• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Czy warto kupić biokominek?

Od lat marzysz o nastrojowym kominku, ale obawiasz się wielu problemów z jego eksploatacją, a także brudnych ścian? W takim razie warto zdecydować się na biokominek. Dzięki niemu możesz śmiało korzystać z uroków żywego płomienia, a jednocześnie nie będziesz mieć do czynienia z kłopotami związanymi z tradycyjnym kominkiem. Co to dokładnie jest biokominek i czym kierować się przy jego wyborze? 

Co to jest biokominek?

Biokominek jest to kominek, w którym drewno lub brykiet zastąpiono specjalnym biopaliwem w formie płynu lub żelu. Taki kominek ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim nie wymaga podłączenia do komina, poza tym nie wytwarza popiołu i nie emituje szkodliwych dla zdrowia człowieka substancji. Nie bez znaczenia jest też to, że można go zamontować w dowolnie wybranym miejscu. Biokominek daje prawdziwy ogień i prawdziwe ciepło, nie wytwarzając przy tym ani dymu, ani zapachu. To wszystko pozytywnie wpływa na komfort jego użytkowania. Nie będziesz musiał sprzątać popiołu ani czyścić kominka z sadzy. Przed jego rozpaleniem wystarczy jedynie uzupełnić paliwo. Wysokość płomieni oraz szybkość spalania można regulować w czasie palenia.

Rodzaje biokominków

To na jaki biokominek się zdecydujesz, będzie zależało od wielkości pomieszczenia, w którym ma się on znaleźć. Na rynku dostępne są biokominki podwieszane do ściany, przeznaczone do zabudowania i oczywiście modele wolnostojące, które są obecnie najbardziej popularne. Można też kupić biokominek meblowy wkomponowany np. w stolik kawowy. Zewnętrzna obudowa biokominka najczęściej zrobiona jest ze stali pokrytej lakierem bądź farbą i szklanej tafli, która chroni przed ogniem. Dostępne są również biokominki wykończone aluminium, ceramiką, kamieniem, drewnem, a nawet betonem.

Ogrzewanie biokominkiem

Biokominki kupowane są przede wszystkim z uwagi na ich funkcję dekoracyjną, ale warto wiedzieć, że znajdujący się w nich ogień emituje ciepło. Wiadomo oczywiście, że nie można go traktować jako głównego źródła ciepła w mieszkaniu. Typowy biokominek posiada moc grzewczą ok. 3 kW. Biopaliwo, którym jest napełniany ma wysoką kaloryczność. W zależności od pojemności pojemnika przeznaczonego na paliwo oraz regulacji płomieni po jednorazowym napełnieniu paliwem biokominek będzie się palił od 2 do 9 godzin.