• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak odnowić drewniany stół? Renowacja stołu krok po kroku

Moda na drewniany stół nie ustaje – jest on niebanalnym dodatkiem do jadalni, kuchni czy salonu. Drewno uszlachetnia wnętrze i sprawia, że staje się ono bardziej naturalne. Jedynym mankamentem jest tu fakt szybkiego niszczenia się zewnętrznej powłoki drewna, przez co meble tego typu wymagają szczególnej pielęgnacji. Dobrze utrzymane, zachwycają swoim pięknem przez wiele lat.

Jak więc odnowić drewniany stół? W dalszej części wpisu wskażemy Ci kolejne kroki renowacji. Dzięki kilku prostym zabiegom Twój mebel zyska świeżość, a przy tym pozbędziesz się nieestetycznych zabrudzeń, plam lub zarysowań. 

Przygotowanie drewnianego stołu do...

Przygotowanie drewnianego stołu do renowacji

Przygotowanie drewnianego stołu do...

Przygotowanie drewnianego stołu do renowacji

 

Renowacja krok po kroku – drewno czy okleina?

Zanim zabierzemy się do odnawiania naszego mebla, przeanalizujmy, z jakim materiałem mamy do czynienia, czy jest to naturalne drewno czy okleina ze strukturą słojów. Renowacja starego stołu drewnianego różni się od renowacji mebli okleinowych, stosuje się do niej inne techniki i narzędzia. Przed przystąpieniem do renowacji należy przygotować stanowisko pracy i wszelkie potrzebne materiały.

W przypadku drewna pierwszym i najważniejszym krokiem jest oczyszczenie powierzchni stołu ze wszelkich zabrudzeń. Najlepiej posłuży do tego celu bawełniana szmatka, którą usuniemy kurz oraz plamy. Właściwa renowacja starego stołu zaczyna się od usunięcia warstwy lakieru, który często jest spękany, odpryskuje, jest zmatowiały lub ma przebarwienia. Lakier - podobnie zresztą jak farbę meblową, można usuwać punktowo lub na całej powierzchni mebla za pomocą specjalnych preparatów. 

Czasami do ściągnięcia pierwszej warstwy może posłużyć szlifierka lub najzwyklejszy papier ścierny o właściwej gramaturze, co zaoszczędzi wiele czasu i pozwoli wydobyć linie drewnianych słojów. Po tych zabiegach trzeba starannie oczyścić powierzchnię suchą lub lekko zwilżoną szmatką, by przejść do kolejnego kroku. 

Gdy drewniany stół jest już oczyszczony, czasem wymaga dodatkowych zabiegów, takich jak szpachlowanie ubytków lub ochronę przed kornikami. Sami musimy ocenić, czy nasz stół faktycznie ma widoczne uszczerbki lub ślady po szkodnikach. Jeśli je dostrzegamy, warto zainwestować w specjalne środki ochrony, które zwykle należy nanieść pędzlem i pozostawić na całą dobę lub dłużej.

Dwa ostatnie kroki renowacji starego stołu z drewna obejmują bejcowanie, olejowanie i barwienie. Bejcowanie polega na nanoszeniu warstwy lakierobejcy lub bejcy, czyli zawiesiny barwnika w rozpuszczalniku, która pomaga utrzymać piękny wygląd słojów, a także wyrównać różniące się odcienie. Niektóre meble drewniane nie wymagają bejcy, wystarczy je pokryć warstwą oleju – tutaj często stosowanym w warunkach domowych jest zwykły olej lniany, który nanosimy na bawełnianą szmatkę w niewielkiej ilości, a następnie wcieramy w powłokę drewna tak, by uzyskać widoczny efekt w postaci nabłyszczenia. 

Ostatnim etapem renowacji stołu może być barwienie farbą akrylową lub kredową - lecz nie zawsze jest to zabieg konieczny. Jeśli nasz stół pięknie prezentuje się w naturalnej odsłonie, nie ma potrzeby dodatkowego barwienia. Warto też pamiętać, że koloryt drewna świetnie podkreśli sama lakierobejca. 

process renowacji drewnianego...

process renowacji drewnianego stołu

proces odnawiania drewnianego...

proces odnawiania drewnianego stołu

Renowacja stołu z okleiny – jak to zrobić?

Stół wykończony okleiną wymaga zupełnie innej renowacji niż produkt z litego drewna. Kiedy mamy do czynienia z okleiną, należy w pierwszej fazie zdjąć wierzchnią warstwę i wyrównać podłoże drobnym papierem ściernym lub szlifierką pamiętając o tym, by uprzednio starannie wyczyścić mebel i usunąć elementy dokręcane. 

Kolejnym krokiem jest naniesienie warstwy zabezpieczającej w postaci podkładu po to, by nowa okleina mogła dobrze się przykleić. Na tym etapie warto też rozważyć, czy ponownie wybierzemy zwykłą drewnopodobną okleinę, czy może lepszym pomysłem będzie zakup forniru, zbliżonego wyglądem do naturalnego drewna. Jeśli już mamy wybrany kolor i strukturę okleiny, wystarczy ją przykleić według instrukcji producenta. 

Renowacja stołu, czyli zabawa dla ambitnych!

Jeśli lubimy majsterkowanie, a naprawa mebli w domowym zaciszu sprawia nam przyjemność, to mamy ogromne możliwości w zakresie tworzenia wyjątkowych aranżacji w swoim domu. Jak widać, kolejne kroki renowacji wcale nie należą do skomplikowanych, a przy wyborze materiałów oraz kolorystyki ogranicza nas jedynie budżet i wyobraźnia.

Przygotowanie drewnianego stołu do...

Przygotowanie drewnianego stołu do renowacji

poradnik o odnawianiu starego...

poradnik o odnawianiu starego drewnianego stołu