• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Kolor antracyt - idealny do industrialnych wnętrz

Kolor antracyt już od jakiegoś czasu podbija serca projektantów wnętrz. A przy okazji również klientów, którzy zgłaszają się do nich po pomoc i inspirację. Kolor antracytu najbardziej pasuje do wnętrz utrzymanych w stylu industrialnym. To styl wywodzący się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie w latach 50' XX wieku do wynajęcia czy zakupu pozostawało wiele różnych pomieszczeń fabrycznych i warsztatowych. Zaczęły być przerabiane na wnętrza mieszkalne. Styl ten cechuje się licznymi, charakterystycznymi cechami, a antracyt - najciemniejszy odcień szarości - świetnie się ze wszystkim komponuje. Może się zresztą znaleźć nie tylko we wnętrzach, lecz również na zewnątrz - wówczas jego zastosowanie jest jeszcze szersze. Co warto wiedzieć na jego temat? Kiedy i w jaki sposób go używać?

 

Antracyt - jaki to kolor?

Kolor antracytowy to barwa pomiędzy szarym a czarnym. Nazwa pochodzi od skały powstałej z węgla kamiennego, co daje idealne wyobrażenie o tym, jak ciemny, a zarazem intensywny jest to kolor. Czy taki odcień szarości może sprawdzić się we wnętrzu? Wiele zależy tu od otoczenia, w jakim pojawi się ta barwa oraz od tego, jak bardzo jesteśmy odważni. Należy też wspomnieć, że antracytowa barwa może także zostać wykorzystana na zewnątrz budynku, choć to osobny temat i w tym poradniku skupimy się na antracytowych meblach.

 

Fronty kuchenne - antracyt

Absolutnym hitem są na przykład antracytowe fronty kuchenne! Znakomicie się prezentują zarówno w przypadku dużych, jak i małych kuchni oraz doskonale komponują ze sprzętem AGD, który coraz częściej produkowany jest w nowoczesnych, modnych barwach. Mniej wytrwali nie muszą jednak szukać idealnie dopasowanej stylistycznie lodówki, ponieważ antracyt świetnie współgra także z bardziej tradycyjnymi kolorami - białym, czy stalowym. Istnieje bardzo duży wybór frontów w antracytowym kolorze, aczkolwiek warto tutaj nadmienić, że ze względu na idealne dopasowanie do nowoczesnych wnętrz, trudno szukać klasycznych mebli w takim kolorze. Niemniej, właściciele kuchni w bardzo modnym stylu industrialnym, czy po prostu nowoczesnym, będą zachwyceni takim kolorem.

Kolor antracytowy w salonie

Jednak nie tylko w kuchni odnajdzie się idealne miejsce dla tej barwy. Kolejnym pomieszczeniem, w którym królować może ten kolor, jest salon. W nim idealnie odnajdą się antracytowe sofy czy fotele, które stanowić będą doskonałą podstawę stylu. Wystarczy na takiej kanapie, czy fotelu położyć jaskrawe poduszki i otrzymamy kanon najbardziej modnych, nowoczesnych wnętrz, a także po prostu świetne miejsce do relaksu, w którym najważniejsza część przestrzeni (a zarazem największa i najbardziej wpadająca w oko) nie będzie przytłaczać swoją kolorystyką.

Kolor antracytu we wnętrzach

Gdy zakupi się już meble w tym kolorze, warto uzupełnić je innymi częściami domu w dopasowanej barwie. Różni producenci oferują drzwi, okna, framugi czy nawet blachodachówkę w modnym antracycie. Takie zestawienie najlepiej prezentuje się we wnętrzach w stylu industrialnym. To styl nieco surowy, stawiający na otwartą przestrzeń i ograniczoną paletę kolorystyczną. Kolor szary jest jak najbardziej na miejscu - zwłaszcza w wyrafinowanym, ciemniejszym wydaniu. Tym bardziej, że cegła czy surowy beton to bardzo ważne składniki tego stylu, które świetnie się komponują z szarą barwą ścian i mebli. Można również postawić na dekoracyjne dodatki w tym kolorze, które wzbogacą przestrzeń. Jednakże kolor antracytowy nie jest przypisany jedynie do surowego stylu, ten kolor jest tak uniwersalny, że dopasuje się do większości wnętrz.