• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Oświetlenie blatu kuchennego — klimatyczne czy funkcjonalne?

Odpowiednie oświetlenie blatu kuchennego umożliwi Ci wygodne i komfortowe przygotowywanie posiłków — jest to dodatkowe źródło światła, dzięki któremu nie będziesz zasłaniał sobie jego dopływu. W zależności od zastosowanego oświetlenia będzie ono oddawało mniej lub bardziej barwy poszczególnych składników. Wybierając oświetlenie kuchenne, oczywiście nie zależy nam wyłącznie na funkcjonalności, ale również bierzemy pod uwagę względy dekoracyjne. Kuchnia w każdym domu jest szczególnym miejscem — nie tylko służy do przygotowywania posiłków, ale również ich spożywania wspólnie z rodziną i przyjaciółmi. W tym właśnie miejscu dzieci zazwyczaj rozkładają się z zadaniami domowymi, jak również toczą się rozmowy o bieżących wydarzeniach. Kuchnia jest więc miejscem rodzinnym, a jej klimat sprzyja rozmowom. Kuchnia jest użytkowana zazwyczaj wcześnie rano i później od popołudnia aż do kolacji — z uwagi na niewielką ilość światła naturalnego w danych porach, często posługujemy się innymi źródłami światła. Oświetlenie centralne nie umożliwi nam wygodnej pracy, ponieważ prawdopodobnie będziemy rzucać cień na przygotowywane przez nas produkty — a powinny być one oświetlone jasno i wyraziście. Warto zadbać o klimatyczne, a zarazem funkcjonalne oświetlenie, które ułatwi nam kulinarne poczynania.

Jak oświetlić blat?

Blat kuchenny jest strefą, w której przygotowujemy nasze potrawy, a jego wielkość w dużej mierze jest uzależniona od dostępnego metrażu. W przestronnych kuchniach blat zajmuje dużo miejsca, które wymaga prawidłowego, tj. równomiernego doświetlenia. Oczywiście w przypadku takiej aranżacji ważne jest rozmieszczenie najbliższych mebli, a także ich wykończenie. Blat roboczy wymaga przemyślanego oświetlenia, ponieważ to przy nim będziemy wykonywać większość czynności związanych z gotowaniem. Odpowiednie oświetlenie wpłynie korzystnie na samopoczucie domowników, jak również na wydajność wykonywanych prac. Oczywiście, warto również dobrać oświetlenie do stworzonej aranżacji oraz charakteru wnętrza.

Innowacyjna taśma LED

Najpopularniejszym rozwiązaniem oświetlenia blatu kuchennego jest zastosowanie taśmy lub listwy LED pod szafkami wiszącymi — jest to pomysł, który sprawdzi się w każdej kuchni. Taśmy LED zabezpieczone są odpowiednimi obudowami, dzięki czemu są wręcz niewidoczne, jednocześnie niezwykle skutecznie oświetlając równomiernie cały blat. Technologia LED umożliwia wybranie dowolnego koloru światła widzialnego, dlatego nie tylko można zastosować białe światło LED, ale również wielokolorowe.

Oświetlenie blatu kuchennego — klimatyczne czy funkcjonalne?

Oświetlenie blatu kuchennego — klimatyczne czy funkcjonalne?

 

Punktowe oświetlenie blatu

Kolejną opcją jest punktowe oświetlenie blatu, które również można wykonać wykorzystując lampki LED — wystarczy rozmieścić je w równomiernych odstępach na całej szerokości blatu. Dzięki wprowadzeniu takiego rozwiązania do przestrzeni kuchni będzie można zaświecić wybrane lampki LED nad blatem lub wszystkie na raz. Ciekawym pomysłem jest punktowe oświetlenie blatu na baterie, jednakże jest ono proponowane osobom, które rzadko korzystają z kuchni.

Oświetlenie blatu kuchennego — klimatyczne czy funkcjonalne?

Oświetlenie blatu kuchennego — klimatyczne czy funkcjonalne?

 

Stylowe lampy sufitowe

Co zrobić, jeżeli Twoja kuchnia nie jest zabudowana szafkami wiszącymi i nie masz do czego przymocować pasków ledowych? Praktycznym, a zarazem wysoce estetycznym rozwiązaniem będzie wprowadzenie do przestrzeni kuchni lampy sufitowej, która zbuduje niepowtarzalny nastrój w kuchni. Do wspomnianego pomieszczenia, warto wybrać lampę, która będzie rzucać dużo światła i pozwoli wykonywać niezbędne czynności podczas przygotowania posiłków. Warto zainwestować w oświetlenie, które pozwoli na otrzymanie ostrego i jasnego obrazu.

Oświetlenie blatu kuchennego — klimatyczne czy funkcjonalne?

Oświetlenie blatu kuchennego — klimatyczne czy funkcjonalne?

 

Industrialne lampy wiszące

Dużą popularnością cieszą się również lampy wiszące o industrialnym wykończeniu, które nie tylko zapewniają odpowiednie źródło światła, ale również prezentują się nadzwyczaj wyjątkowo i atrakcyjnie. Ciekawie będą się prezentować trzy metalowe lampy wykończone w estetyce industrialnej zawieszone na różnych długościach nad wyspą kuchenną — można do nich zamówić dekoracyjne żarówki emitujące światło o ciepłej barwie. Nowoczesne lampy wiszące idealnie odnajdą się w aranżacji wolnostojącego blatu roboczego, bez szafek wiszących.

Oświetlenie blatu kuchennego — klimatyczne czy funkcjonalne?

Oświetlenie blatu kuchennego — klimatyczne czy funkcjonalne?

 

A może kinkiet?

Stylowym rozwiązaniem do przestrzeni nowoczesnej kuchni może okazać się kinkiet, który nie tylko efektownie będzie się prezentował, ale również wykaże się pod względem praktycznym. Jeżeli nie masz szafek znajdujących się nad blatem, możesz umieścić na ścianie elegancki kinkiet. Coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem są kinkiety z ruchomymi kloszami, dzięki którym w każdej chwili można zmieniać kierunek źródła światła.