• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Ciemne barwy w kuchni - luksusowo i funkcjonalnie

W nowoczesnych wnętrzach coraz częściej odchodzi się od aranżacji we wszechogarniającej bieli, na której miejsce wstępują śmiało ciemniejsze barwy. Jednym z pomieszczeń, do których coraz chętniej wprowadzane są głębokie odcienie czerni, szarości oraz brązów jest kuchnia. Co kryje się pod terminem ciemne barwy w kuchni? Przede wszystkim chodzi o kolorystykę ścian, posadzki oraz mebli kuchennych. Chociaż minimalizm i estetyka skandynawska są trendami ponadczasowymi, to jednak w aranżacjach wnętrz widać znudzenie jasnymi i dość sterylnymi wnętrzami - coraz chętniej zwracamy się w kierunku estetyki glamour, klasycznej oraz stylu eko czy etno. Biel chętnie wypierana jest przez szarości, a nawet ciemniejszą kolorystykę. Równie ważne we współczesnej aranżacji ciemnymi barwami jest wykorzystanie naturalnych materiałów, a także wprowadzanie do przestrzeni elementów tradycyjnych rękodzieł. Jak wprowadzić ciemne barwy do kuchni, aby była przestrzenią funkcjonalną, a zarazem prezentowała się elegancko i luksusowo?

Ciemne barwy w kuchni - luksusowo i funkcjonalnie

Ciemne barwy w kuchni - luksusowo i funkcjonalnie

 

Czerń, czyli "ciężki" kolor do aranżacji

Czerń uznawana jest za kolor dość trudny w aranżacji wnętrza, ponieważ stosowana bez opamiętania lub bez wyczucia gustu może przytłoczyć wnętrze i optycznie je pomniejszyć. Z drugiej strony stonowane wprowadzenie ciemnej kolorystyki pozwoli na zaaranżowanie wnętrza w sposób elegancki, luksusowy i wręcz ponadczasowy. Czerń jest kolorem, który lubi kontrasty, dlatego warto połączyć ją z bielą, szarościami, a także nieco bardziej wyraźnymi i intensywnymi kolorami, np. zielenią, czerwienią czy purpurą. Wybierając ciemną aranżację do przestrzeni kuchni, warto zastanowić się nad wykończeniem frontów szafek, a także kredensów i witryn - do wnętrz wykończonych w estetyce nowoczesnej lepiej wybrać szafki z gładkimi i lśniącymi frontami, natomiast jeżeli idziemy bardziej w aranżację klasyczną, warto zastanowić się nad frontami matowymi, a także dekoracyjnie frezowanymi.

Ciemne barwy w kuchni - luksusowo i funkcjonalnie

Ciemne barwy w kuchni - luksusowo i funkcjonalnie

 

A może szarość lub brąz?

Jeżeli jeszcze nie jesteś gotowy na aranżację kuchni kolorami czerni, jednakże taka estetyka przypadła Ci do gustu, warto spróbować wprowadzenie do wnętrza odcieni szarości, a także czekoladowego brązu lub odcienia mocnej kawy. W przypadku szarości dużą popularnością cieszą grafit oraz antracyt, a także beton. Nawet jeżeli z pozoru wydaje Ci się, że wspomniane wybarwienia sprawdzą się wyłącznie w estetyce nowoczesnej, to się mylisz, ponieważ projektanci wnętrz śmiało wprowadzają je nawet do klasycznych mebli kuchennych. Szarość jest barwą uniwersalną, dzięki czemu bez większego problemu dopasujesz ją do indywidualnych preferencji. Kolejną ciekawą opcją do wprowadzenia ciemnych barw do kuchni są odcienie brązowe, które doskonale prezentują się z wybarwieniem kremowym, beżowym, a także bielą. W przypadku brązów możesz postawić zarówno na chłodniejsze akcenty, jak i rozwiązania pudrowe i ciepłe.

Ciemne barwy w kuchni - luksusowo i funkcjonalnie

Ciemne barwy w kuchni - luksusowo i funkcjonalnie

 

Estetyka modern vintage

Tworzenie funkcjonalnej i luksusowej aranżacji kuchni nie jest łatwym zadaniem, ponieważ należy zastanowić się, gdzie dokładnie wprowadzić akcenty w postaci ciemnych barw. Coraz większą popularnością cieszy się estetyka modern vintage, która jest dosłownie połączeniem nowego ze starym - wyznacznikiem wspomnianej estetyki są płytki podłogowe wykończone w kształcie brył geometrycznych, np. w postaci rombów czy czarno-białej szachownicy. Jeżeli natomiast planujesz wprowadzić do kuchni meble w ciemnej kolorystyce, na podłodze możesz ułożyć postarzane drewno, które wizualnie rozjaśni wnętrze, a także sprawi, że zyska ono na przytulnym charakterze sprzyjającym wypoczynkowi. Jeżeli nie możesz wybrać drewna na posadzkę, postaw na płytki drewnopodobne, które odznaczają się zwiększoną odpornością na wilgoć, zarysowania oraz zmienne temperatury.

Ciemne barwy w kuchni - luksusowo i funkcjonalnie

Ciemne barwy w kuchni - luksusowo i funkcjonalnie

Ciemne ściany czy ciemne meble?

Ciemne ściany w przestrzeni kuchni będą najbezpieczniejszym rozwiązaniem, ponieważ będą efektownie kontrastować z jasnymi meblami - oczywiście nie wszystkie ściany muszą być wykończone w ciemnej kolorystyce. Współcześnie dużą popularnością cieszy się trend malowania jednej ściany na wyrazisty kolor, a pozostałych ścian wraz z sufitem na odcień zdecydowanie jaśniejszy i bardziej subtelny. Jeżeli wiemy już, że ściany wykończone w ciemnej kolorystyce są dobrym pomysłem, to co z ciemnymi meblami? Zazwyczaj rezygnujemy z ciemnych mebli przed obawą optycznego pomniejszenia kuchni, jak również trudności związanych z ich utrzymaniem w czystości. Jeżeli jednak zdecydujesz się na ciemne barwy mebli w przestrzeni kuchni, koniecznie musisz je połączyć z jasnymi kolorami w postaci dodatków kuchennych i wyposażenia kuchni, które będą tworzyły stylowy kontrast z ciemnymi frontami. Jeżeli boisz się o czystość mebli, warto zdecydować się na ciemne fronty w wybarwieniu matowym, na którym nie będą tak łatwo odbijały się ślady palców. Matowe fronty ponadto wprowadzą do wnętrza przytulny charakter, a cała przestrzeń nabierze niecodziennej głębi.

Ciemne barwy w kuchni - luksusowo i funkcjonalnie

Ciemne barwy w kuchni - luksusowo i funkcjonalnie