• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak dbać o meble obite tkaniną?

Meble tapicerowane tkaniną to bardzo popularne i modne rozwiązanie na aranżację wnętrza – tym bardziej, że wybór modeli, wzorów, kolorów i rodzajów tkanin obiciowych jest ogromny. Decydując się na zakup zestawu wypoczynkowego, chcielibyśmy, aby służył nam jak najdłużej, a przy tym ciągle efektownie się prezentował. Jednak codzienne użytkowanie, kolorowa odzież, promieniowanie UV czy też przypadkowe zabrudzenia mogą negatywnie wpłynąć na jego wygląd. Jak zatem zadbać o meble obite tkaniną?

Jak dbać o meble obite tkaniną?

Jak dbać o meble obite tkaniną?

 

Preparaty do pielęgnacji tkanin

Aby skutecznie ochronić meble przed szybkim zniszczeniem, warto zadbać o poprawny sposób pielęgnacji, a także odpowiednie środki. Warto zakupić produkty sprawdzone, testowane – w przypadku produktów nieprofesjonalnych może istnieć ryzyko uszkodzenia obicia. Do konserwacji tego rodzaju tapicerki doskonale sprawdzi się zestaw środków pielęgnacyjnych do tkanin marki COMODO

Niezwykle ważne jest czyszczenie tapicerki – szczególnie w przypadku tkaniny nieimpregnowanej, ponieważ w procesie produkcji nie została ona pokryta środkiem zapobiegającym wnikaniu zabrudzeń. Dokładne czyszczenie nie tylko pozwoli utrzymać mebel w dobrym stanie, lecz również umożliwi skuteczne działanie preparatu konserwującego. Impregnacja jest kluczowym elementem pielęgnacji; ma ona zabezpieczać tkaninę przed wchłanianiem płynów, ale także ułatwić następne czyszczenie. Warto pamiętać, by zabiegi pielęgnacyjne powtarzać regularnie – wpłynie to znacznie na żywotność naszych mebli.

Pielęgnacja tkanin – czyszczenie

Czyszczenie tapicerki jest istotnym elementem pielęgnacji. Komu bowiem nie zdarzają się przypadkowe plamy i zabrudzenia na kanapie czy fotelu? Utrzymanie naszych mebli w czystości jest ważne, jeśli chcemy zachować ich piękny wygląd na długi czas. Bieżące czyszczenie powinno polegać tylko na regularnym odkurzaniu mebla. Warto jednak zwrócić uwagę na rodzaj tkaniny obiciowej – czy jest ona „plamoodporna”, „łatwo czyszcząca”? Włókna takiej tapicerki pokrywa cienka warstwa specjalnego środka, który ogranicza ryzyko wnikania zabrudzeń. Jest ona wodoodporna i zmywalna, więc w razie potrzeby wystarczy szybko przetrzeć zabrudzone miejsce wilgotną szmatką. 

Zupełnie inaczej wygląda czyszczenie tkanin nieimpregnowanych. W tym przypadku musimy zwrócić uwagę na rodzaj plamy, która powstała. Jeśli tapicerka pobrudziła się jedzeniem lub powstała na niej warstwa z tłuszczu, kurzu i potu, najlepiej będzie użyć specjalnego środka. Preparat czyszczący do tkanin COMODO należy nanieść na brudną powierzchnię spryskiwaczem i rozprowadzić miękką gąbką, szczoteczką lub szmatką metodą „od szwu do szwu”. Następnie zabrudzenia zetrzeć wilgotną szmatką, dbając o to, by tkanina nie przemokła. Przed czyszczeniem warto sprawdzić działanie preparatu na niewielkiej powierzchni tapicerki. Po zakończonym zabiegu mebel powinien wyschnąć w sposób naturalny, aby uniknąć przebarwień.

W przypadku tzw. plam kolorowych (uporczywe plamy po płynach takich jak wino, soki, kawa, krew) powinniśmy natychmiast odsączyć ich nadmiar za pomocą bezbarwnej bawełnianej szmatki. W razie konieczności użycia preparatu, warto skorzystać ze Specjalistycznego odplamiacza do tkanin meblowych COMODO, pamiętając o sprawdzeniu jego działania na niewielkiej powierzchni. Odplamiacz ten pozwala na usunięcie plam bez tarcia, a do tego neutralizuje przykre zapachy. Produkt nanosimy na tkaninę spryskiwaczem, a następnie przecieramy delikatnie powierzchnię wokół plamy, aby nie powstały zacieki. Jeśli jednak to nastąpi, spryskujemy cały element mebla od szwu do szwu, a później przecieramy ostrożnie niefarbującą szmatką. Po zabiegu mebel pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia, ponieważ większość plam znika właśnie wtedy.

Pielęgnacja tkanin – impregnacja

Przy wyborze mebli tapicerowanych możemy spotkać się z ogromnym wyborem różnych tkanin – również impregnowanych. Dzięki specjalnej powłoce są one zabezpieczone przed zabrudzeniami i ryzykiem uszkodzenia, a także o wiele łatwiej się czyszczą. Warto jednak pamiętać, że podczas użytkowania mebla powłoka ta powoli się ściera, dlatego powinniśmy zadbać o skuteczną konserwację tapicerki. 

Przed zabiegiem mebel należy wyczyścić z kurzu, brudu, tłuszczu – w przypadku kurzu wystarczy użycie odkurzacza z miękką końcówką, zaś do większych zabrudzeń polecamy Preparat czyszczący do tkanin COMODO. Po wyschnięciu tapicerki można przystąpić do konserwacji. Warto skorzystać ze specjalistycznego produktu, który odświeża kolor i zabezpiecza tkaninę przed zabrudzeniem. Impregnat do tkanin COMODO rozpylamy na suchą i czystą powierzchnię w odległości ok. 30 cm i zostawiamy do wyschnięcia. Spray zabezpiecza przed chłonięciem wilgoci oraz tłuszczem, dodatkowo ułatwia kolejne czyszczenie i nie przenosi kolorów w przypadku tkanin wielobarwnych.

Najczęstsze błędy w pielęgnacji mebli

  • Całkowity brak pielęgnacji

Nawet przy wytrzymałych tkaninach codzienne użytkowanie może okazać się dla nich szkodliwe, pogarszając ich estetyczny wygląd oraz właściwości. Niezwykle ważne są więc zabiegi pielęgnacyjne: czyszczenie, regularne odkurzanie oraz odpowiednia impregnacja, która pozwoli ochronić mebel przed zabrudzeniami i ułatwi czyszczenie.

  • Nieodpowiedni sposób czyszczenia

Często w momencie powstania plamy skupiamy się na jednym miejscu i intensywnie je czyścimy, co może skutkować przetarciami i wyblaknięciem tkaniny. Warto czyścić mebel od krawędzi do krawędzi, przecierając miejsce wokół plamy wilgotną ściereczką. Powinniśmy również uważać na to, by nie przemoczyć tkanin. Dodatkowo pamiętajmy o regularnym odkurzaniu, które z pewnością pomaga utrzymać mebel w czystości.

  • Używanie nieodpowiednich środków

Do pielęgnacji tkanin tapicerskich powinniśmy używać produktów profesjonalnych, przetestowanych. Wybierając dany preparat, sprawdzajmy zawsze jego skład, ponieważ wiele z nich zawiera silne środki chemiczne, które naruszą najpierw powłokę zabezpieczającą, a później zniszczą samą strukturę materiału. Efekty używania nieodpowiednich środków widać dopiero po jakimś czasie, choć czasami można dostrzec różnego rodzaju odbarwienia.