

Przy zakupie nowego mieszkania lub gruntownym remoncie pojawia się pytanie – jakie oświetlenie kuchni najlepiej się sprawdzi? Czy wystarczy zainwestować w jedną sufitową lampę, czy konieczne jest zainstalowanie kilku elementów generujących światło? Wreszcie: czy lepsze będą tradycyjne rozwiązania, czy raczej nowoczesne oświetlenie kuchni LED? Podpowiadamy, jak osiągnąć estetyczny, a przy tym najbardziej ergonomiczny efekt.


Jak oświetlić kuchnię? Podstawowe zasady
O czym należy pamiętać, dobierając idealne oświetlenie? Kuchnia to pomieszczenie, które powinno być dobrze oświetlone niezależnie od pory roku. W końcu jest to nasza wielofunkcyjna strefa robocza, w której używamy ostrych narzędzi oraz gazowego i elektrycznego sprzętu – powinniśmy więc dołożyć wszelkich starań, aby było tam jak najbezpieczniej, a pomogą nam w tym między innymi komfortowe warunki oświetleniowe. Ponadto w kuchni często spożywa się posiłki; w wielu domach to samo pomieszczenie pełni również funkcję jadalni.
Jeśli chodzi o oświetlenie kuchni, zasady są proste – konieczne jest branie pod uwagę funkcji poszczególnych źródeł światła, a także dbałość o ergonomię. W pomieszczeniu należy wyznaczyć mniejsze strefy i umieścić w nich lampy, które będą realizowały różne funkcje. Należy zadbać o trzy rodzaje oświetlenia: centralne (zwane też ogólnym), zadaniowe i dekoracyjne.
Lampy, lampki, kinkiety – wszystko to bardzo mocno wpływa na estetykę wnętrza. Dlatego też trzeba rozsądnie zaplanować rozmieszczenie wszystkich źródeł światła i upewnić się, że są one zharmonizowane pod względem wizualnym. Ma to szczególne znaczenie, gdy planujemy oświetlenie kuchni z salonem czy w ogóle kuchni otwartej na strefę dzienną.
Planując oświetlenie kuchni i jadalni, należy także zwrócić uwagę na tonację żarówek. Ciepłe tonacje tworzą przytulną atmosferę, natomiast chłodne tony sprawdzą się lepiej w designerskich, białych i stalowych wnętrzach. Takie nowoczesne oświetlenie kuchni ma ostatnio wielu zwolenników!




Oświetlenie kuchni LED – modna metoda rozjaśniania blatu
Nieważne jak duża jest Twoja kuchnia, planowanie instalacji warto rozpocząć od zadaniowego oświetlenia blatu. To przy nim spędzamy większość czasu i wykonujemy lwią część prac związanych z przygotowaniem posiłków i nie tylko. Najprostszą i bardzo popularną metodą jest obecnie inwestycja w energooszczędne oświetlenie kuchni LED. Lekkie lampki montuje się zwykle pod szafkami albo w otworach wywierconych w ich spodzie. Takie źródło światła nie razi w oczy, bo znajduje się poniżej linii wzroku. Możesz wybrać pomiędzy oprawami punktowymi (rozmieszczanymi co ok. 50 cm) a długimi świetlówkami. Oprócz tego, że LED-y są niezwykle praktyczne i energooszczędne, oświetlenie kuchni podszafkowe ma tę dodatkową zaletę, że prezentuje się niezwykle efektownie!




Nowoczesne oświetlenie kuchni i jadalni w jednym
Jeśli w kuchni wydzielona jest strefa jadalniana, stół, przy którym spożywane są posiłki, zasługuje na dodatkowe oświetlenie. Będzie ono pełnić funkcję zadaniową, ale też dekoracyjną. Najlepszym wyborem będzie wówczas dodatkowe oświetlenie kuchni w postaci klasycznych lamp wiszących. Światło nie może razić w oczy – klosz powinien znajdować się ok. 50-60 cm nad blatem stołu. Popularnym rozwiązaniem jest wieszanie kilku (zwykle dwóch lub trzech lamp) w takim samym kształcie.


Wielopunktowe oświetlenie – kuchnia z kilkoma źródłami światła
Kilkanaście lat temu dominowało oświetlenie kuchni sufitowe – panował wówczas zwyczaj instalowania jednej sufitowej lampy z żarówką o dużej mocy. Dziś preferuje się więcej mniejszych punktów oświetleniowych, które gwarantują lepszą widoczność i ułatwiają wykonywanie codziennych czynności. Jedną dużą lampę można z powodzeniem zastąpić kilkoma punktami świetlnymi, które przejmą rolę oświetlenia centralnego, np. reflektorkami halogenowymi lub listwą z lampkami LED. Z kolei oświetlenie zadaniowe z zasady powinno być rozdzielone na kilka źródeł światła, które wzajemnie się uzupełnią. Mamy nadzieję, że znajdziesz idealny pomysł na oświetlenie kuchni, a codzienne gotowanie będzie przyjemne jak nigdy dotąd!


Zobacz również

Krzesło do jadalni, czyli komfort podczas spożywania posiłku - jak go osiągnąć?

Metamorfoza kuchni – pokaż swoją odwagę!

Kuchnia w stylu skandynawskim

Ptasie motywy we wnętrzach

Szafki kuchenne - jak umeblować kuchnię, aby uzyskać świetny efekt?

Jadalnia w stylu nowojorskim – zapoznaj się z zasadami jej aranżowania

Zalety komody
