• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak dobrać dywan?

Dywan jest nieodłącznym elementem wystroju salonu, sypialni czy pokoju dziecka. Dobrze dobrany zaczaruje wnętrze, wyciszy je i sprawi, że będzie ono o wiele bardziej przytulne. Jest to też chyba najszybszy sposób na szybką zmianę wystroju pomieszczenia. Czym kierować się przy zakupie dywanu?

Rozmiar i kształt

Jeśli chcesz optycznie powiększyć pomieszczenie, zdecyduj się na duży, jasny dywan. W przypadku, gdy pragniesz podzielić dane wnętrze na strefy, lepiej wybrać kilka mniejszych dywaników zamiast jednego dużego. Pamiętaj o tym, że ich kolory powinny ze sobą współgrać. Chcesz pochwalić się piękną podłogą? Dywan nie powinien zbytnio jej zasłaniać, tylko podkreślać jej piękny wygląd.

Jeżeli chcesz kupić dywan, który ma zakryć całą podłogę, odległość pomiędzy każdym jego brzegiem a ścianami musi wynosić przynajmniej 90 cm. Dzięki temu łatwo będzie otwierać i zamykać drzwi, bo dywan ich nie zablokuje. Rozglądasz się za dywanem pod stolik kawowy? Niezależnie od tego, czy blat stolika jest okrągły, prostokątny czy kwadratowy, dywan znajdujący się pod nim powinien być większy od niego o ok. 30 cm z każdej ze stron.

Wybierasz dywan do jadalni? Przed jego zakupem musisz dokładnie zmierzyć wymiary stołu, po czym do każdego jego boku dodać ok. 120 cm. W ten sposób dywan nie będzie przesuwał się podczas odsuwania krzeseł. Rozglądasz się za dywanem do przedpokoju? Musi być on o ok. 10 cm węższy i ok. 50 cm krótszy od korytarza. Jeśli chodzi o kształt dywanu, nie musisz decydować się na najbardziej oklepany, czyli prostokątny. W wielu pomieszczeniach świetnie będzie prezentował się dywan okrągły, owalny bądź kwadratowy.

Jak dobrać dywan?

Jak dobrać dywan?

 

Kolor i wzór

Kolor dywanu powinien spajać wszystkie spośród barw użytych przy aranżacji danego wnętrza. Musi też dobrze komponować się z kolorem podłogi. Odpowiednio dobrany pod względem kolorystycznym dywan może też ukształtować wizualny odbiór wnętrza, w którym będzie się znajdował. Dzięki jasnemu dywanowi pomieszczenie będzie wydawać się bardziej przestronne. Wybierając dywan w ciemnym kolorze, optycznie je zmniejszysz. Kolor będzie zależał również od miejsca przeznaczenia dywanu. Jasny dywan w pokoju dziecięcym lub w innym wnętrzu, w którym przez prawie cały czas przebywają zwierzęta oraz dzieci po prostu się nie sprawdzi.

Nie bez znaczenia jest także wzór dywanu. Pamiętaj, że im więcej wzorów znajduje się w pomieszczeniu, tym mniej wzorzysty powinien być dywan. Jeśli natomiast meble i dodatki we wnętrzu są delikatne i stonowane, możesz zaszaleć i kupić dywan we wzorzyste desenie.

Wysokość włosia

Podejmując decyzję o wysokości runa Twojego dywanu weź pod uwagę pomieszczenie, do którego będzie on przeznaczony. Puszysty dywan z długim, miękkim włosiem to idealne rozwiązanie do sypialni. Nie sprawdzi się on za to we wnętrzach, w których często przebywasz nie tylko Ty, ale przede wszystkim dzieci i zwierzęta oraz w pomieszczeniach przechodnich. Tam o wiele lepiej położyć dywan z krótkim runem.

Jak dobrać dywan?

Jak dobrać dywan?

 

O czym jeszcze pamiętać?

Generalnie najłatwiejsze w utrzymaniu, a więc też najbardziej polecane do większości pomieszczeń, są dywany posiadający krótkie runo, niezbyt grube, z silikonowym podbiciem i o wysokiej gramaturze. Taki dywan nie będzie się ślizgał po podłodze, a jednocześnie jest łatwy w transporcie oraz odkurzaniu, a także, dzięki wysokiej gramaturze, wyjątkowo odporny na wszelkiego rodzaju odkształcenia. Dlatego też zastanów się dwa razy, nim kupisz puszysty, gruby dywan o długim włosiu.