x
Bezpieczne Zakupy i Raty 0%
Dzięki zakupom na raty stać Cię na więcej.  Sprawdź!
  • Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Modne dywany - okrągłe czy prostokątne?

Dywany to elementy wyposażenia różnorodnych przestrzeni, które cieszą się niesłabnącą przez lata popularnością, są one chętnie stosowane w salonie, sypialni, przedpokoju, a nawet w jadalni. Wybierając dywan, nie tylko warto zwrócić uwagę na jego estetykę, a więc kolorystykę i wzornictwo, ale również na rozmiar i kształt dywanu. Dywan nie tylko jest dekoracyjnym elementem aranżowanego pomieszczenia, ale również wprowadzi do niego przytulny klimat sprzyjający wypoczynkowi, jak i zadba o jego odpowiednie wyciszenie. Dywan to także świetny sposób na szybkie odświeżenie wyglądu wnętrza lub całkowitą zmianę wystroju pomieszczenia. Jaki dywan wybrać do aranżowanego wnętrza?

 

Okrągły dywan, jak go zaaranżować?

Okrągłe dywany najlepiej prezentują się we wnętrzach, w których znajdują się obłe meble czy elementy o zaokrąglonych oparciach. Tak więc okrągły dywan świetnie będzie się prezentował zestawiony ze stylowymi lampami, fotelami wypoczynkowymi w kształcie kuli, jak i z okrągłymi lustrami czy stolikami kawowymi. W takiej aranżacji przestrzeni salonu dywan będzie tworzył z meblami spójną aranżację, obok której nikt nie przejdzie obojętnie. Jeżeli Twoja przestrzeń jest pozbawiona zaokrąglonych krawędzi, warto zrezygnować z okrągłego dywanu i pójść w stronę dywanów kwadratowych lub prostokątnych.

 

Kwadrat, a może prostokątny?

Wśród dywanów dużą popularnością nie tylko cieszą się modele o zaokrąglonych krawędziach, ale również dywany kwadratowe i dywany prostokątne, a nawet dywany o dość asymetrycznych i nieregularnych kształtach. Tradycyjny dywan kwadratowy lub prostokątny będzie łatwy w aranżacji niemal każdego wnętrza, ponieważ świetnie sprawdzi się ustawiony pod stolikiem kawowym lub pod meblami wypoczynkowymi - nie tylko będzie chronił podłogę przed uszkodzeniami na skutek przesuwania mebli, ale również gwarantuje użytkownikowi komfort wypoczynku. Jeżeli chcemy zdecydować się na dywany o asymetrycznych kształtach, należy pamiętać, że będą one przede wszystkim wprowadzały do pomieszczenia aspekt zwiększonej estetyki oraz dynamiki.

 

Rozmiar ma znaczenie

Wybierając dywan do pomieszczenia, nie wolno zapomnieć o jego rozmiarze, który powinien być w pełni uzależniony od pełnionej przez niego funkcji, a także wielkości pomieszczenia. Jeżeli chcesz, żeby cała posadzka w pomieszczeniu była przykryta dywanem, nie zapomnij, że mimo wszystko powinien być on oddalony od ściany o ok. 90 cm, dzięki czemu w tym miejscu będziesz mógł postawić meble. Dużych rozmiarów dywan świetnie będzie prezentował się nawet w niewielkich pomieszczeniach, szczególnie jeżeli zostanie wykończony w jasnej kolorystyce - taka aranżacja wizualnie powiększy wnętrze i wprowadzi do niego akcent nowoczesności, świeżości i lekkości. Natomiast jeżeli chcesz wprowadzić do wnętrza dywan w niewielkim rozmiarze, który będzie wyłącznie stylowym dodatkiem, np. pod blat stołu w jadalni, pamiętaj, żeby dywan wystawał przynajmniej 30 cm poza granice blatu, dzięki czemu będziemy mogli wygodnie odsunąć krzesła od stołu bez podwijania dywanu lub bez zahaczania o niego.

 

Dywan puszysty czy o krótkim włosiu?

Podczas zakupu dywanu koniecznie trzeba zdecydować o wysokości włosia - w dużej mierze jest to zależne od przeznaczenia dywanu, a więc pomieszczenia, w którym będzie on umieszczony. Dywan o długim i puszystym włosiu jest świetnym rozwiązaniem do przestrzeni sypialni - miło będzie tuż po przebudzeniu stanąć na miękki i ciepły dywanik, zamiast na gołą podłogę. Rozwiązanie z długim włosiem świetnie sprawdzi się również w pomieszczeniach wypoczynkowych, w których stawiamy na relaks. Gdzie natomiast warto postawić na dywan z krótkim włosiem - przede wszystkim w pomieszczeniach, w których urzędują dzieci i zwierzęta. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku będzie nam łatwo utrzymać dywan w czystości. Dywan z krótkim włosiem to również świetna opcja do korytarza, a nawet przedpokoju.

 

Kolorystyka i wzornictwo

Kolejnym ważnym aspektem podczas wybierania idealnego dywanu jest jego kolorystyka oraz wzornictwo - warto pamiętać, że użyte barwy powinny pasować do aranżacji pomieszczenia, a także do wybarwienia podłogi. Jeżeli dywan będzie odpowiednio dobrany pod względem kolorystycznym do wnętrza, z pewnością wprowadzi do niego przytulny charakter. Do mniejszych pomieszczeń lepiej wybrać dywan w jasnym wybarwieniu, który wizualnie powiększy aranżowaną przestrzeń. A co ze wzorem zastosowanym na dywanie? Jeżeli Twoim zamiarem jest stworzenie wnętrza przytulnego, które będzie oazą spokoju lepiej postawić na proste dywany, natomiast we wnętrzach bardziej dynamicznych i żywych można wybrać dywany wzorzyste, np. z motywem kwiatowym lub geometrycznym.