówkiem - idealne nie tylko do spania

Wybór konkretnego wariantu powinien być podyktowany tym, w jaki sposób na co dzień korzystamy z sypialni. Jeżeli łóżko służy nam nie tylko do spania, wybór modelu z zagłówkiem powinien być naszą naturalną decyzją. Miękkie wezgłowie stanowi idealne podparcie dla pleców, gdy układamy się w pozycji półleżącej, a w takiej najwygodniej czyta się książki lub ogląda telewizję.
Oczywiście, alternatywą dla wezgłowia mogą być poduszki oparte o ścianę, ale będzie to ledwie półśrodek. Po pierwsze, takie oparcie nie będzie zbyt stabilne i przy każdym ruchu konieczne będzie jego poprawianie, a po drugie, poduszki nie zapewnią odpowiedniego kompromisu między komfortową miękkością a zdrową dla kręgosłupa twardością.

Łóżko z zagłówkiem tapicerowanym - stylistyczna ekstraklasa

Nie bez znaczenia są też walory stylistyczne takiego rozwiązania. Łóżko z miękkim zagłówkiem, pokrytym atrakcyjną tapicerką, to element, który rzuca się w oczy już po przekroczeniu progu sypialni. W kwestii aranżacji wnętrza, taki mebel pełni rolę dominującą, definiując ogólną stylistykę. Decyzję o zakupie konkretnego modelu warto zatem podjąć już na samym początku, by wszystkie meble mogły stworzyć harmonijną całość.
Zagłówek daje bardzo szerokie pole do popisu osobom, dla których jeden kolor ścian wydaje się zbyt nudny. Ciekawym rozwiązaniem jest pas, szerokością i barwą pasujący do wezgłowia, kontrastujący z głównym kolorem ściany. Taki zabieg doda wnętrzu nutkę designerskiego charakteru.
Skoro o walorach estetycznych mowa, wezgłowie bardzo skutecznie chroni ścianę przed zabrudzeniami i otarciami. Każdy, kto kiedykolwiek korzystał z łóżka bez zagłówka, doskonale wie, jak szybko niszczy się fragment ściany, o który oparta jest rama.
Ciekawą opcją jest też metalowy zagłówek. Taki element wprowadza do wnętrza stylową surowość, a jeżeli został wykonany z cienkich rurek, dodaje mu dynamiki i optycznej lekkości.
 

 

Łóżko bez zagłówka - dla kogo?

Skoro wezgłowie jest tak bardzo praktycznym dodatkiem, to czy łóżka bez zagłówka mają jeszcze rację bytu? Trzeba przyznać, że oferta takich modeli jest coraz skromniejsza, nie oznacza to jednak, że grozi im zniknięcie z rynku.
Modele pozbawione wezgłowia są idealne dla osób, które strefę popołudniowego relaksu wyznaczyły w innym pomieszczeniu. Często wybierają je właściciele mieszkań z bardzo małymi sypialniami, w których masywny zagłówek byłby zbyt przytłaczający. Na taki wariant mogą zdecydować się też osoby, które nie chcą, by łóżko stanowiło dominujący element w stylizacji wnętrza.
Łóżka bez zagłówka charakteryzują się optyczną lekkością, są więc najlepszą opcją dla osób, dla których minimalizm oznacza surową prostotę. Jeżeli w sypialni ma znajdować się minimum sprzętów, trudno wyobrazić sobie lepsze rozwiązanie.