• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak wyposażyć małą garderobę?

Garderoba w domu to przestrzeń, która nie tylko przydaje się umieszczona przy sypialni rodziców, ale również idealnie będzie się prezentować przy wejściu do domu oraz przy pokojach dzieci. Garderoba to praktyczna przestrzeń, która powinna zostać odpowiednio rozplanowana, szczególnie jeżeli charakteryzuje się niewielkim metrażem użytkowym. Jak wyposażyć garderobę, aby była nie tylko przestrzenią funkcjonalną, ale również estetyczną. Garderoba to miejsce, dzięki któremu można uporządkować przestrzeń pokojów — mogą się tutaj znajdować ciuchy sezonowe, które zabiegają mnóstwo przestrzeni w szafach, szafkach oraz półkach w pokojach. Dzięki garderobie w domu zyskamy odpowiedni porządek — rzadziej używane rzeczy można umieścić właśnie w niej, za zamkniętymi drzwiami. W nieco pokaźniejszej rozmiarowo garderobie można od razu stworzyć kącik, w którym będziemy prasować przygotowane do ubrania ciuchy.

 

Zalety garderoby

Jedną z największych zalet garderoby jest możliwość dostosowania jej do swoich indywidualnych potrzeb — można dodać lub ująć liczbę wieszaków, półek i szuflad, a także dowolnie zmieniać ich układ. W garderobie zmieści się spora liczba ubrań — można w niej także przechowywać płaszcze, kurtki oraz inne okrycia wierzchnie. W garderobie można umieścić pufę z otwieranym siedziskiem, w którym można schować drobne akcesoria — zarazem będzie to miejsce, w którym można wygodnie ubrać lub ściągnąć obuwie. Dzięki garderobie przestrzeń całego domu będzie wydawała się pozbawiona nadmiaru przedmiotów, które ją przytłaczały. Tworząc garderobę w domu, musimy pamiętać, aby dało się w niej swobodnie poruszać oraz przebrać. Warto pamiętać, że zbyt duża garderoba nie będzie najwygodniejszym rozwiązaniem, ponieważ trudno ją praktycznie zagospodarować — chociaż można ją wyposażyć w toaletkę, a także wieszaki czy przeszkloną witrynę na biżuterię. Wielkość garderoby należy wcześniej zaplanować z rozsądkiem, ponieważ niewielką przestrzeń można równie często zagracić.

Wyposażenie garderoby

Każda garderoba powinna być wykorzystana nawet w najmniejszym centymetrze, dlatego warto zastanowić się nad wyborem funkcjonalnych szuflad, stojaków, półek na buty, a także komód, szafek i zabudowanych szaf. W przestrzeni garderoby nie może zabraknąć funkcjonalnych zestawów mebli, dzięki którym ciuchy oraz inne akcesoria zostaną uporządkowane na odpowiednich półkach — wszystkie elementy będą miały indywidualne miejsce dla siebie. Jeżeli przestrzeń garderoby jest niewymiarowa, można zdecydować się na mebel na wymiar, dzięki którym w praktyczny, a zarazem niezwykle estetyczny sposób wyposażysz garderobę. W garderobie świetnie sprawdzą się masywne szafy z przesuwnymi frontami, które pozwolą na maksymalne zachowanie przestrzeni użytkowej. W przestrzeni garderoby nie powinno zabraknąć również elementów przeznaczonych do przechowywania drobnych akcesoriów, np. zestawów pojemnych koszy. Kosze lub skrzynki idealnie sprawdzą się podczas uporządkowania skarpetek, bielizny, a także innych przedmiotów, które umieszczone na półce sprawiają wrażenie bałaganu.

 

Zadbaj o oświetlenie

Dobrze jest, jeżeli w garderobie znajduje się chociaż jedno okno, jednakże jeżeli tak nie jest w przypadku stworzonej przez ciebie przestrzeni, nic się nie dzieje. Pamiętaj, że mając okno, zwróć uwagę, czy światło nie pada bezpośrednio na ubrania, które mogą z czasem wypłowieć. Eleganckie ubrania możesz przechowywać w pokrowcach lub w pełni zamykanych szafach, dzięki czemu nie tylko zyskasz na zwiększonej harmonii wnętrza, ale również na ubraniach w nienaruszonym stanie. Jeżeli w garderobie nie masz źródła naturalnego światła, musisz zastanowić się nad światłem sztucznym — należy odpowiednio dobrać jego moc, a także rodzaj światła. Oświetlenie powinno być na tyle mocne, aby można było swobodnie widzieć, jaka jest zawartość garderoby, a także rozróżnić kolory poszczególnych ciuchów. W przestrzeni garderoby dobrze sprawdzi się również oświetlenie LED listwowe lub punktowe.