• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Aranżacja małego salonu – jak stworzyć idealną strefę wypoczynku na niedużej przestrzeni

Mały salon równa się duże wyzwanie! Wie o tym każdy, kto próbował wykreować pokój służący jednocześnie do wypoczywania, przyjmowania gości, a czasem i także do przygotowywania i spożywania posiłków, na stosunkowo niewielkim metrażu. Urządzenie małego salonu wymaga przemyślenia wszelkich detali, by było zarazem ładnie, klimatycznie i praktycznie. Oto garść cennych wskazówek, które pomogą Ci w aranżacji małego salonu w bloku i w domu.

 

Aranżacje salonu – setki pomysłów, wybór jedyny w swoim rodzaju

Właściciele dużych domów, w których królują obszerne, otwarte przestrzenie, mogą bez ograniczeń oddawać się swoim fantazjom aranżacyjnym, ustawiając meble i dodatki w jakikolwiek sposób i używając dowolnych barw. Trudniejsze zadanie czeka na właścicieli niewielkich mieszkań i domów, w których nie ma mowy o przestronnych wnętrzach. Mając do dyspozycji pokój zajmujący ok. 20 metrów kwadratowych trzeba dokładnie zaplanować całą przestrzeń, by potem w gotowym już salonie nie potykać się o meble i nie czuć się jak w zagraconym składziku.

Komfort i swobodę zapewni nam właściwa aranżacja małego salonu, w którym warto zrezygnować z nadmiaru mebli i dodatków dekoracyjnych. Na niewielkich przestrzeniach lepiej sprawdza się minimalizm, co nie oznacza, że musimy rozstać się z własnymi upodobaniami i gustami. Mały salon może być urządzony zarówno w stylu nowoczesnym, klasycznym, rustykalnym, eklektycznym, industrialnym, jak i każdym innym. Wybór należy do nas, grunt to nie przesadzić ze sprzętami, kolorami i dodatkami i nie przytłoczyć małej przestrzeni, do czego niestety często miewamy tendencję.

 

Jak urządzić mały salon?

W jakim stylu urządzić mały salon? To pytanie musimy zadać sobie sami. Ku inspiracji warto zajrzeć do katalogów i odwiedzić witryny prezentujące aktualne trendy, jednak nie powinniśmy kierować się wyłącznie panującą modą. Salon przede wszystkim musi pasować do nas samych, odzwierciedlać nasze wnętrze i być kompatybilny z naszym sposobem funkcjonowania. Musi być nam w nim dobrze i wygodnie. Jeśli nie do końca jesteśmy pewni, w jakim kierunku aranżacyjnym pójść, możemy stworzyć własną, autorską wersję salonu, jedynie nawiązując do panujących trendów.

 

Jak urządzić salon w bloku i w małym domu?

Realia, co do pomieszczeń w blokach, każdy doskonale zna. Pokoje z reguły nie należą do przestrzennych, kuchnia stanowi pomieszczenie, w którym z trudem mieszczą się dwie osoby, sypialnie zaś bywają długimi wąskimi „tramwajami” lub kwadratowymi „klitkami”, w których ciężko pomieścić łóżko i szafę, a co dopiero myśleć o innych meblach i elementach wyposażenia wnętrz... Małe domki jednorodzinne, zwłaszcza te budowane dawniej, bywają równie nieprzychylne, jeśli chodzi o rozmiary i ustawność pomieszczeń. Jednak przy odrobinie inwencji, nawet najmniejszy salon może zmienić się w piękny i przyjazny pokój dzienny, z którego wręcz nie chce się wychodzić.

Aranżując mały salon w bloku lub niedużym domu, możemy pójść w kierunku modnego ostatnio stylu skandynawskiego, który dzięki panującemu w nim minimalizmowi i stonowanym kolorom, doskonale nada się do niedużej przestrzeni. Jasność i prostota to cechy, które jeśli wkroczą do naszego małego salonu, uczynią go bardziej przestronnym, funkcjonalnym, przyjemnym i sprzyjającym wewnętrznej harmonii.

Mały salon świetnie również spełni swoje zadania pokoju do wypoczynku, rozrywki i wspólnego spędzania czasu, jeśli urządzimy go w stylu mieszanym (eklektycznym). To propozycja wręcz idealna dla osób niezdecydowanych i takich, które nie lubią ograniczać się tylko do jednego, bardzo spójnego stylu.
 

 

Aranżacja salonu w bloku lub małym domu – wybór optymalnych mebli

Sporym problemem w małych salonach jest nieduża ilość przestrzeni do zagospodarowania. Jednak na szczęście mamy dziś do dyspozycji mnóstwo rozwiązań na gruncie mebli i dodatków, dzięki którym w naszym salonie znajdzie się wszystko, co znaleźć się w nim musi, a jednocześnie nie zostanie on zagracony. Mała dwuosobowa sofka, nieduży, lekkiej konstrukcji stół, wąska witryna szklana zamiast klasycznej meblościanki, drobny, mobilny stolik kawowy, długie wiszące półki zamiast topornych stojących szafek i regałów – szukajmy takich rozwiązań, aby jak najbardziej odciążyć przestrzeń, a nasz mały salon stanie się przestronnym, sympatycznym miejscem.