• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Krzesła tapicerowane idealne do jadalni

Krzesła tapicerowane – nowoczesne czy tradycyjne? Obite ecoskórą, czy może ekskluzywnym jedwabiem? Drewniane, metalowe, z tworzywa? Wyposażone w podłokietniki lub raczej ich pozbawione? Wybór mebli na rynku jest tak ogromny, że często trudno rozeznać się w ofercie i ocenić, co będzie dla nas przydatne i czego możemy oczekiwać, dysponując budżetem określonej wielkości. Dlatego w tym artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze zagadnienia związane z krzesłami tapicerowanymi, włącznie z odpowiedzią na pytanie o cenę odnowienia mebla i wskazówkami, jak tapicerować krzesło samodzielnie.

eleganckie tapicerowane krzesła w...

eleganckie tapicerowane krzesła w jadalni

eleganckie tapicerowane krzesła w...

eleganckie tapicerowane krzesła w jadalni

 

Krzesła do jadalni – tapicerowane siedziska i oparcia

O ile w naszych kuchniach jesteśmy w stanie zaakceptować drewniane i surowe siedziska taboretów, o tyle krzesła tapicerowane do salonu i jadalni to zdecydowanie najczęściej dokonywany przez nas wybór. Oczywiście, styl mebla dopasowujemy zarówno do aranżacji pomieszczenia, jak i istniejącego już wyposażenia. Niechętnie przystajemy na brak komfortu i wolimy wyściełane miękkimi piankami wygodne krzesła tapicerowane niż ich tańsze i - niejednokrotnie - równie ładne, lecz twarde odpowiedniki.

Komfortowe krzesło tapicerowane do...

Komfortowe krzesło tapicerowane do jadalni

Komfortowe krzesło tapicerowane do...

Komfortowe krzesło tapicerowane do jadalni

 

Najczęściej poszukiwane krzesła tapicerowane: szare, czarne i brązowe

Najbardziej rozpowszechnioną zasadą przy aranżacji wnętrz jest ta związana z kolorystyką. Barwy, które stosowane są w naszych domach najczęściej to beże, brązy, czerń, biel i szarość. Dzieje się tak nie bez przyczyny – beże, brązy i szarości występują w naturze w dużych ilościach i stanowią doskonałe tło dla bardziej intensywnych barw, dlatego instynktownie wybieramy je przy aranżacjach pomieszczeń – po prostu dobrze czujemy się wśród tych odcieni. Z kolei czerń i biel to kolory, które współgrają ze wszystkimi innymi, stąd ich duża popularność. O ile jednak białego używa się w sporych ilościach, o tyle czerń stosowana jest raczej w postaci dodatków lub elementów o niedużych powierzchniach (czarny stół – tak, ale już czarne ściany – niekoniecznie). Ta sama zasada obejmuje tapicerowane krzesła – najchętniej wybieranymi kolorami obić są brązy i beże, następnie szarości, czerń i biel. Dlatego, jeśli decydujemy się właśnie na te odcienie, będziemy mieli zawsze największy wybór stylów i rodzajów.

Nowoczesne krzesła tapicerowane do...

Nowoczesne krzesła tapicerowane do jadalni

Nowoczesne krzesła tapicerowane do...

Nowoczesne krzesła tapicerowane do jadalni

eleganckie krzesła tapicerowane w...

eleganckie krzesła tapicerowane w jadalni

eleganckie krzesła tapicerowane w...

eleganckie krzesła tapicerowane w jadalni

A może krzesła tapicerowane pikowane z ecoskóry?

Krzesło tapicerowane pikowane tkaniną obiciową na bazie włókien to rzadkość. Najczęściej spotyka się pikowania oparć, podczas gdy siedzisko pozostaje gładkie. Takie podejście związane jest z trwałością obicia – delikatne nitki, którymi wykonane są pikowania dość łatwo zahaczyć ostrymi elementami garderoby (nity, którymi wzmacniane są tylne kieszenie jeansów to najczęstsza przyczyna uszkodzeń). Dlatego pikowania w przypadku tkanin z przędzy zarówno naturalnej, jak i sztucznej, najczęściej spotkać można na oparciach w postaci ozdobnych przeszyć wykańczanych obciąganymi tą samą lub kontrastową tkaniną, albo guzikami. Dość popularne natomiast są pikowania w przypadku tkanin wykonanych z ecoskóry. Oczywiście, i w przypadku tego materiału obiciowego spotyka się przepikowania obić z zachowaniem gładkich siedzisk, jednak znacznie częściej niż w wypadku tkanin z przędzy można nabyć krzesło o obiciu całym pikowanym na przykład w drobne romby. Jest to bardzo wdzięczny wzór, który sprawia, że krzesło tapicerowane ecoskórą zyskuje awangardowy wygląd, a ponieważ tego rodzaju produkty są stosunkowo tanie, nikt nie oczekuje od nich wieloletniej trwałości w odróżnieniu od mebli drogich i ekskluzywnych.

eleganckie krzesła tapicerowane w...

eleganckie krzesła tapicerowane w jadalni

eleganckie krzesła tapicerowane w...

eleganckie krzesła tapicerowane w jadalni

eleganckie krzesła tapicerowane w...

eleganckie krzesła tapicerowane w jadalni

eleganckie krzesła tapicerowane w...

eleganckie krzesła tapicerowane w jadalni

Krzesła drewniane tapicerowane lnem i jedwabiem – luksus w naturalnej oprawie

Meble luksusowe, a wśród nich krzesła tapicerowane, spełniać muszą pewne określone warunki, żeby zyskać miano ekskluzywnych. Przede wszystkim w tej grupie najczęściej znajdziemy konstrukcje wykonane z litego drewna należącego do drogich gatunków, nierzadko giętego ręcznie. Podobnie materiał tapicerski, z którego wykonane są siedziska, to nie popularna pianka poliuretanowa, lecz specjalnie dobierane mieszanki niezwykle odporne na odkształcenia, a zarazem bardzo wygodne w użytkowaniu. I wreszcie pokrycie – z naturalnej wełny, lnu czy nawet jedwabiu lub materiałów półsyntetycznych, które zachowują wygląd naturalnych, jednak odznaczają się lepszymi niż oryginały parametrami wytrzymałościowymi i odpornością na zabrudzenia.

Krzesła tapicerowane - z podłokietnikami czy bez?

Krzesło tapicerowane z podłokietnikami to mebel z pewnością bardziej komfortowy niż jego odpowiednik pozbawiony tych udogodnień, dlaczego jednak nie zawsze warto zdecydować się na jego zakup? Nie mają tu przecież znaczenia ograniczenia budżetowe – w tej samej cenie można nabyć zarówno krzesła wyposażone w podłokietniki, jak i ich pozbawione w podobnej klasie produktu. Dlaczego więc rezygnować z wygody? Kupując krzesła tapicerowane do jadalni czy salonu musimy wziąć pod uwagę wymiar naszego stołu – krzesła z podłokietnikami są na ogół szersze niż ich odpowiedniki bez podłokietników, a jeśli nawet uda nam się znaleźć meble o mniejszej szerokości, musimy pamiętać, że człowiek, który usiądzie na krześle z podłokietnikami, na pewno będzie chciał z nich skorzystać, a na to potrzebuje sporo wolnej przestrzeni. Dlatego jeśli dysponujemy dużym stołem, warto postawić przy nim krzesła z podłokietnikami, jeśli mniejszym – lepiej ograniczyć się do mebli prostych.

eleganckie tapicerowane krzesła...

eleganckie tapicerowane krzesła jadalniane

eleganckie tapicerowane krzesła...

eleganckie tapicerowane krzesła jadalniane

eleganckie tapicerowane krzesła...

eleganckie tapicerowane krzesła jadalniane

eleganckie tapicerowane krzesła...

eleganckie tapicerowane krzesła jadalniane

Krzesła składane tapicerowane ecoskórą – do sal wykładowych i konferencyjnych

Składane krzesła to najczęściej te dodatkowe, pełniące funkcję rezerwową. Rozstawiane są tymczasowo, np. kiedy mamy gości. Najczęściej w tej funkcji występują krzesła wykonane z tworzywa lub drewna (płyty MDF), bez miękkich elementów i obić. Składane krzesła wyposażone w obicie stanowią rzadkość, jedynym wyjątkiem od tej reguły są typowe krzesła konferencyjne tapicerowane ekoskórą. Nie są drogie i łatwo je utrzymać w czystości a zapewniają zwykle większą wygodę niż ich bezobiciowe odpowiedniki, dlatego dokonując zakupu krzeseł składanych do domu, warto rozpatrzyć ich przydatność.

Kurz i brud czyli jak wyczyścić krzesła tapicerowane?

Jak czyścić krzesła tapicerowane? To pytanie powstrzymuje nas nieco przed decyzją o zakupie tego rodzaju mebla. Tymczasem nie jest to sprawa aż tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Każdy producent krzeseł tapicerowanych daje podobne wskazówki związane ze swoim artykułem i zależne są one najczęściej od rodzaju materiału, z jakiego wykonane zostało obicie. I tak, najłatwiejsze jest utrzymanie w czystości krzeseł z ecoskóry – po prostu przeciera się je wilgotną szmatką z niewielką ilością delikatnego detergentu, następnie szmatką nasączoną czystą wodą oraz suchą. W ten sposób usuniemy z ecoskóry każde powstałe ze zwykłego użytkowania zabrudzenie. Podobnie postępujemy w przypadku krzeseł skórzanych, z tym, że w tym przypadku powinniśmy pamiętać o dodatkowej konserwacji, czego nie wymaga ecoskóra. Trudniejsze w utrzymaniu są oczywiście obicia z tkanin na bazie przędzy, przy czym zawsze łatwiej usunąć brud z materiałów sztucznych niż naturalnych. Po pierwsze dlatego, że włókna sztuczne nie przyjmują go tak łatwo, jak naturalne, a po drugie - można do nich użyć intensywnie czyszczących środków. Tkaniny naturalne są zdecydowanie najtrudniejsze w utrzymaniu w czystości i wymagają najczęściej, zgodnie z zaleceniami producenta, profesjonalnego czyszczenia przez wyspecjalizowane zakłady.

Nowoczesne tapicerowane krzesła do...

Nowoczesne tapicerowane krzesła do jadalni

Nowoczesne tapicerowane krzesła do...

Nowoczesne tapicerowane krzesła do jadalni

 

Jak odnowić stare krzesło tapicerowane? Jak tapicerować krzesła?

A co, jeśli nasze krzesło mimo czyszczenia, lata świetności ma już za sobą, lecz ciągle jest w dobrym stanie technicznym? Wtedy możemy pokusić się o jego samodzielną renowację. Oczywiście, meble o skomplikowanej budowie, z przepikowaniami czy takie, które w związku z wiekiem zyskały miano antyków zdecydowanie lepiej powierzyć fachowcom, jednak proste krzesła nietrudno naprawić nawet bez profesjonalnych umiejętności. Jak odnowić krzesło tapicerowane i od czego zacząć? Na pewno od konstrukcji. Odrestaurowanie drewnianego stelaża (stelaże metalowe albo nie wymagają żadnych napraw, albo są w stanie korozji i trudno je odnowić w warunkach domowych – lepiej zdecydować się wtedy na kupno nowego stelaża) przebiega dokładnie tak samo, jak odnowienie jakiegokolwiek drewnianego przedmiotu – usunięcie starego pokrycia, przeszlifowanie i nałożenie nowego pokrycia najczęściej załatwia sprawę. Czasami trzeba szpachlować drobne niedoskonałości, lecz na tym koniec trudności. Równie łatwo poradzić sobie z tapicerowaniem siedziska – potrzebny jest do tego celu jedynie zszywacz tapicerski ze zszywkami. Rozkładamy tkaninę równo, odwracamy odkręcone od konstrukcji wcześniej siedzisko i dokładnie przytwierdzamy tkaninę do ramy zszywkami – jeśli coś nie wyjdzie, zawsze możemy zszywkę usunąć i poprawić zszycie. Nieco bardziej skomplikowane jest obijanie oparcia, zwłaszcza, jeśli tapicerowane jest dwustronnie. Przód wykonujemy tak, jak siedzisko i przyszywamy do niego dokładnie skrojony i dopasowany tył. Tu przydadzą się przede wszystkim umiejętności estetycznego szycia ręcznego. O jakości naszej naprawy stanowić będzie właśnie ten element – ładne i dokładne ściegi.

eleganckie tapicerowane krzesła w...

eleganckie tapicerowane krzesła w jadalni

eleganckie tapicerowane krzesła w...

eleganckie tapicerowane krzesła w jadalni

 

Ile kosztuje tapicerowanie krzesła?

Jeśli samodzielna naprawa nas przerasta, można odnowienie mebla zlecić tapicerowi. Ceny usług zależne są od stopnia skomplikowania budowy krzesła oraz materiału, który chcemy użyć jako obicia. Najdroższe są zawsze skóry oraz materiały naturalne. Ecoskóry i tkaniny syntetyczne to materiał zdecydowanie najtańszy. Robocizna za tapicerowanie krzesła pojedynczego to kwota zaczynająca się w dużych miastach od stu złotych. W mniejszych miejscowościach można znaleźć fachowców, którzy podejmą się zlecenia w niższej cenie. Oczywiście zawsze należy odpowiedzieć sobie na pytanie o sens naprawy. Jeśli krzesła mają dla nas wartość sentymentalną lub są wykonane z solidnych materiałów – warto przemyśleć ich odnowę. Często jednak lepszym rozwiązaniem może okazać się zakup nowego mebla – ładne, funkcjonalne i nowoczesne krzesła tapicerowane można nabyć w cenach niższych niż odnowienie naszych starych i zużytych.