

Nowoczesne łazienki przybierają różne formy. Przeważnie są bardzo jasne, przestronne i minimalistyczne. Wszystkie meble są kanciaste, a podświetlenie białe i ledowe. Nowoczesność jednak niejedno ma imię. Styl industrialny jest zupełnym przeciwieństwem typowego stylu nowoczesnego. Spotkamy w nim przeważnie kolory ciemne i bardzo ciemne, a także mnóstwo industrialnej szarości w połączeniu z żółtym, charakterystycznym światłem.




Czym charakteryzuje się styl industrialny?
Styl industrialny to bardzo ciekawa i stosunkowo złożona odnoga nowoczesności. Głównym motywem przewodnim są wnętrza starych, opuszczonych fabryk, w szczególności takich, w których wykonywano pracę ręcznie. Można w nim spotkać wszelkie znane z tych pomieszczeń rozwiązania, które warto wdrożyć do swojego domu. Należy jednak przy tym pamiętać, że nie wolno przesadzić. Ten sposób aranżacji jest stosunkowo młody i zarazem bardzo nieszablonowy. Wyróżnia się na tle innych swoją prezencją i zwraca uwagę zarówno mieszkańców, jak i gości. Dlatego warto zabrać się za rozwiązania stosunkowo lżejsze i bardziej przyziemne.


Typowe cechy industrializmu
Styl industrialny widać po każdym elemencie dobrze zaaranżowanego pomieszczenia. Szare ściany mają za zadanie odwzorować te w opuszczonych fabrykach. Często wielbiciele używają betonowych paneli z efektem zużycia, które jeszcze mocniej zbliżają wnętrze domu do tego wprost z manufaktury lub okleiny bądź tapety. Równie często można spotkać ściany pokryte zużytą cegłą. Drugim, także istotnym elementem są czarne, metalowe dodatki, które są typowe dla fabrycznych wnętrz. Ilość mebli oraz elementów w bieli powinno się zredukować do minimum, gdyż nie są używane w jakiejkolwiek fabryce ze względu na łatwość zabrudzeń. Warto, by niektóre części wyposażenia nosiły ślady zużycia. Mogą być prawdziwe lub sztuczne - ważne jednak, by wyglądały jak najbardziej naturalnie. Podłogi z charakterystycznym wydeptaniem i nieregularnym usłojeniem oraz wybarwieniem wyglądają jak żywcem wyjęte z fabryk.
Ważne jest również oświetlenie. Industrialne światła są żółte i mało nowoczesne, najlepiej wiszące i z charakterystycznym, metalowym kloszem, który ma za zadanie chronić żarówkę przed zniszczeniem przez pracownika, bądź maszyny. W salonie z kolei doskonale sprawdzają się lampy stojące na czterech lub trzech, bardzo cienkich nogach, które przypominają lampy teatralne. W fabrykach miały za zadanie intensywnie oświetlać miejsce pracy pracowników.


Jak wygląda styl industrialny w łazience?
Łazienka w stylu industrialnym powinna być ciemna i z jak najmniejszą ilością białego koloru. Warto, by wszystkie rozwiązania wybierać na podstawie ich fabrycznego przeznaczenia. Znakomicie będą wyglądały całkowicie szare ściany, najlepiej z wzorem przypominającym kamień lub beton. To najlepszy i najbezpieczniejszy wybór. Drugim, równie dobrym rozwiązaniem, mogą być ściany z cegły w połączeniu z betonem. Nie zapomnij o dekoracjach. Metalowe, czarne dodatki powinny zdobić praktycznie każdy przedmiot, taki jak obudowa lustra czy uchwyty na ręczniki. Równie ważne jest oświetlenie. Wybierz lampy wiszące na długim kablu, które dają bardzo lekkie i subtelne światło. To będzie tylko dekoracja i element stylizacyjnym, za praktyczne cechy światła będą odpowiadać punkty LED umieszczone w suficie.
Na podłogach zastosuj szare płytki, które będą przypominać płytki ścienne. Niech mają nieregularną powierzchnię i matowe wykończenie. W fabrykach połysk jest zupełnie niespotykany. Jako dodatki najlepiej sprawdzą się szafki w stylu retro, np. ze śladami zużycia czy źle nałożoną farbą oraz obrazy, które można ułożyć na podłodze zamiast je wieszać. Na półkach i blatach warto zastosować ciemne drewno, które znakomicie uzupełnia się z czarnym metalem oraz szarością ścian. Mała łazienka w stylu industrialnym również jest ciekawa i - co jest warte uwagi - może wyglądać nawet lepiej. Przez niewielkie rozmiary będzie wyglądała ciemniej i bardziej interesująco. Dla chcącego nic trudnego!


Zobacz również

Szafki nocne - niewielkie meble z dużymi możliwościami aranżacyjnymi

Jak wybrać stolik kawowy w stylu kolonialnym?

Zapachy we wnętrzach

Styl marynistyczny we wnętrzach - jak go stworzyć?

Szafka pod umywalkę do Twojej łazienki

Sofa w intensywnym kolorze oraz wszystko, co powinieneś wiedzieć na jej temat

Jakie kolory do kawalerki?

Kuchnia i jadalnia w stylu skandynawskim – jakie dodatki?
Najchętniej czytane porady z kategorii łazienka

Akryl meblowy – jakie ma cechy i zalety?

Kolor turkusowy we wnętrzach – jak go łączyć, aby stworzyć piękną aranżację?

Łazienka 2m2 – aranżacja, która potrafi zaskoczyć

Projekt garderoby - o czym należy pamiętać?

Jakie meble wybrać – tapicerowane tkaniną, skórą czy ekoskórą?

Jak połączyć pokój dzienny z sypialnią?

Black & White - 5 aranżacji w czerni i bieli
