x
WYBRANE MEBLE -20%
Użyj kodu: STYLOWE-ZAKUPY
  • Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Art deco - styl współczesnych wnętrz

Styl art deco - odrobina historii

Styl art deco jest przez wiele osób uwielbiany - przede wszystkim z uwagi na swoją ekskluzywność, nawiązywanie do szczególnych czasów, jak też funkcjonalność, która rzadko idzie w parze z luksusem. Właśnie w tym stylu aranżacyjnym jednak obie te cechy idealnie się ze sobą zespoliły! Mimo że czasy prawdziwego art deco już odeszły w niepamięć, są osoby, które chciałyby zobaczyć nawiązania do niego w swoich współczesnych mieszkaniach czy domach. Jest to zresztą styl, który świetnie się sprawdza również w gabinetach poważanych fachowców, dyrektorów i wszystkich ludzi, którzy chcą okazać swój wyjątkowy smak, gust. Wnętrza w stylu art deco są bardzo charakterystyczne, a w tej chwili mamy więcej możliwości niż kiedykolwiek, by wybierać taki rodzaj mebli oraz dodatków, jaki nam się najbardziej podoba. Jeśli zatem ktoś wyjątkowo umiłował sobie właśnie art deco, może z łatwością zaaranżować cały dom w takim stylu. Tylko jak to zrobić? Doradzamy!

Art deco to styl w architekturze, malarstwie i grafice, który rozpowszechnił się w latach 1919-1939. Nazwa tego rodzaju stylu wywodzi się od słów "art" – sztuka i "décoratif" – dekoracyjny. Obydwa te słowa pochodzą z języka francuskiego. Art deco było sprzeciwem wobec stylu secesji, która cechowała się brakiem dyscypliny przestrzennej. Jest to zatem styl dekoracyjny, luksusowy, ale jednocześnie bardzo poręczny, funkcjonalny. Stąd też jest naprawdę niezwykły i pozwala się cieszyć dekoracyjnością, ekskluzywnością, przy jednocześnie wygodzie odczuwanej na co dzień, gdy żyje się w podobnie urządzonych wnętrzach. W Polsce również pojawił się ruch art deco - w latach 20' działały bowiem u nas znakomite grupy Blok, Praesens, czy też Ład. Polska sztuka stała zresztą pod tym względem na dość wysokim poziomie. Niestety, jak można wywnioskować z daty granicznej, kończącej rozwój tego stylu, wybuch II Wojny Światowej wszystko zmienił.

 

Styl art deco - podstawowe zasady

Styl art deco jest szczególny, ponieważ łączy umiłowanie przeszłości z zamiłowaniem do nowoczesności. Przedstawiciele tego kierunku dbali bowiem o uzyskanie rozwiązań, które będą nie tylko świetnie się prezentować, ale też będą odpowiednie dla człowieka, których ich używa. Dbano zatem o projektowanie z myślą o funkcji, przeznaczeniu i wpływie danego przedmiotu na człowieka oraz społeczeństwo. Styl art deco we współczesnych wnętrzach prezentuje się bardzo luksusowo, ale jednocześnie nie jest przesadnie dekoracyjny. Wszystko jest do siebie idealnie dobrane, współgra ze sobą i ładnie się uzupełnia. Warto od razu zaznaczyć, że nie jest to rodzaj aranżacji wnętrz, który można wprowadzić do pomieszczeń bez wcześniejszego przemyślenia wszystkich zastosowanych rozwiązań. Trzeba bowiem przemyśleć wszystkie elementy - począwszy od podłogi, poprzez oświetlenie, a na dekoracjach kończąc. Jednocześnie art deco pasuje do wszystkich wnętrz. Sprawdzi się w salonie, sypialni, kuchni i łazience. Być może pokój dziecięcy nie jest odpowiednim miejscem do jego zastosowania, ponieważ dzieci wolą mniej ekskluzywne, a bardziej bajkowe formy, wzory i elementy. Jednakże już nastolatek będzie zadowolony z wprowadzenia przynajmniej kilku charakterystycznych dla tego stylu rozwiązań. Na pewno zostaną docenione przez znajomych i sprawią, że wnętrze pokoju będzie się prezentowało wyjątkowo gustownie.
Łazienka w stylu art deco
Styl art deco pasuje do wszystkich wnętrz, a zatem sprawdzi się świetnie również w łazience. Zyskują one wówczas zresztą wyjątkowy smak i elegancję - z takiego pomieszczenia naprawdę nie chce się wychodzić. Lepiej, gdy mamy dość dużo miejsca na odpowiednią aranżację wszystkiego, jednak łazienki niestety z reguły są małe - zwłaszcza jeśli jest to mieszkanie w bloku. Dlatego też warto rozegrać wszystko na takiej przestrzeni, jaka akurat jest dostępna. Im mniej miejsca, tym bardziej będzie nam potrzebna pomoc profesjonalisty. Na szczęście ci, którzy nie chcą sięgać po zawodowego projektanta, mogą się wspomagać poradami i wskazówkami umieszczonymi w przestrzeni internetowej. W tej chwili można natrafić na naprawdę wiele różnorakich poradników, okraszonych wspaniałymi zdjęciami. Kierując się zatem tymi wskazówkami i opisami, możemy pomału rozplanować wszystko i we własnej łazience. Kolorystyka powinna być prosta - czerń i biel lub beż. Do tego jakieś złote wykończenia, nieco czerwieni, nieco zieleni - i dbajmy by wszystko było w dobrym smaku, odpowiednio wysokiej jakości. Styl art deco przede wszystkim nie toleruje fuszerki. Wszystko będzie prezentować się śmiesznie i żenująco, jeśli będziemy chcieli zrobić efekt, a wykończenia będą niedokładne, albo jakość materiałów wątpliwa.
 

Meble w stylu art deco

Gdzie kupować meble i dodatki w stylu art deco? Raczej mało tego rodzaju rozwiązań możemy znaleźć w zwykłych sklepach stacjonarnych. Art deco stawia na wysoką jakość połączoną z funkcjonalnością. Wszelka masowa produkcja więc raczej odpada. Dużo lepiej jest od razu zainteresować się ofertami, które czekają na nas w internecie. Możemy zamówić teraz modele nie tylko pochodzące z różnych części Polski, ale także spoza naszego kraju. Warto kompletować poszczególne elementy krok po kroku. Warto też dodać, że samodzielna aranżacja wnętrza w takim stylu może być trudna. Dlatego też wiele osób sięga po pomoc profesjonalisty. Z pewnością będzie to oznaczało jeszcze wyższe koszty, ale przecież osiągnięte w ten sposób przestrzenie mogą nam posłużyć przez bardzo długi czas!
Kuchnia w stylu art deco
Styl art deco we wnętrzach pasuje również do przestrzeni kuchennych i do jadalni. Można zdecydować się nawet na popularne w tej chwili przejścia pomiędzy kuchnią a jadalnią czy salonem, oddzielone od siebie jedynie wysepką. Takie rozwiązanie nie zagrozi bynajmniej całości - wprost przeciwnie! Sprawi, że ogólny odbiór będzie jeszcze lepszy, ponieważ wizualnie przestrzeń będzie większa, a art deco lubi taki efekt. Kuchnia utrzymana w takim stylu musi przede wszystkim posiadać odpowiednią kolorystykę. Jak wspomniano wcześniej, najlepiej używać bieli oaz czerni, które zostają uzupełnione na przykład o czerwień i zieleń. Złocone elementy to prawdziwa konieczność. Można też miejscami zdecydować się na granat, jeśli on bardziej nam odpowiada i bardziej pasuje do innych, zastosowanych w mieszkaniu rozwiązań. Warto zwrócić uwagę również na materiały, które muszą być wysokiej jakości. Żadnych kantów - wszystko ładnie złagodzone. Żaden surowy stół, który bardziej pasuje do stylu rustykalnego. Zakupmy ten wyjątkowy,, piękny - z prawdziwego drewna, jeśli już koniecznie chcemy tego materiału. Musimy wyjątkowo odpowiedzialnie dobierać wszystkie poszczególne elementy - zarówno sprzęty AGD, jak i takie meble jak szafki czy krzesła. Niestety, styl art deco nie jest przeznaczony dla osób, które tną koszty przy każdej okazji. Wymaga poświęcenia całkiem sporej ilości pieniędzy, żeby wszystko ze sobą ładnie współgrało.

 

Salon w stylu art deco

Salon w stylu art deco jest przede wszystkim jasny, luksusowy, elegancki. W takim wnętrzu każdy czuje się lepiej, świetnie wypoczywa i na pewno chętnie do takiego pomieszczenia wróci. Nawet niepozorna, niewielka przestrzeń może zostać tak zaaranżowana, żeby wzbudzić zainteresowanie znajomych i rodziny, którzy będą przychodzić w gości. Przygotujmy się więc na liczne wyrazy zachwytu i nawet na początkowe onieśmielenie - niewątpliwie bowiem dzięki art deco można poczuć się, jakby się było na prawdziwych "salonach". W jakichś luksusowych miejscach, do których uczęszczają same elity. Salon w stylu art deco należy pieczołowicie zaplanować, by spełniał swoją rolę. Dla wielu osób właśnie to jest przeszkodą w jego wprowadzaniu - nawet najdrobniejsze zmiany mogą bowiem później zepsuć odbiór całości. Jeśli jednak ktoś zda się na oko profesjonalisty (zwykle jest ono potrzebne), uzyska przestrzeń, której wszyscy będą później zazdrościć! Zawiłe linie na obiciach sofy czy foteli, ekskluzywne mozaiki na ścianach i podłodze, wysokiej jakości tkaniny, intensywne barwy, zestawione z tymi jasnymi - oto cechy tego stylu, które warto wprowadzić do swojego salonu.
Sypialnia w stylu art deco
Wnętrze w stylu art deco musi być wysokiej jakości - i to od podstaw. Dlatego aranżując przestrzeń, musimy zwrócić uwagę na każdy szczegół. Dobieramy odpowiednie płytki, kolor ścian oraz dekoracje na nich, a nawet takie dodatki jak pościel, w przypadku aranżowania w stylu art deco sypialni. Najlepiej zdecydować się na solidne łóżko, na przykład z jakiegoś egzotycznego, ciemnego drewna, które samo w sobie prezentuje się zniewalająco. Jeśli dobierzemy do tego wysoką gatunkowo pościel - na przykład w jakiś modny wzór - uzyskamy piękną, spójną całość. W sypialni ustawiamy również pasujące do łóżka meble, a zatem solidne szafy i toaletkę z podobnego, mocnego i błyszczącego drewna. Warto mieć na uwadze, że wszelkie dodatki muszą do siebie pasować. Nawet lustro musi mieć odpowiednią, solidną ramę. Jeśli tego zabraknie, niestety nie uda nam się dokończyć rozpoczętej pracy i całość w jakiś sposób będzie wizualnie niespójna.