• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Fotele z PRL-u - perły z odzysku

Moda zatacza krąg

Moda na PRL wraca. Część amatorów tej epoki decyduje się na PRL-owskie elementy wyposażenia wnętrze ze względów sentymentalnych, inni podążają za modą. Tak czy siak, popularność foteli z PRL-u oraz innych mebli z tego okresu niewątpliwie powraca. W tamtym okresie w designie liczyła się prostota, ale wykonanie musiało być z trwałych i porządnych materiałów, gdyż meble miały służyć przez długie lata.

Pogardzane jeszcze jakiś czas temu meble z lat 70. i 80. dzisiaj wracają do łask i zdobią nasze salony, jadalnie i sypialnie. Meble z okresu PRL-u uzyskać można albo poprzez renowację staroci, na co trzeba poświęcić trochę energii i czasu; albo kupić całkiem nowe, które wracają do salonów meblowych jako najnowsze bestsellery.

Jak to się stało, że meble z PRL-u przestały być popularne?

Lata 90., do Polski weszła Ikea i zaraziła wszystkich modą na nowoczesne meble z czarnymi okleinami - pamiętacie takie? Polacy rozpoczęli masowo wymieniać meble, za którymi stali tak długo w ogromnych kolejkach, na rozłożyste sofy, fotele z pianki, a także na kwadratowe stoliki z Ikei. Meble z PRL-u wywożą na działkę, znoszą do piwnicy, oddają znajomym lub wyrzucają na śmietnik.

Pozbywali się ich, gdyż kojarzyły im się z ograniczeniem, staniem w długich kolejkach, brakiem wyboru. Przez co walory estetyczne mebli z PRL-u nie były w pełni doceniane. Często mieszkania były tak zagracone, że nie dało rady dostrzec wyjątkowości fotela Liska wciśniętego pomiędzy meblościankę a wersalkę, czy komodę, do której przystawiony był stół zasłaniając najpiękniejszy jej fragment. Dopiero w całej okazałości nabierają wartości wizualnej.

Fotele z PRL-u - perły z odzysku

Fotele z PRL-u - perły z odzysku

 

Fotele z PRL-u - perełki na wagę złota

Obecnie oryginalny fotel z PRL-u po renowacji, jak na przykład fotel Chierowski 366, to wydatek aż 1800 złotych. Fotel z PRL-u zwany “liskiem” po renowacji kosztuje od 300 do 500 złotych. Istnieją też oferty sprzedaży tego typu mebli sprzed odnowienia, są to znacznie niższe koszty. Jednak, czy pozbywając się 20 lat temu foteli z PRL-u pomyślałeś, że mógłbyś zarobić na nich jakiekolwiek pieniądze?

Na rynku jest obecnie dostępnych wiele różnych foteli z PRL-u. Każde z nich to replika oryginału. Nadano im modne obecnie kolory, a pozostawiono te same kształty i solidną jakość wykonania. Bo z trwałości i wysokiej jakości surowców słynęły meble z tego okresu. Warto więc korzystać z nich przy aranżacji swojego wnętrza.

Fotele z PRL-u - perły z odzysku

Fotele z PRL-u - perły z odzysku

Fotel klubowy z PRL-u, fotel muszelka - minimalizm i wygoda rodem z PRL-u

Fotelem klubowym w czasach PRL-u nazywano fotele niskie i głębokie, które obite były skórą. Obecnie w taki sposób określamy wiele różnych modeli foteli z PRL-u, począwszy od “Chierowskiego”, na “Lisku” kończąc. Podobną popularnością cieszył się fotel obrotowy w czasach PRL.

W latach 60. popularne stały się futurystyczne formy (to za sprawą fascynacji stylem space/atomic age). Fotel muszelka to doskonały przykład na podążanie polskich projektantów za zachodnią modą. Wyróżniał się on okrągłą formą siedziska oraz pajękowatymi nogami. Fotel muszelka stał się szlagierem meblowym PRL-u i do dzisiaj święci triumfy.

Fotele z PRL-u - perły z odzysku

Fotele z PRL-u - perły z odzysku

Meble z duszą

Historia foteli z PRL-u to wciąż wiele tajemnic, które powoli odkrywane są przez specjalistów, kolekcjonerów i znawców designu. Pojawiają się nazwiska kolejnych genialnych projektantów z tamtych czasów, którzy przysłużyli się do powstania tych ponadczasowych mebli.

W powrocie mebli z PRL-u najciekawszy jest fakt, że nawet niepozorny fotel może okazać się prawdziwą perłą, która cieszyć będzie wzrok i przysłuży się wygodą i komfortem. Pamiętać jednak trzeba, że znany projekt fotela z PRL-u, poddany marnej obróbce nie będzie posiadał żadnej większej wartości - ani estetycznej, ani ekonomicznej.

Gdzie znaleźć fotele z PRL-u?

Fotele z PRL-u możesz znaleźć na portalach ogłoszeniowych, gdzie właściciele oryginalnych mebli z tamtego okresu sprzedają je po renowacji, lub jako wymagające odświeżenia. Ceny są różne, w zależności od modelu. Ale jeśli nie znasz się na renowacji, albo nie masz czasu na tego typu zabawy, nie martw się.

W sklepach znajdziesz też wiele nowych foteli, które stylizowane są na fotele z PRL-u. Oczywiście, najlepsze znajdziesz u nas na www.meble.pl. Czy będzie to fotel obrotowy z czasów PRL, czy fotel muszelka, czy klubowy - wszystkie będą kopią tych sprzed trzech dekad wzbogaconą o nowe, żywe i modne kolory.

Fotele z PRL-u - perły z odzysku

Fotele z PRL-u - perły z odzysku

Fotele z czasów PRL dostępne na stronach sklepu

Podobają Ci się meble z tego okresu? Oczarowały Cię fotele z PRL-u swoim niedocenionym kształtem i unowocześnione modnymi kolorami tapicerki? To doskonale! Sprawdź dostępne u nas modele, wielkości i barwy, przejrzyj nasze propozycje, i wybierz coś, co idealnie wkomponuje się w styl Twojego mieszkania.

Produkty w naszym sklepie na www.meble.pl to starannie wyselekcjonowane, wysokiej jakości meble w różnych kształtach, rozmiarach i stylach. Dążymy do tego, by spełniały one potrzeby i wymaganie, jakie stawia im nasz klient. Sprawdź koniecznie, co dla Ciebie przygotowaliśmy i wybierz coś, co doda szyku, i blasku Twojemu mieszkaniu.

Fotele z PRL-u - perły z odzysku

Fotele z PRL-u - perły z odzysku