• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Modne dywany - okrągłe czy prostokątne?

Dywany to elementy wyposażenia różnorodnych przestrzeni, które cieszą się niesłabnącą przez lata popularnością, są one chętnie stosowane w salonie, sypialni, przedpokoju, a nawet w jadalni. Wybierając dywan, nie tylko warto zwrócić uwagę na jego estetykę, a więc kolorystykę i wzornictwo, ale również na rozmiar i kształt dywanu. Dywan nie tylko jest dekoracyjnym elementem aranżowanego pomieszczenia, ale również wprowadzi do niego przytulny klimat sprzyjający wypoczynkowi, jak i zadba o jego odpowiednie wyciszenie. Dywan to także świetny sposób na szybkie odświeżenie wyglądu wnętrza lub całkowitą zmianę wystroju pomieszczenia. Jaki dywan wybrać do aranżowanego wnętrza?

Modne dywany - okrągłe czy prostokątne?

Modne dywany - okrągłe czy prostokątne?

 

Okrągły dywan, jak go zaaranżować?

Okrągłe dywany najlepiej prezentują się we wnętrzach, w których znajdują się obłe meble czy elementy o zaokrąglonych oparciach. Tak więc okrągły dywan świetnie będzie się prezentował zestawiony ze stylowymi lampami, fotelami wypoczynkowymi w kształcie kuli, jak i z okrągłymi lustrami czy stolikami kawowymi. W takiej aranżacji przestrzeni salonu dywan będzie tworzył z meblami spójną aranżację, obok której nikt nie przejdzie obojętnie. Jeżeli Twoja przestrzeń jest pozbawiona zaokrąglonych krawędzi, warto zrezygnować z okrągłego dywanu i pójść w stronę dywanów kwadratowych lub prostokątnych.

Modne dywany - okrągłe czy prostokątne?

Modne dywany - okrągłe czy prostokątne?

 

Kwadrat, a może prostokątny?

Wśród dywanów dużą popularnością nie tylko cieszą się modele o zaokrąglonych krawędziach, ale również dywany kwadratowe i dywany prostokątne, a nawet dywany o dość asymetrycznych i nieregularnych kształtach. Tradycyjny dywan kwadratowy lub prostokątny będzie łatwy w aranżacji niemal każdego wnętrza, ponieważ świetnie sprawdzi się ustawiony pod stolikiem kawowym lub pod meblami wypoczynkowymi - nie tylko będzie chronił podłogę przed uszkodzeniami na skutek przesuwania mebli, ale również gwarantuje użytkownikowi komfort wypoczynku. Jeżeli chcemy zdecydować się na dywany o asymetrycznych kształtach, należy pamiętać, że będą one przede wszystkim wprowadzały do pomieszczenia aspekt zwiększonej estetyki oraz dynamiki.

Modne dywany - okrągłe czy prostokątne?

Modne dywany - okrągłe czy prostokątne?

 

Rozmiar ma znaczenie

Wybierając dywan do pomieszczenia, nie wolno zapomnieć o jego rozmiarze, który powinien być w pełni uzależniony od pełnionej przez niego funkcji, a także wielkości pomieszczenia. Jeżeli chcesz, żeby cała posadzka w pomieszczeniu była przykryta dywanem, nie zapomnij, że mimo wszystko powinien być on oddalony od ściany o ok. 90 cm, dzięki czemu w tym miejscu będziesz mógł postawić meble. Dużych rozmiarów dywan świetnie będzie prezentował się nawet w niewielkich pomieszczeniach, szczególnie jeżeli zostanie wykończony w jasnej kolorystyce - taka aranżacja wizualnie powiększy wnętrze i wprowadzi do niego akcent nowoczesności, świeżości i lekkości. Natomiast jeżeli chcesz wprowadzić do wnętrza dywan w niewielkim rozmiarze, który będzie wyłącznie stylowym dodatkiem, np. pod blat stołu w jadalni, pamiętaj, żeby dywan wystawał przynajmniej 30 cm poza granice blatu, dzięki czemu będziemy mogli wygodnie odsunąć krzesła od stołu bez podwijania dywanu lub bez zahaczania o niego.

Modne dywany - okrągłe czy prostokątne?

Modne dywany - okrągłe czy prostokątne?

 

Dywan puszysty czy o krótkim włosiu?

Podczas zakupu dywanu koniecznie trzeba zdecydować o wysokości włosia - w dużej mierze jest to zależne od przeznaczenia dywanu, a więc pomieszczenia, w którym będzie on umieszczony. Dywan o długim i puszystym włosiu jest świetnym rozwiązaniem do przestrzeni sypialni - miło będzie tuż po przebudzeniu stanąć na miękki i ciepły dywanik, zamiast na gołą podłogę. Rozwiązanie z długim włosiem świetnie sprawdzi się również w pomieszczeniach wypoczynkowych, w których stawiamy na relaks. Gdzie natomiast warto postawić na dywan z krótkim włosiem - przede wszystkim w pomieszczeniach, w których urzędują dzieci i zwierzęta. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku będzie nam łatwo utrzymać dywan w czystości. Dywan z krótkim włosiem to również świetna opcja do korytarza, a nawet przedpokoju.

Modne dywany - okrągłe czy prostokątne?

Modne dywany - okrągłe czy prostokątne?

 

Kolorystyka i wzornictwo

Kolejnym ważnym aspektem podczas wybierania idealnego dywanu jest jego kolorystyka oraz wzornictwo - warto pamiętać, że użyte barwy powinny pasować do aranżacji pomieszczenia, a także do wybarwienia podłogi. Jeżeli dywan będzie odpowiednio dobrany pod względem kolorystycznym do wnętrza, z pewnością wprowadzi do niego przytulny charakter. Do mniejszych pomieszczeń lepiej wybrać dywan w jasnym wybarwieniu, który wizualnie powiększy aranżowaną przestrzeń. A co ze wzorem zastosowanym na dywanie? Jeżeli Twoim zamiarem jest stworzenie wnętrza przytulnego, które będzie oazą spokoju lepiej postawić na proste dywany, natomiast we wnętrzach bardziej dynamicznych i żywych można wybrać dywany wzorzyste, np. z motywem kwiatowym lub geometrycznym.

Modne dywany - okrągłe czy prostokątne?

Modne dywany - okrągłe czy prostokątne?