Fotel z materiału jest często ulubionym meblem domowników, jest przytulny i przyjemny w dotyku, pozwala prawdziwie wypocząć po ciężkim dniu. Mimo że meble tego typu są coraz częściej wybierane jako alternatywa dla tworzyw sztucznych, częstym problemem jest właściwa konserwacja i zachowanie fotela w niezmienionym stanie przez kilka lat.
Czyszczenie fotela z materiału nie jest czynnością skomplikowaną i wbrew wielu opiniom nie wymaga dużych nakładów finansowych. Wszystko, czego potrzebujemy, by przywrócić blask naszym fotelom, to odrobina czasu i kilka domowych środków czystości. Nie musimy wzywać specjalistycznej firmy, by dowiedzieć się, jak wyczyścić fotel z materiału.
Żona z rolką do czyszczenia ubrań oczyszcza brudny fotel w pokoju dziennym
Żona z rolką do czyszczenia ubrań oczyszcza brudny fotel w pokoju dziennym
Sięgnij po domowe sposoby!
Zanim dowiesz się, jak w prosty sposób można wyczyścić fotele z materiału, przygotuj odkurzacz lub szczotkę i postaraj się delikatnie zebrać wierzchnią warstwę kurzu. Jest to prosta czynność, jednak istotne jest staranne dotarcie ssawką w szczeliny tapicerki, szczególnie w okolicach podłokietników oraz styku siedziska z oparciem.
Kiedy już mamy za sobą pierwszy etap, warto na koniec posłużyć się specjalnym wałkiem do usuwania włosów oraz sierści. Usunięcie tego typu niepożądanych elementów jest bardzo ważne – zwłaszcza jeśli w domu są alergicy. Dbajmy o to, by czynność została wykonana pieczołowicie, na całej wielkości tapicerki.
Następnym krokiem będzie oczyszczenie konstrukcji – zanim skupimy się na materiale, za pomocą ściereczki i środka antystatycznego przetrzyjmy nóżki, podłokietniki i inne widoczne elementy z drewna lub tworzywa. Jeśli widzimy zabrudzenia, można je w prosty sposób wyczyścić za pomocą gąbeczki lub szmatki lekko nawilżonej wodą z niewielką ilością mydła.
Jaki materiał, taka pielęgnacja
W zależności od rodzaju materiału, jakim obity jest nasz fotel, będziemy stosować różne techniki i środki czyszczące. Warto też pamiętać, że na rynku są dostępne zarówno szampony do całościowej pielęgnacji tapicerki, jak i odplamiacze, które można stosować jedynie punktowo. Nie wszystkie środki będą się nadawały do użytku w warunkach domowych, dlatego też czasem lepiej zwrócić się do specjalistycznej firmy, dysponującej sprzętem oraz profesjonalnymi preparatami do prania określonego rodzaju tapicerki. Jeśli często pierzemy nasze fotele, warto też rozważyć zakup odkurzacza piorącego.
W przypadku naturalnych tkanin, takich jak bawełna czy len, pranie w warunkach domowych polega na umyciu za pomocą ściereczki nasączonej wodą z niewielką ilością płynu do naczyń lub proszku do prania. Oczywiście jeśli na tapicerce nie ma widocznych plam, poprzestańmy na etapie odkurzenia. Częste poddawanie materiału wilgoci może źle wpłynąć na jego strukturę i wygląd.
Jak wyczyścić fotel z materiału syntetycznego? Meble tego typu można czyścić za pomocą specjalnych środków, jak aktywne pianki lub szampony do dywanów. Zanim użyjemy tego typu detergentów, należy zapoznać się z instrukcją od producenta. W przypadku niektórych środków wystarczy utworzyć warstwę piany, rozprowadzić ją, a następnie starannie zebrać, lekko pocierając materiał obicia.
Nieoceniony kwasek cytrynowy
Do czyszczenia foteli z materiału przydają się często środki, które stosujemy w kuchni, jak chociażby kwasek cytrynowy. Kwasek, w roztworze z wodą, jest świetnym środkiem do usuwania tłustych plam, z masła, soków , kawy lub herbaty. Nieoceniona jest też zwykła woda z amoniakiem, która posłuży nam do czyszczenia plam z materiałów welurowych. Trudne, tłuste plamy usuniemy też za pomocą alkoholu, takiego jak denaturat lub chociażby… woda kolońska. Do odświeżenia materiałowej tapicerki bywa też stosowana soda w roztworze z wodą oraz skrobia ziemniaczana.
Najważniejszą zasadą przy codziennej pielęgnacji i czyszczeniu tapicerki jest usuwanie plam na bieżąco i staranne, każdorazowe suszenie za pomocą ręczników lub ciepłym powietrzem. Świeże zabrudzenia łatwiej wówczas wywabić, plamy zaschnięte często wymagają specjalistycznych detergentów lub – ostatecznie – będziemy zmuszeni wezwać firmę do odświeżenia naszych mebli.