• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Salon z kuchnią w stylu skandynawskim

W 1952 roku Arne Jacobsen zaprojektował na zamówienie pewnej firmy farmaceutycznej, krzesło Ant przeznaczone do zakładowej stołówki. Proste, lekkie i ergonomiczne, a na dodatek wykonane z naturalnego surowca i łatwe w składowaniu, stało się wkrótce ikoną stylu skandynawskiego docenianego współcześnie na całym świecie.

Pomysł na salon z kuchnią – styl skandynawski

Prostota, funkcjonalność oraz ponadczasowość stylu skandynawskiego sprawia, że jest on chętnie stosowany w naszych domach. Doskonale sprawdza się w każdym pomieszczeniu, jednak szczególnie przydatny okazuje się być w kuchni, gdzie liczne udogodnienia będące jego podstawową wartością i cechą szczególną, ułatwiają codzienną pracę. Kuchnie skandynawskie są proste i oszczędne w formie, a jednocześnie niezwykle przytulne i domowe. W przeciwieństwie do surowego stylu minimalistycznego, wiele podręcznych sprzętów znajduje się zawsze pod ręką, w doniczkach pachną zioła, a surową podłogę z higienicznych płytek przykrywa pleciony chodnik, na którym przyjemnie stanąć bosymi stopami. Skandynawska kuchnia połączona z salonem obliguje do spójności stylów i aranżacji części wypoczynkowej wspólnego pomieszczenia w sposób komfortowy, rodzinny. Najważniejszym elementem salonu skandynawskiego jest sofa – wygodna, koniecznie z leżanką, jeśli wystarczająca ilość miejsca na to pozwala. Do sofy dodaje się duży stolik kawowy lub dwa mniejsze, podnóżek, regał na książki czy rodzinne fotografie. Skandynawski salon to miejsce wspólne dla wszystkich domowników.

Salon z kuchnią w stylu skandynawskim

Salon z kuchnią w stylu skandynawskim

Salon z kuchnią w stylu skandynawskim

Salon z kuchnią w stylu skandynawskim

Niewielki salon z aneksem kuchennym

Styl skandynawski wywodzi się z krajów, w których standardy lokatorskie odbiegają od naszych – nawet socjalne mieszkania są przestrzenne a pokój o wielkości 8m2 nie zostałby nazwany pokojem. Producenci polscy, doceniając styl skandynawski, zaadaptowali go do rodzimych warunków i dlatego dziś nawet niewielkie przestrzenie można urządzić meblami w stylu skandynawskim, zachowując jego najbardziej istotną cechę – funkcjonalność. Małe pomieszczenie przeznaczone na salon i aneks kuchenny można dzięki meblom w stylu skandynawskim wykonanym na wymiar, uczynić przestrzennym i użytecznym stosując sprytne pomysły zagospodarowujące ściany oraz niewielkie wnęki i luki tworząc niezliczoną ilość niekonwencjonalnych schowków. Oszczędność stylu, wykorzystanie utylitarnych ozdób takich jak piękne poduszki, ciekawe rolety czy lampy oraz prostota, pozwalają na aranżację nawet niewielkiego salonu z kuchnią w stylu skandynawskim.

Salon z kuchnią w stylu skandynawskim

Salon z kuchnią w stylu skandynawskim

Salon z kuchnią w stylu skandynawskim

Salon z kuchnią w stylu skandynawskim

Duży salon z kuchnią w stylu skandynawskim

Dostępność dużej przestrzeni zwiększa możliwości wykorzystania cech stylu skandynawskiego dla stworzenia komfortu w salonie połączonym z kuchnią. Spory metraż pokoju dziennego pozwala na ustawienie w nim dużej sofy z dwiema leżankami, fotela i kilku stolików – głównego, komfortowego i dużego oraz jednego czy dwóch mniejszych, podręcznych. Jeśli w domu są małe dzieci, swobodnie da się wyodrębnić strefę dla nich, zaopatrując ją w tablicę, dodatkowy stoliczek czy wiszący fotel, który na pewno sprawi wiele radości maluchom. Część kuchenną z kolei można wyposażyć w dodatkową ilość szafek, wyspę i duży stół, przy którym toczyć się będzie rodzinne życie.

Salon z aneksem kuchennym w stylu skandynawskim – oświetlenie

Urządzając salon z kuchnią w stylu skandynawskim nie sposób nie wspomnieć o oświetleniu, które stanowi w Skandynawii istotny element aranżacji wnętrz. Lamp używa się sporo – sufitowe, podłogowe, stołowe i niewielkie ozdobne, które stawiane są dosłownie wszędzie – na szafkach, stolikach, regałach czy ściennych parapetach. Ich funkcją jest oczywiście doświetlenie wnętrza, jednak nie każdą niewielką czy stojącą lampę nazwać można skandynawską. Ten typ oświetlenia charakteryzuje się wykonaniem z materiałów naturalnych i ekologicznych, takich jak drewno recyklingowane oraz płócienne i lniane tkaniny ale również surowy i praktyczny metal. Dominuje kolorystyka oszczędna – barwy naturalnego drewna, biel, ecru i czerń oraz geometryczne formy, takie jak walce, prostopadłościany, kule, półkule i stożki.

Salon z kuchnią w stylu skandynawskim

Salon z kuchnią w stylu skandynawskim