×
Dzień Miesiąc darmowej dostawy na meble
Ważne do 30.06.2021, obowiązuje na wybrane produkty i wybrane formy płatności.
  • Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Lampa stołowa - jaką wybrać?

Lampy stołowe z abażurem

Światło niewątpliwie pełni ważną rolę w pomieszczeniu. Doświetla ciemniejsze miejsca, może budować nastrój czy być niezbędne na stanowisku pracy. Lampy stołowe są zazwyczaj nieduże, tak by nie zabierały cennej przestrzeni. Ustawia się je zarówno na biurkach, jak i na stole w jadalni, czy salonie. Lampy stołowe mogą być wykonane niemal w każdym stylu. Minimalistycznym, francuskim, barokowym czy rustykalnym. Ile jest stylów urządzania wnętrz, tyle lamp znajdziemy. Internet daje ogromne możliwości, dzięki czemu jesteśmy znaleźć niemal wszystko czego zapragniemy. Należy zatem przemyśleć to, jakie mamy potrzeby i w jaki styl lampa powinna się wpisywać.

Zazwyczaj lampy z abażurem dają nieco przytłumione światło. Nie oświetlają zatem przestrzeni w idealny sposób. Sprawdzają się jednak jako dodatek do światła ogólnego, które może nie być wystarczające. Również w miejscach, w których czytamy, lampy z abażurem są bardziej wskazane. Rozproszone światło nie męczy wzroku tak bardzo, jak ostre światło punktowe. Będzie jednak odpowiednie tylko wtedy, gdy służy jedynie do doświetlania, a nie jest jedynym źródłem światła.
Lampa stołowa szklana to dobre rozwiązanie, gdy pragniemy uzyskać więcej światła. Szklany abażur bardziej eksponuje żarówkę, dzięki czemu można wykorzystać taką, która pełni również funkcje ozdobne. Szklane lampy to propozycja zdecydowanie do wnętrz nowoczesnych, w których cenione są również naturalne materiały o ciekawych formach. Ręcznie wykonane abażury są w cenie, jednak warto w nie zainwestować, jeżeli mamy ku temu możliwość.

Lampa stołowa glamour

W stylu glamour liczy się błysk i dizajn, które stoją ponad efektywnością lampy. Bardziej zwraca się zatem uwagę na walory estetyczne samej lampy, niż raczej na to w jaki sposób oświetla przestrzeń. Ma przede wszystkim pełnić funkcję dekoracyjną, przy okazji budując nastrój pomieszczenia. Lampa stołowa glamour będzie zatem ozdobiona na przykład kryształkami, które wspaniale odbijają światło. Często w tym stylu znajdziemy nóżki lamp pokryte srebrną lub złotą farbą. W wydaniu ekskluzywnym będzie to metal szlachetny, co oczywiście się wiąże ze stosownie wyższym kosztem zakupu.
Lampa stołowa w stylu glamour to propozycja dla osób, które nie szukają minimalizmu. Tu stawia się na przepych i efekt. Jeżeli jednak nasze wnętrze nie jest urządzone w tym stylu, można sięgnąć po tak wyrazisty dodatek. Lampa stołowa nie musi dominować we wnętrzu, można zatem potraktować jako ciekawy element, który przełamuje monotonię kolorystyczną lub stylistyczną. To oczywiście sugestia dla bardziej odważnych osób, które lubią eklektyczne połączenia.
 

Lampy stołowe - aranżacja

Jak już zauważyliśmy, lampa stołowa pełni również funkcję dekoracyjną. Nie zawsze doświetla - czasem ma tylko wprowadzać przyjemny dla oka klimat. Dobrym pomysłem jest aranżowanie jej zgodnie obecnie panującym sezonem, czy okolicznymi świętami. Zwracamy zatem uwagę na to, co oprócz lampy znajduje się na stole. Jeżeli dysponujemy dużą przestrzenią, można do lampy dobrać pasujący wazon. Podobny styl, kolorystyka i materiał, z którego są wykonane dadzą spójną kompozycję. Zawartość wazonu może zmieniać się regularnie. Wiosną i latem niech będą to świeże kwiaty. Jesienią sprawdzą się bukiety liści lub delikatne gałązki. Kiedy będzie na nie padać światło, ich cień przepięknie będzie malować się na ścianie. Lampy stołowe w tego typu aranżacjach w ciekawy sposób wydobywają kolor z roślin i podkreślają ich kształt.

W pokoju dziecięcym lampa stołowa nie powinna przeszkadzać dziecku w odrabianiu lekcji czy zabawie. Dziecko nie może zatem zaczepiać o nią łokciem i książkami. Inną kwestią jest bezpieczeństwo. Dziecko trzeba poinstruować, jak włącza się lampę i czego nie można robić aby nie poparzyć się prądem. Kiedy jesteśmy pewni, że lampa stołowa w pokoju dziecka jest dobrym pomysłem, można zastanowić się, czy ma doświetlać miejsce pracy, czy tylko pełnić funkcję dekoracyjną. Jeżeli biurko czy stolik mają niewielkie rozmiary, lepiej skorzystać ze światła ogólnego.