• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Kuchnia w stylu shabby chic

Kuchnia to obowiązkowe pomieszczenie w każdym domu - niezależnie od jego wielkości i czasu, w którym powstał. Dla wielu osób to właśnie ona jest ulubionym miejscem w mieszkaniu. Choć pierwotnie służyła głównie przygotowywaniu posiłków, to często bywa także miejscem ich spożywania. A to sprzyja rodzinnym spotkaniom.

Zwolennicy sielskiej atmosfery stawiają na kuchnie w stylu prowansalskim. Niektórzy doceniają zdobienia charakterystyczne dla kuchni zaaranżowanej w stylu angielskim. Na popularności zyskują aranżacje retro i skandynawskie. A co powiecie na kuchnię w stylu shabby chic? Czy styl ten jest już Wam znany?

Kuchnia w stylu shabby chic

Kuchnia w stylu shabby chic

 

Shabby chic - co to jest?

W dosłownym tłumaczeniu shabby chic to stary styl. Za jego autorkę uważa się projektantkę Rachel Ashwell, która na pomysł wnętrz urządzanych w tej tonacji wpadła w latach 80-tych. Pomieszczenia zaaranżowane w tym stylu sprawiają wrażenie, jakby nikt o nie nie dbał. To jednak tylko pozory. A właściwie zamierzony efekt.

Kuchnie w stylu shabby chic, podobnie jak inne wnętrza utrzymane w tej stylistyce, mają być czarujące. Efekt ten uzyskuje się przy wykorzystaniu starych mebli lub elementów, które na stare mają wyglądać. W branży meblarskiej nie brakuje sposobów na postarzanie stołów, krzeseł i innych elementów wyposażenia.

Kuchnia w stylu shabby chic

Kuchnia w stylu shabby chic

 

Kuchnia w stylu shabby chic czy prowansalskim?

Surowość industrialnych stylizacji trudno pomylić z kuchnią w stylu shabby chic. Są jednak aranżacje, które bywają z shabby chic mylnie kojarzone. Chodzi np. o styl prowansalski. Należy bowiem wiedzieć, że mają one wspólne cechy. Jedną z nich jest nawiązanie do wiejskiego, sielskiego klimatu. Podobne są meble i stosowane kolory.

Mylenie shabby chic ze stylem prowansalskim wynika z użycia podobnych elementów wyposażenia wnętrz. W kuchniach obu stylizacji pojawiają się bielone meble, elementy ceramiczne i dekoracje nawiązujące do minionej epoki. Zarówno w stylu shabby chic, jak w prowansalskim, pojawia się kolor biały. W tym pierwszym odgrywa szczególną rolę.

Kuchnia w stylu shabby chic

Kuchnia w stylu shabby chic

 

Kuchnie w stylu shabby shabby chic - trochę o kolorystyce

Jak już wspomniano, aranżując kuchnię w stylu shabby chic, należy otworzyć się na kolor biały. Wnętrze utrzymane w tym stylu przyciąga przytłumione barwy. Sprawdzą się róże - koniecznie pudrowe, wyblakłe odcienie żółtego oraz delikatne błękity. Szarość, czerń oraz jasny brąz mogą zagościć na dodatkach.

Romantyczny nastrój w kuchniach w stylu shabby chic uzyskuje się głównie dzięki zastosowaniu najbardziej kobiecego spośród znanych kolorów - jasnego różu. W aranżacjach nie trudno dostrzec motywy kwiatowe lub zwierzęce. Podsumowując, kuchnia w stylu shabby chic to kuchnia urządzona w pastelowych barwach.

Kuchnia w stylu shabby chic

Kuchnia w stylu shabby chic

 

Meble do kuchni w stylu shabby chic

Meble do kuchni w stylu shabby chic powinny nosić znamiona upływającego czasu. Mile widziane będą wszelkie przetarcia. Bielone, postarzane stoły i krzesła będą doskonale wpisywały się w tę stylistykę. Kuchenne szafki powinna cechować delikatność. Sprawdzą się szafki o tradycyjnej formie. Można pokusić się o subtelne zdobienia.

Wybierając stół i krzesła, można zdecydować się na modele wyposażone w elementy rzeźbione. Dobrze będą prezentowały się krzesła z efektownymi, ażurowymi oparciami o nietypowych formach. Duże znaczenie będą miały nogi tych mebli. W kuchni w stylu shabby chic nie powinno zabraknąć kredensu z przeszklonymi drzwiami.

Kuchnia w stylu shabby chic

Kuchnia w stylu shabby chic

 

Mała kuchnia w stylu shabby chic - czy to ma sens?

Kolorystyka stosowana w kuchniach w stylu shabby chic - biel, pastelowy róż, wyblakły żółty i stonowany błękit - sprzyja optycznemu powiększeniu pomieszczenia. Czy to oznacza, że mała kuchnia w stylu shabby chic to coś, na co możesz się zdecydować bez zastanowienia? Nie do końca. Romantyczne stylizacje bywają przytłaczające.

Kuchnia w stylu shabby chic nie stroni od dodatków. Haftowane obrusy i zawieszone na ścianach obrazki w postarzanych ramkach wyglądają uroczo. Ich nadmiar może jednak sprawić, że mała kuchnia w stylu shabby chic przestanie być funkcjonalna. Jeśli zatem decydujesz się na podobną aranżację, sięgaj tylko po to, co w kuchni niezbędne.