• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Ciekawe żyrandole do salonu

Czym jest żyrandol do salonu?

W każdym pomieszczeniu domowym najistotniejsze jest właściwe oświetlenie. To ono w głównej mierze odpowiada za atmosferę i za możliwość wypoczynku, lub wręcz odwrotnie - za aktywność. Zależnie od siły światła, temperatury barwowej oraz samego źródła możemy bowiem decydować o klimacie w danym pomieszczeniu. W salonie niezbędny jest żyrandol, który zapewnia fantastyczny efekt swoją luksusowością i doskonałym wyglądem. Jaki żyrandol do salonu będzie najlepszym wyborem? Tego dowiesz się z niniejszego tekstu!

Warto zacząć od nazewnictwa. Żyrandol to zazwyczaj lampa wisząca, mocowana pod sufitem, która występuje zazwyczaj na jednym uchwycie. Cechą charakterystyczną tego rodzaju oświetlenia jest jego górna pozycja i często także bardzo rozłożysta budowa. Typowe i standardowe lampy wiszące mogą przybierać dziesiątki kształtów. Od nowoczesnych i awangardowych w rodzaju kul o różnej wielkości, aż po modele przypominające swoją budową wybuch supernowej. Z kolei modele o klasycznej formie noszą nazwę żyrandolu.

Żyrandol do salonu nad stół ma zazwyczaj tradycyjny kształt, który można poznać z pałaców czy zamków. Jeden, cienki uchwyt jest montowany do sufitu i służy jako element konstrukcyjny. Może być wykonany z metalu, wewnątrz którego został umieszczony przewód zasilający. Drugą częścią jest już sam żyrandol. Zazwyczaj jest bardzo rozłożysty i składa się z elementu głównego umieszczonego wewnątrz oraz “satelit”, czyli kloszy, które mają rzucać światło na całe pomieszczenie.

Ciekawe żyrandole do salonu

Ciekawe żyrandole do salonu

 

Jaki są żyrandole do salonu?

Cechą charakterystyczną wszystkich żyrandoli do salonu jest ich prezencja. Model ten ma swoje początki w bardzo dawnych latach, kiedy to zdobił sufity i zarazem całe pomieszczenia zamkowe czy potężne rezydencje prywatnych osób. Po dziś dzień rozłożysty żyrandol jest synonimem ogromnego luksusu i elegancji połączonej z nietuzinkowością. Ich bardzo tradycyjna forma spodoba się jednak nie tylko osobom zakochanym w klasyce, lecz także ludziom, którzy uwielbiają nowoczesność. Na rynku występują bowiem wersje przeznaczone do staroświeckich aranżacji, jak i bardzo futurystycznych pomieszczeń nowoczesnych domów.

Wszystkie mają kilka cech wspólnych. Po pierwsze - powinny być duże i rozłożyste. Cechą typową dla żyrandoli jest bowiem ich atrakcyjny wygląd, który ma przypominać do złudzenia modele widywane na dworach. Po drugie - najlepiej, gdy składają się między innymi z metalu oraz szkła. To najlepsze materiały i były stosowane od początku istnienia żyrandoli. Główną przyczyną tego stanu rzeczy był dość prozaiczny powód, mianowicie tworzywa sztuczne nie były jeszcze wtedy wprowadzone.

Ciekawe żyrandole do salonu

Ciekawe żyrandole do salonu

 

Skuś się na klasyczny żyrandol

Najbardziej klasyczne realizacje powinny charakteryzować się między innymi bardzo wieloma zdobieniami zarówno na kloszach, jak i na metalu tworzącym szkielet żyrandola. W latach świetności tego rodzaju oświetlenia artyści zdobili je ręcznie i tym samym występowały w bardzo dużej ilości, bo świadczyły o kunszcie rzemieślnika i guście króla. Jeśli zatem poszukujesz klasyki w pełnym znaczeniu tego słowa, zdecyduj się na wersję zdobioną, wzorzystą i tym samym niesamowicie piękną. Warto również zwrócić uwagę na kolor. Powinien być beżowy lub miedziany, ewentualnie złoty oraz srebrny. Do tego rodzaju lampy koniecznie zastosuj żarówki o bardzo ciepłej barwie, które będą przypominać tradycyjne świeczki z tamtego okresu.

Ciekawe żyrandole do salonu

Ciekawe żyrandole do salonu

 

A może jednak nowoczesny żyrandol do salonu?

Nowoczesny żyrandol jest zupełnym przeciwieństwem tradycyjnego. W stosunku do niego charakteryzuje się bardzo prostą budową, pozbawioną jakichkolwiek wzorów i dekoracji. Ma zazwyczaj stonowaną obudowę i konstrukcję, przeważnie minimalistyczną lub loftową. Ważny jest także kolor. Żyrandol LED do salonu może być bowiem czarny lub biały, a także chromowany i tym samym bardzo awangardowy. Przy wyborze nowoczesnego żyrandolu do salonu warto kierować się prostą zasadą. Mianowicie wyszukać takie modele, których fizycznie nie dało się spotkać kilka wieków temu. Nie było wtedy chromowania, kolorowych plastików czy całkowicie przezroczystego szkła ze źródłem światła LED. Dobrym wyborem będą białe źródła światła, np. o chłodnej lub neutralnej tonacji.

Ciekawe żyrandole do salonu

Ciekawe żyrandole do salonu

Ciekawe żyrandole do salonu

Ciekawe żyrandole do salonu