• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Kuchnia w stylu angielskim - jak ją urządzić

Wiejska kuchnia w stylu angielskim

Jasne kuchnie z drewnianymi elementami stały się bardzo modne w przeciągu ostatnich kilku lat. Kuchnia w stylu angielskim odpowiada miłośnikom klasycznych aranżacji z detalami z naturalnych materiałów. Elementy charakterystyczne w takiej kuchni to zabudowanie w odcieniach bieli, drewniane blaty i stylizowane metalowe elementy, takie jak kran czy uchwyty w meblach. Niewątpliwym plusem, jaki posiada biała kuchnia w tylu angielskim, jest to, że nie nudzi się szybko. Neutralny kolor jest przyjemny dla oka i pozwala na dokonywanie kolorystycznych zmian w obrębie dodatków. To dlatego, niewielkim kosztem, można dokonywać zmian w pomieszczeniu bez konieczności remontu czy inwestowania w nowe meble kuchenne.

Jeżeli inspiruje nas ten styl, warto sięgnąć dalej i zapoznać się z angielską kuchnią w stylu cottage. Wiejska kuchnia nieco różni się od tej, jaką można zobaczyć mieście. Drewniane meble, choć białe, często są przecierane, co daje efekt postarzenia powierzchni. Pozostaje na nich charakterystyczne fazowanie krawędzi i mnóstwo przegródek i półek na wszystko, co trzeba mieć pod ręką. Fronty szafek mogą być nieco rzeźbione, co dodaje wnętrzu romantycznego stylu. Nie może tu zabraknąć marszczonych firanek z deseniem w różowe kwiaty. Są one bardzo charakterystyczne dla stylu angielskiego. Z tekstyliów należy sięgnąć również po lniane obrusy, dziergane na szydełku obrusy i ozdobne poduszki z kwiecistą poszewką. Drewno w takiej kuchni powinno być jasne, o ciepłym odcieniu. Kuchnia w stylu angielskim nie znosi plastiku i sztucznych materiałów. Sięgnij więc po gliniane osłonki na doniczki, lniane ściereczki i miedziane naczynia. Często takie detale sprawiają, że wnętrze wygląda dokładnie w takim stylu, jaki sobie zaplanowaliśmy.

 

Firanki do kuchni w stylu angielskim

Tak jak już to zostało wspomniane - detale są bardzo ważne, a w tym przypadku również materiały, z których są wykonane. Kuchnie w stylu angielskim są zazwyczaj jasne i przestronne. Okno pełni tu nie tylko funkcjonalną rolę, ale i dekoracyjną. Ważne jest zatem również to, jaką firankę tam powiesimy. W angielskiej kuchni powinna znaleźć się lekka firanka z tkaniny ozdobionej delikatnym kwiatowym haftem. Istotne jest również jej wykończenie. Najbardziej odpowiednia jest koronkowa, ręcznie wykonana taśma. Firanka może znajdować się w połowie okna, dając domownikom poczucie prywatności, jednocześnie nie ograniczając dostępu światła do wnętrza.
Kuchnia w stylu angielskim może również mieć firankę z delikatnego muślinu, luźno opadającą i podwieszoną po bokach za pomocą ozdobnej taśmy. To dobre rozwiązanie w przypadku większych okien. Niektórzy korzystają też z rolet rzymskich. To, co należy zawsze mieć na uwadze to fakt, że firanki do kuchni w angielskim stylu, niezależnie od formy, powinny być wykonane z naturalnego materiału. Nie ma tu miejsca na poliester bądź kiepskiej jakości koronkę.

Kuchnia w stylu angielskim - meble

Tak jak już to zostało wspomniane, meble w takiej kuchni powinny być w odcieniach bieli. W grę wchodzi ecru, czy bardzo rozwodniony beż. Często uważa się, że jeśli jest kuchnia biała - styl angielski jest oczywisty. Jednak kuchnie skandynawskie również są często białe, ale mają jednak nieco inne charakterystyczne elementy. Biała kuchnia w stylu angielskim nie będzie pełna, jeżeli blaty nie będą wykonane z drewna. Niezbyt często są to blaty kamienne. Niezwykle istotne są detale. Uchwyty w szafkach powinny być wykonane w odpowiednim stylu. Świetnie tu się sprawdza postarzany metal, stylizowany na vintage.
Kuchnia w stylu angielskim powinna mieć zwartą zabudowę z dużą ilością szafek, które znajdują się zarówno na podłodze, jak i są zawieszone i sięgają sufitu. Pełno w nich jest półek i szafek. Miłośnicy dobrej organizacji przestrzeni pokochają angielską kuchnię. Znajdą się tu niezbędne przegrody na przyprawy oraz przegrody do przechowywania wina. Taka kuchnia jest zatem nie tylko ładna, ale i maksymalnie funkcjonalna.