• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Aranżacja małego salonu

Salon jest wnętrzem, które w wielu domach i mieszkaniach staje się centrum naszego codziennego życia. To w nim tak naprawdę spędzamy najwięcej czasu, dlatego chcemy, aby był on urządzony nie tylko modnie, ale również funkcjonalnie. Odpoczynek w takim miejscu powinien być przede wszystkim przyjemny. Co jednak, gdy dysponuje niewielką przestrzenią? Wciąż możemy stworzyć wnętrze z naszych marzeń. Aranżacja małego salonu w taki sposób, by chciało się w nim przebywać, to wbrew pozorom nic trudnego. Trzeba tylko chcieć!

Aranżacja małego salonu - meble


Jak można się domyślić, mała przestrzeń warunkuje również rozmiar mebli jakie mogą się w niej pojawić. Kiedy zatem planujemy aranżacje małego salonu, musimy skupiać się przede wszystkim na produktach, które nie są ani zbyt duże, ani przesadnie wysokie. Dlaczego?
Niskie meble o podobnej wysokości, sprawiają, że salon wydaje się być wyższy i większy, a do tego porządkują całą przestrzeń. Nie mamy zatem wrażenia, że jest ona zagracona. Za niewielkimi elementami wyposażenia takiego pomieszczenia, przemawiają jednak przede wszystkim względy praktyczne. Swobodne poruszanie się po salonie i łatwy dostęp do każdej jego części to w tym przypadku podstawa. A kupując zwaliste meble o dużych gabarytach możemy sobie to uniemożliwić.

Aranżacje małych salonów zakładają również ich wyposażanie w lekkie meble, które w każdej chwili, bezproblemowo będziemy mogli przesunąć czy przestawić. Dzięki temu, szybko dostosujemy salon do naszych aktualnych potrzeb. Kiedy pojawią się u nas goście, możemy rozstawić siedziska dookoła stolika kawowego, a kiedy chcemy oglądać film, z łatwością ustawimy je na jednej ścianie.
Funkcjonalność to bardzo ważna kwestia, gdy w grę wchodzi aranżacja małego salonu. Z tego względu, wielu właścicieli tego typu przestrzeni, decyduje się na zakup mebli wielofunkcyjnych. Sofy z funkcją spania przydają się, gdy odwiedzają nas goście. Stoliki kawowe z półkami lub szufladami, pozwalają przechowywać w nich książki, gazety, czy najróżniejsze szpargały. Podobnie jak pufy ze schowkami, w których możemy ukryć wiele skarbów. Warto także pomyśleć o zakupie małych szafek na kółkach, które w razie potrzeby, mogą nam posłużyć jako dodatkowe stoliki.

Aranżacje małego salonu - kolorystyka


Kiedy urządzamy nasze mieszkanie i planujemy aranżacje małego salonu, musimy dobrze zastanowić się nad kolorami, które w nim zastosujemy. W niewielkich przestrzeniach tego typu, powinniśmy jednak bezsprzecznie stawiać na jasne kolory, zarówno gdy chodzi o ściany, jak i meble.
Najczęściej, ściany w małych salonach są malowane na odcienie bieli oraz beżu, ale także wszelkie pastelowe barwy. Wiele osób uzna jednak, że takie aranżacje małych salonów są po prostu nudne. Z tym jednak również możemy sobie poradzić. Wystarczy na przykład, że jedną ze ścian w takim wnętrzu pomalujemy na bardziej intensywny kolor, taki jak mocno nasycona zieleń, fiolet, czy nawet czerwień. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest także łączenie różnych odcieni w małym salonie, tworząc na ścianie na przykład pasy. Warto także pomyśleć o zastosowaniu farb w odcieniach chłodnej szarości albo błękitu, które sprawiają, że optycznie ściany wydają się być bardziej od nas oddalone.

 

Aranżacja małego salonu z aneksem kuchennym


W bardzo małych mieszkaniach, takich jak kawalerki, częścią salonu jest także aneks kuchennym. Niektórym może się wydawać, że aranżacja takiej przestrzeni jest wręcz niemożliwa, ale na wszystko są przecież sposoby.
Przede wszystkim, aranżacje małego salonu z aneksem kuchennym powinny zakładać jasne i klarowne oddzielenie od siebie strefy przyrządzania posiłków oraz strefy wypoczynku. Możemy to zrobić na przykład poprzez wstawienie pomiędzy nimi nawet niewielkiego stolika, który będzie pełnił funkcję naszej jadalni. Świetnym pomysłem są także wyspy kuchenne, które świetnie wyglądają, a do tego są funkcjonalne. Nie tylko oddzielają one od siebie kuchnię i salon, ale mogą stanowić też dodatkowy blat do przygotowywania posiłków oraz ich spożywania. W tym przypadku zatem również zyskujemy mini jadalnię.