• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Mały pokój – jak umeblować go ze smakiem?

Małe pomieszczenia, a w szczególności ich umeblowanie, często stanowi nie lada wyzwanie dla ich właścicieli. Jak zaaranżować mały pokój, aby jego wystrój był nie tylko przyjemny dla oka, ale również funkcjonalny? To pytanie często towarzyszy jego posiadaczom. Umeblowanie niewielkiego wnętrza wymaga wyjątkowych rozwiązań, jednak również na niewielkim metrażu możemy pozwolić sobie na stylową aranżację, która zachwyci domowników i gości. Co powinno stać się podstawą takiego wystroju?

Zazwyczaj podczas urządzania niewielkiego wnętrza kwestia funkcjonalności jest równie istotna, co estetyka i ciekawy design. Na szczęście producenci mebli również mają to na uwadze – w ofercie sklepu Meble.pl znajduje się wiele modeli, dzięki którym w łatwy sposób można stworzyć zorganizowaną przestrzeń. Sprawdź, od czego zacząć, by umeblować mały pokój!

Mały pokój – kanapa czy narożnik?

W małym pokoju kanapa często jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia. Spośród wielu modeli najtrudniej zdecydować się na opcję z funkcją spania bądź bez niej. Jako że niewielka przestrzeń wymaga funkcjonalnych rozwiązań, wybierzmy rozkładaną sofę. Dzięki swojemu praktycznemu zastosowaniu może służyć zarówno jako siedzisko, ale także – po rozłożeniu – w szybki sposób stanie się miejscem do spania. Nawet jeśli nie potrzebujemy kolejnego „łóżka”, takie rozwiązanie okaże się zbawienne po przybyciu gości na noc lub gdy nabierzemy ochoty na domowy seans filmowy.

Gdy planujemy urządzać spotkania z nieco większą ilością osób, świetną opcją będzie także narożnik. Ustawiony w odpowiednim miejscu również nie zabierze wiele miejsca, a przy tym doskonale skomponuje się z ustawionym później stolikiem kawowym czy ławą. W tym przypadku również możemy zdecydować się na wersję rozkładaną, aby zwiększyć funkcjonalność mebla i zyskać dodatkowe miejsce na pościel.

Z wyborem kanapy, sofy bądź narożnika wiąże się także kwestia jego wyglądu. Wybierajmy meble o raczej opływowym, filigranowym kształcie, aby zabierały możliwie najmniej optycznej przestrzeni. Możemy to sobie jednak zrekompensować doborem niecodziennej tapicerki. W ofercie naszego sklepu znajduje się wiele modeli, przy zakupie których istnieje możliwość samodzielnego wyboru tkaniny lub ekoskóry. Łącząc meble o jasnym, klasycznym wybarwieniu z kanapą o żywym kolorze, mały pokój zyska zupełnie nowe oblicze, które będzie zachęcało do rodzinnego wypoczynku.

Mały pokój a funkcjonalne meble

Mały pokój to jednak nie tylko kanapa – równie ważne są pozostałe meble. W takim pomieszczeniu potrzebujemy także przestrzeni do przechowywania różnych przedmiotów, wspomnianego wcześniej stolika kawowego oraz stylowych dodatków, które uatrakcyjnią pomieszczenie. Jakie meble wybrać, by nie zabierały dużo miejsca? 

Tutaj po raz kolejny wspomnimy o funkcjonalności i jej zbawiennym wpływie na niewielkie pomieszczenia. Wybierając właśnie takie elementy wyposażenia, zyskujemy możliwość praktycznego zastosowania przy wykorzystaniu jak najmniejszej przestrzeni. W tym przypadku warto wspomnieć o meblościankach – coraz częściej pojawiają się one w nowoczesnych aranżacjach, jednak w całkiem nowym wydaniu. Nie są to już masywne meble, które skracają mały pokój o połowę. Nowoczesne meblościanki charakteryzuje optyczna lekkość, minimalizm formy oraz „otwarta” konstrukcja. 

Aby dopełnić całości aranżacji, warto także zdecydować się na stolik kawowy bądź ławę. Aby urządzana przestrzeń nadal wydawała się dość duża, wybierajmy modele ze szklanym blatem lub o jasnym wybarwieniu. Jeśli zaś wiemy, że będziemy potrzebować dodatkowego miejsca na drobiazgi codziennego użytku, doskonałą propozycją będą stoliki z drugim blatem pod spodem. Osobom, które planują urządzać u siebie większe spotkania, polecamy także rozkładane ławy, które w szybki sposób zmienią się w większy stół.

Mały pokój – aranżacje i nowoczesne rozwiązania

W jakim stylu utrzymać aranżację w małym pokoju? Warto skłonić się w stronę naturalnej prostoty oraz minimalizmu formy. Jasne pomieszczenia z drobnymi akcentami ze złota lub drewna będą strzałem w dziesiątkę. Pamiętajmy również, by wybrać meble w podobnej kolorystyce, o podobnym stylu. Niewielkim przestrzeniom w szczególności służy ład i harmonia, a tego efektu niestety nie osiągniemy poprzez łączenie zupełnie różnych elementów. 

Dobrze także wiedzieć o kilku sztuczkach, dzięki którym optycznie powiększymy mały pokój. Wybierzmy jasne, cienkie zasłony (lub całkowicie się ich pozbądźmy!), aby zapewnić jak największy dostęp światła dziennego. Ponadto dobrze znanym trickiem jest umieszczenie dużego lustra, aby to światło odbijało. Warto również postawić na szklane lub metalowe dodatki, by nie tworzyć niepotrzebnego efektu misz-maszu. 

Przede wszystkim pamiętajmy jednak, że jest to nasza osobista przestrzeń, w której mamy czuć się dobrze i komfortowo. Nie wprowadzajmy jakiegoś elementu aranżacji na siłę. Stwórzmy pomieszczenie, które nie tylko olśni przybywających gości, ale także będzie wyrażało mieszkających w nim domowników.