• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Aranżacja małego salonu – jak stworzyć idealną strefę wypoczynku na niedużej przestrzeni

Aranżacje salonu – setki pomysłów, wybór jedyny w swoim rodzaju

Mały salon równa się duże wyzwanie! Wie o tym każdy, kto próbował wykreować pokój służący jednocześnie do wypoczywania, przyjmowania gości, a czasem i także do przygotowywania i spożywania posiłków, na stosunkowo niewielkim metrażu. Urządzenie małego salonu wymaga przemyślenia wszelkich detali, by było zarazem ładnie, klimatycznie i praktycznie. Oto garść cennych wskazówek, które pomogą Ci w aranżacji małego salonu w bloku i w domu.

 Właściciele dużych domów, w których królują obszerne, otwarte przestrzenie, mogą bez ograniczeń oddawać się swoim fantazjom aranżacyjnym, ustawiając meble i dodatki w jakikolwiek sposób i używając dowolnych barw. Trudniejsze zadanie czeka na właścicieli niewielkich mieszkań i domów, w których nie ma mowy o przestronnych wnętrzach. Mając do dyspozycji pokój zajmujący ok. 20 metrów kwadratowych trzeba dokładnie zaplanować całą przestrzeń, by potem w gotowym już salonie nie potykać się o meble i nie czuć się jak w zagraconym składziku.

Komfort i swobodę zapewni nam właściwa aranżacja małego salonu, w którym warto zrezygnować z nadmiaru mebli i dodatków dekoracyjnych. Na niewielkich przestrzeniach lepiej sprawdza się minimalizm, co nie oznacza, że musimy rozstać się z własnymi upodobaniami i gustami. Mały salon może być urządzony zarówno w stylu nowoczesnym, klasycznym, rustykalnym, eklektycznym, industrialnym, jak i każdym innym. Wybór należy do nas, grunt to nie przesadzić ze sprzętami, kolorami i dodatkami i nie przytłoczyć małej przestrzeni, do czego niestety często miewamy tendencję.

 

Jak urządzić mały salon?W jakim stylu urządzić mały salon? To pytanie musimy zadać sobie sami. Ku inspiracji warto zajrzeć do katalogów i odwiedzić witryny prezentujące aktualne trendy, jednak nie powinniśmy kierować się wyłącznie panującą modą. Salon przede wszystkim musi pasować do nas samych, odzwierciedlać nasze wnętrze i być kompatybilny z naszym sposobem funkcjonowania. Musi być nam w nim dobrze i wygodnie. Jeśli nie do końca jesteśmy pewni, w jakim kierunku aranżacyjnym pójść, możemy stworzyć własną, autorską wersję salonu, jedynie nawiązując do panujących trendów.

 

Jak urządzić salon w bloku i w małym domu?Realia, co do pomieszczeń w blokach, każdy doskonale zna. Pokoje z reguły nie należą do przestrzennych, kuchnia stanowi pomieszczenie, w którym z trudem mieszczą się dwie osoby, sypialnie zaś bywają długimi wąskimi „tramwajami” lub kwadratowymi „klitkami”, w których ciężko pomieścić łóżko i szafę, a co dopiero myśleć o innych meblach i elementach wyposażenia wnętrz... Małe domki jednorodzinne, zwłaszcza te budowane dawniej, bywają równie nieprzychylne, jeśli chodzi o rozmiary i ustawność pomieszczeń. Jednak przy odrobinie inwencji, nawet najmniejszy salon może zmienić się w piękny i przyjazny pokój dzienny, z którego wręcz nie chce się wychodzić.

Aranżując mały salon w bloku lub niedużym domu, możemy pójść w kierunku modnego ostatnio stylu skandynawskiego, który dzięki panującemu w nim minimalizmowi i stonowanym kolorom, doskonale nada się do niedużej przestrzeni. Jasność i prostota to cechy, które jeśli wkroczą do naszego małego salonu, uczynią go bardziej przestronnym, funkcjonalnym, przyjemnym i sprzyjającym wewnętrznej harmonii.

Mały salon świetnie również spełni swoje zadania pokoju do wypoczynku, rozrywki i wspólnego spędzania czasu, jeśli urządzimy go w stylu mieszanym (eklektycznym). To propozycja wręcz idealna dla osób niezdecydowanych i takich, które nie lubią ograniczać się tylko do jednego, bardzo spójnego stylu.
 

 

Aranżacja salonu w bloku lub małym domu – wybór optymalnych mebliSporym problemem w małych salonach jest nieduża ilość przestrzeni do zagospodarowania. Jednak na szczęście mamy dziś do dyspozycji mnóstwo rozwiązań na gruncie mebli i dodatków, dzięki którym w naszym salonie znajdzie się wszystko, co znaleźć się w nim musi, a jednocześnie nie zostanie on zagracony. Mała dwuosobowa sofka, nieduży, lekkiej konstrukcji stół, wąska witryna szklana zamiast klasycznej meblościanki, drobny, mobilny stolik kawowy, długie wiszące półki zamiast topornych stojących szafek i regałów – szukajmy takich rozwiązań, aby jak najbardziej odciążyć przestrzeń, a nasz mały salon stanie się przestronnym, sympatycznym miejscem.