• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Styl klasyczny - nie tylko w architekturze

Co oznacza "styl klasyczny" we wnętrzu?

Styl klasyczny kojarzy się z różnymi rzeczami - najczęściej z antykiem lub renesansem. Ale wywołuje też inne skojarzenia - ład, porządek, harmonia, ponadczasowość, coś, co zawsze będzie eleganckie, na miejscu i na wysokim poziomie. Dlatego wiele osób, urządzając swój dom, stawia właśnie na taki styl. Ale co należy rozumieć pod tym określeniem? Oto kilka wskazówek, jak wyczarować styl klasyczny w salonie, kuchni i łazience.

"Styl klasyczny" to pojęcie niezwykle szerokie, w którym można zmieścić szereg różnych aranżacji i sposobów ozdabiania i urządzania wnętrz. Mówiąc "salon w stylu klasycznym" możemy mieć na myśli wiele różnych widoków.
Wspólnym mianownikiem klasycznych wnętrz jest inspiracja przeszłymi epokami. Klasycyzm, czyli czerpanie ze starożytnych wzorców piękna, powstał w XVIII wieku i stanowił próbę poszukiwania ładu i harmonii po niepokojącym, chaotycznym baroku. W pewnym sensie trwa on do dziś - ludzi nie przestają zachwycać greckie świątynie czy rzymskie koloseum.
Klasycznymi nazywamy jednak nie tylko wnętrza klasycystyczne, ale także utrzymane w stylu angielskim, biedermeierowskim, a także inspirowanym szlacheckimi dworkami.
Wnętrza urządzone klasycznie cechuje równowaga, umiar, harmonia, a często także symetria. Wcale nie muszą przy tym być "sztywne" ani nudne - przeciwnie, często są naprawdę ciekawe i inspirujące.

Salon w stylu klasycznym

Decydując się na tak urządzony salon, najlepiej postawić na harmonię i symetrię. Meble powinny być ustawione głównie pod ścianami. Sufit zdobiony sztukaterią czy stiukiem to droga inwestycja, trudno też znaleźć dziś wykonawcę takich elementów - można jednak postawić na styropianowe panele dekoracyjne, do złudzenia przypominające gips.
Jeśli salon w stylu klasycznym ma rzeczywiście być urządzony z zachowaniem zasad dobrego smaku, meble powinny być z drewna. To spora inwestycja, jednak jakość materiałów w ogromnej mierze tworzy ten styl i klimat.
Na ścianach wspaniale będą wyglądały tapety w kremowych, brązowych i innych stonowanych odcieniach, z subtelnymi, roślinnymi wzorami. Panele imitujące boazerię (lub wręcz boazeria) także świetnie się tu wkomponują.

 

Kuchnia w stylu klasycznym

Kuchnia to pomieszczenie, które dość trudno jest urządzić klasycznie. Przeszkodą jest zwłaszcza nowoczesny wygląd urządzeń AGD, które trudno będzie wizualnie "postarzyć". Pewnym rozwiązaniem może być wybór solidnych, drewnianych mebli i urządzeń do zabudowy. Zarówno drzwiczki piekarnika, kuchenki jak i zmywarki mogą być obłożone drewnem i zamaskowane. Lepiej za to nie decydować się na "stiuki" ze styropianu w kuchni - zbyt łatwo mogą zżółknąć od wilgoci.
Kuchnia w stylu klasycznym to także drewniany stół z kompletem krzeseł - może to być biedermeierowska ława, obita delikatnym materiałem w kwiaty lub pasy. Niektóre kuchnie posiadają też wykusz, tworzący przytulną wnękę - to świetny element klasycznej aranżacji.

 

Łazienka w stylu klasycznym

Łazienka także może stworzyć pewne wyzwanie. Tutaj nie sposób poratować się sprzętami pod zabudowę, ale za to można wyczarować klimat rzymskiej łaźni, wybierając piaskowe kafelki, naturalny kamień i postarzane, złocone lub miedziane krany. Dużą rolę gra też oświetlenie - płaskie, kremowe lampy w rzymskim stylu będą idealne, jeszcze lepsze kinkiety.
Aby powstała łazienka w stylu klasycznym, warto też postawić na zdobione lustro w ciekawej ramie - może nawet egzemplarz upolowany na targu staroci?

Styl klasyczny - moda ponadczasowa?

Klasyczna estetyka podoba się bardzo wielu osobom. Mogłoby się wydawać, że urządzenie domu w takim stylu kosztuje majątek - niekoniecznie. Oczywiście trzeba zainwestować w dobrej jakości meble czy pewne ozdobne elementy, ale styl klasyczny wcale nie wymusza użycia autentycznych antyków. Można z powodzeniem zaaranżować takie wnętrza, wykorzystując całkiem współczesne materiały.
Co więcej, moda na styl klasyczny nigdy nie przemija. Mieszkania urządzone w ten sposób zawsze są piękne i w modzie - to solidny argument za taką stylistyką!