x
MEBLE NA WYMIAR -10%
Użyj kodu: koniecwakacji10
  • Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Pomysł na kuchnię – ważne miejsce w rodzinnym życiu

Jak znaleźć optymalny pomysł na kuchnię marzeń?

Kuchnia to miejsce szczególne w każdym domu. I chociaż zazwyczaj nie pełni już, jak przed laty, funkcji centrum życia rodzinnego, to jednak w dalszym ciągu ma w sobie jakiś magiczny klimat. Warto zadbać o takie urządzenie naszej kuchni, aby można było wygodnie w niej funkcjonować i wszyscy domownicy dobrze się tutaj czuli.
Zawsze przy urządzaniu mieszkania i poszczególnych pomieszczeń warto zacząć od zdefiniowania konkretnych funkcjonalności. W przypadku kuchni chodzi o określenie, kto najczęściej będzie w niej przebywał, jakie czynności będą wykonywane, czy ma służyć tylko do przygotowywania posiłków, czy też do ich spożywania itd. Dopiero wtedy i pod kątem sprecyzowanych wcześniej oczekiwań, należy pomyśleć o wyposażeniu w konkretne meble, sprzęty, urządzenia, dodatki.
Pomysł na kuchnię musi uwzględniać, oczywiście w miarę możliwości, strefę jadalną lub specjalne pomieszczenie w sąsiedztwie. Ideałem i marzeniem wielu osób jest kuchnia na tyle duża, aby było w niej miejsce na stół z siedziskami dla całej rodziny, przy którym można spokojnie zjeść posiłek. Kuchnia staje się wtedy autentycznym i ważnym ośrodkiem życia domowego, służącym budowaniu rodzinnych więzi.
Niestety, nie każdy ma do dyspozycji na tyle przestronne pomieszczenie kuchenne, aby pomieścić w nim kącik jadalny. W mieszkaniach usytuowanych w budynkach wielorodzinnych nie ma też z reguły osobnego miejsca na jadalnię. Najczęściej trzeba umieścić stół w salonie i donosić z kuchni przygotowane w niej posiłki. Tym bardziej istotne jest przemyślenie urządzenia i wyposażenia kuchni, aby uczynić ją maksymalnie funkcjonalną, a przy tym wygodna i estetyczną.

 

Pomysł na małą kuchnię w bloku

Żeby nasz pomysł na kuchnię okazał się trafiony, musi być adekwatny do posiadanych możliwości, czyli wielkości i kształtu przeznaczonego do tego celu pomieszczenia. Najbardziej sensownym rozwiązaniem w przypadku niewielkiego pomieszczenia wydaje się urządzenie go przy pomocy mebli zrobionych na wymiar. Możemy wtedy wykorzystać maksymalnie całą powierzchnię, także ściany, zaopatrując się nie tylko w blat kuchenny i standardowe szafki, ale także wszelkiego rodzaju schowki, szafeczki, relingi, szuflady. Postępując zgodnie z naszymi wskazówkami, stolarz może poszukać dodatkowych rozwiązań, na przykład w postaci składanego czy podnoszonego blatu, miejsca na kosze typu cargo, dodatkowych półeczek.
Wbrew pozorom, w małej kuchni może się również sprawdzić modna ostatnio zabudowa w formie wyspy lub półwyspu. Trzeba tylko dobrze przeanalizować dostępną przestrzeń i możliwości swobodnego poruszania się wśród mebli. W przypadku małych pomieszczeń warto także rozważyć opcję rezygnacji z drzwi lub zastąpienia tradycyjnych drzwiami przesuwnymi, jako że skrzydło drzwiowe zajmuje przecież sporo miejsca. Niemniej ważny będzie kolor ścian (jasny optycznie powiększa), dużo światła i odstąpienie od firanek i zasłon na rzecz żaluzji czy rolet. Wreszcie dla ogólnego efektu istotne są efektowne i modne gadżety.

Pomysł na kuchnię w stylu skandynawskim

Wybierając rodzaj aranżacji wnętrza, w tym oczywiście także kuchni, mamy do dyspozycji różne stylizacje. W zależności od indywidualnych gustów estetycznych możemy na przykład zdecydować się na styl industrialny, retro, rustykalny czy minimalistyczny. Nie ulega jednak wątpliwości, że ostatnimi czasy ogromnym zainteresowaniem cieszą się kuchnie skandynawskie.
To styl charakteryzujący się przede wszystkim prostotą oraz proekologiczną postawą wobec natury. Skandynawski design polega na maksymalnej funkcjonalności i minimalizmie, jeśli chodzi elementy dekoracyjne. Wykorzystanie naturalnych materiałów, przede wszystkim drewna oraz łączenie go z metalem i szkłem, bardzo jasna, często utrzymana w surowej bieli kolorystyka i brak wszelakich ornamentów czy zdobień, to również cechy typowe dla skandynawskiego stylu aranżacji wnętrz. Jeśli chodzi o inne ciekawe pomysły do kuchni, to można także umiejętnie wykorzystać nowoczesne oświetlenie punktowe lub rozproszone.