• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak wyczyścić krzesła tapicerowane?

Królują w salonie, w kuchni, w jadalni. A korzystać z nich można w każdym pomieszczeniu, począwszy od pokoju dziecięcego, poprzez sypialnię, aż po domowy gabinet. Krzesła, bo o nich mowa, to meble funkcjonalne, które dodatkowo spełniają również funkcję dekoracyjną i nadają charakteru każdemu pomieszczeniu, w którym staną.

Korzystamy z nich pracując, odpoczywając, relaksując się, czytając książki, a także jedząc. Siedzą na nich domownicy, a także goście (zarówno ci regularnie nas odwiedzający, jak i całkowicie obcy). Krzesła to meble, które zestawia się z innymi elementami wnętrza lub pozostawia jako indywidualne siedziska. Częste korzystanie z nich powoduje, że szybko ulegają wszelkim zabrudzeniom. Jak więc wyczyścić krzesła tapicerowane?

Dbanie o porządek w domu to konieczność i często praktyczna przyjemność. Ścieranie kurzu, odkurzanie i zmywanie podłogi mamy opanowane do perfekcji, ale niektóre meble i ich czyszczenie może sprawiać nam pewne trudności. Takimi meblami są na pewno krzesła tapicerowane. Jak wyczyścić krzesło tapicerowane? Tego dowiesz się czytając niniejszy artykuł.

Przygotowanie do czyszczenia...

Przygotowanie do czyszczenia tapicerowane krzesła

Przygotowanie do czyszczenia...

Przygotowanie do czyszczenia tapicerowane krzesła

 

Krzesła tapicerowane - twardy orzech do “wyczyszczenia”

Krzesła narażone są na stały kontakt z kurzem i brudem. Często ulegają plamom. Gdy korzystamy z nich podczas spożywania posiłków, zdarza się, że na siedzisko spadnie nam kęs ciasta lub kotleta, albo skapnie kawa lub herbata. Do tego dochodzą nasze dzieci, które czasem nie zastanawiając się zbyt długo opierają tłuste od mięsa ręce o obicie krzesła. Tego typu plam nie jest łatwo się pozbyć.

Istnieje wiele metod na to, jak czyścić krzesła tapicerowane. Metody te różnią się w zależności od materiału, którym są powleczone. Tapicerką może być bowiem bawełna, welur, aksamit lub skóra (zarówno naturalna, jak i ekologiczna). Każde wykończenie wymaga innego preparatu do czyszczenia. Warto więc poznać wszystkie metody.

Krzesła tapicerowane skórą naturalną

Krzesła skórzane są najprostsze w utrzymaniu czystości. Skóra jest odporna na wilgoć, dzięki czemu nie jest łatwo ją poplamić. A żeby pozbyć się brudu, wystarczy przetrzeć ścierką zmoczoną w wodzie z kilkoma kroplami płynu do zmywania naczyń. Skórę czyścić można również za pomocą różnych specjalistycznych preparatów.

Czyszczenie tapicerowanego krzesła...

Czyszczenie tapicerowanego krzesła za pomocą środków czystości

Czyszczenie tapicerowanego krzesła...

Czyszczenie tapicerowanego krzesła za pomocą środków czystości

 

Jak wyczyścić krzesło tapicerowane innym materiałem?

Przy krzesłach tapicerowanych bawełną, lnem lub wełną, trzeba bardziej się napracować. Włókna tych materiałów są bardziej podatne na plamy, a ich czyszczenie wymaga użycia gąbki nasączonej delikatnym detergentem.

Twoje krzesło padło ofiarą czarnej, mocnej kawy lub dobrego, wytrawnego, czerwonego wina? Plamy z tych płynów są niezwykle trudne do usunięcia. Dlatego przeciw nim wyciąga się najcięższe działa. Krzesła tapicerowane można czyścić za pomocą roztworu kwasu cytrynowego. Jeśli nie mamy go akurat pod ręką, w zastępstwie możemy użyć środka do czyszczenia najtrudniejszych zabrudzeń.

Zanim jednak użyjemy cokolwiek do czyszczenia całego krzesła, warto sprawdzić go najpierw na mniejszej i mniej widocznej części mebla. Zdarzyć się może bowiem że preparat odbarwi lub uszkodzi krzesło, a tego chcemy przecież uniknąć. W tym celu, nakładamy niewielką ilość preparatu na materiał, którym jest wykończone krzesło, w niewidocznym miejscu. Jeśli nic się nie uszkodzi, ani nie odbarwi - czyścimy całość przygotowanym preparatem.

Czyszczenie tapicerowanych krzeseł...

Czyszczenie tapicerowanych krzeseł domowymi sposobami

Czyszczenie tapicerowanych krzeseł...

Czyszczenie tapicerowanych krzeseł domowymi sposobami

 

A może pora na nowe krzesło?

Poznaliśmy najlepsze metody na to jak wyczyścić krzesła tapicerowane. Ale czasami zdarza się, że krzesła są już na tyle zużyte, że nie opłaca się ich czyścić, lub całkowicie straciliśmy do nich sentyment i totalnie nie pasują do nowej aranżacji wnętrza. W takich przypadkach warto zastanowić się nad kupnem nowych krzeseł. Nowe krzesła tapicerowane powinny pasować do całości wystroju, spełniać Twoje potrzeby i być funkcjonalne zgodnie z przeznaczeniem. W naszym sklepie na www.meble.pl przygotowaliśmy ofertę bogatą w różnorodne krzesła, spośród których na pewno wybierzesz odpowiednie dla siebie i swojego domu lub mieszkania.

Przygotowane środki do czyszczenia...

Przygotowane środki do czyszczenia tapicerowanych krzeseł

Przygotowane środki do czyszczenia...

Przygotowane środki do czyszczenia tapicerowanych krzeseł