• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Oświetlenie łazienki - jakie będzie najodpowiedniejsze?

Łazienka jest jednym z tych pomieszczeń, w których dobre oświetlenie jest niezbędne. Pozwala zadbać o siebie, dopracować wygląd przed wielkim wyjściem czy po prostu wykonać wszystkie zabiegi estetyczne, których potrzebujemy. Jednocześnie oświetlenie łazienki nie jest czymś prostym do rozplanowania, przede wszystkim z uwagi na ograniczenia związane z oprawami i kontaktem z wodą.
Nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na nieestetyczne, ale bezpieczne oprawy i rozwiązania, które nas nie zachwycają. Dzisiaj o wiele łatwiej o nowoczesne oświetlenie łazienki - aranżacje tworzone przez profesjonalistów mogą być doskonałą podstawą do stworzenia własnego projektu. Zobaczmy zatem, jak się do tego zabrać.

Różne rodzaje oświetlenia w...

Różne rodzaje oświetlenia w mobilnych aranżacjach łazienkowych

Różne rodzaje oświetlenia w...

Różne rodzaje oświetlenia w mobilnych aranżacjach łazienkowych

 

Oświetlenie łazienki - aranżacje

Projekt oświetlenia łazienki zaczynamy od podziału źródeł światła na trzy strefy. Mamy więc do dyspozycji główne źródło, zazwyczaj górne, a także źródła punktowe i dodatkowe (uznawane również za dekoracyjne). To pierwsze ma za zadanie dość równomiernie rozświetlić całość wnętrza w taki sposób, aby korzystanie z niego było komfortowe. To drugie zazwyczaj służy doświetleniu szczególnie newralgicznych miejsc, np. okolic lustra. Trzecie pełni głównie funkcję dekoracyjną, pomagając np. w oświetleniu ciekawych dekoracji ściennych.
Jednym z głównych punktów łazienki, które pod względem oświetlenia interesują nas szczególnie, są oczywiście wspomniane lustra. Tutaj ważne są dwie zasady. Pierwsza mówi o tym, aby oświetlenie przy lustrze kierowało światło przede wszystkim na twarz stojącej przed nim osoby. Druga - aby naprzeciwko samego lustra unikać stosowania źródeł światła, bo będą się one zwyczajnie od niego odbijać i wręcz uniemożliwiać korzystanie. Warto oczywiście zadbać o to, aby oświetlenie punktowe było osobno włączane i wyłączane.

nowoczesne oświetlenie łazienkowe

nowoczesne oświetlenie łazienkowe

Różne rodzaje oświetlenia...

Różne rodzaje oświetlenia łazienkowego w zestawieniu z meblami łazienkowymi

Oświetlenie łazienki - porady

To bardzo istotny aspekt, zwłaszcza że chyba każdy wie, jak niebezpieczne jest połączenie prądu i wody. Z tego powodu należy wszelkie źródła światła umieszczać ok. 60 cm od źródła wody, tak aby uniknąć przypadkowego zachlapania. To jednak nie wszystko - sama oprawa musi być również odporna na działanie wilgoci, która w łazience może utrzymywać się na wysokim poziomie. Z tego powodu wszystkie wybierane oprawy powinny posiadać na opakowaniach oznaczenie IP (definiujące odporność na wodę) o wartości przynajmniej 45. Zaleca się również, aby - dla bezpieczeństwa - wybierać raczej oprawy niskonapięciowe, przeznaczone specjalnie do łazienek.
Wiele osób zastanawia się też, czy oświetlenie łazienek powinny stanowić halogeny, czy raczej lampy LED. Generalnie oświetlenie halogenowe, z uwagi na rzucany cień, spore rozproszenie dawanego światła, ale i nagrzewanie oprawy jest raczej odradzane. Jeśli chcemy je zastosować, to dobrym miejscem jest oświetlenie górne, będące poza zasięgiem - trzeba jednak uważnie dobrać moc żarówek. Oświetlenie łazienki za pomocą LED sprawdzi się lepiej z uwagi na niższe koszty zużycia energii. Co więcej, lampy i taśmy LED świetnie sprawdzą się w oświetleniu punktowym (np. wokół lustra) czy dekoracyjnym.
 

Wielofunkcyjne oświetlenie w...

Wielofunkcyjne oświetlenie w nowoczesnej łazience

Wielofunkcyjne oświetlenie w...

Wielofunkcyjne oświetlenie w nowoczesnej łazience

 

Oświetlenie łazienki - ile lumenów?

Tutaj akurat zasada jest prosta, bo na jeden metr kwadratowy powierzchni łazienki powinno - według teorii - przypadać około 200 lumenów. Jak się to ma do praktyki? Na początek warto wspomnieć, że oświetlenie łazienki powinno być dostosowane do wybranych kolorów wykończenia, budowy pomieszczenia oraz innych właściwości, takich np. jak dostęp światła naturalnego. Z tego powodu oświetlenie łazienki na poddaszu będzie wymagało zupełnie innych rozwiązań aniżeli projekt tworzony dla tradycyjnej łazienki w bloku, w której nie ma ani jednego okna.
Warto kierować się zasadą dotyczącą kolorów, w których wykończona jest łazienka - ta sama zasada odnosi się również do innych pomieszczeń w domu. W przypadku wnętrz jasnych, zwłaszcza białych, nawet nieco słabsze oświetlenie będzie wystarczające do standardowego użytkowania łazienki, bo światło będzie się odbijało od ścian czy podłóg. W przypadku ciemnych kolorów trzeba zainwestować w nieco silniejsze główne źródło światła albo więcej źródeł punktowych.

stylowe lampy do łazienki

stylowe lampy do łazienki

stylowe lampy do łazienki

stylowe lampy do łazienki