• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Trendy wnętrzarskie 2021

Trendy związane z aranżacją wnętrz zmieniają się z roku na rok, a czasami nawet z miesiąca na miesiąc, chociaż trzeba przyznać, że niektóre projekty są ponadczasowe. Czym zaskakuje nas rok 2021 w aranżacji wnętrz domowych i komercyjnych, co jest elementem "must have" we wnętrzach, i jaki styl najchętniej stosuje się w przestrzeniach mieszkalnych? Z pewnością rok 2021 jest próbą wyłamania się z powielanych od lat schematów i monotonnych aranżacji, m.in. jest to próba zrezygnowania z aranżacji biało-szarych i drewnianych, które na pozór ponadczasowe, z biegiem czasu robią się nudne. Tak więc ten rok to czas "szaleństwa" we wnętrzach, wprowadzenia różnorodnych akcentów kolorystycznych, które sprawią, że mieszkanie zyska na oryginalnym wykończeniu - nie będzie takie samo jak inne. Oczywiście wybierając nową gamę kolorystyczną, która podkreśli wystrój naszego pomieszczenia, trzeba pamiętać, aby zrobić to w sposób przemyślany, ponieważ wszystkie elementy powinny do siebie harmonijnie pasować.

 

Powrót do natury

Po ciężkim roku 2020, który większą część społeczeństwa zmusił do zachowania dystansu społecznego i pracy zdalnej, trendem w aranżacji wnętrz mieszkalnych będzie powrót do natury. Wnętrza w roku 2021 są przede wszystkim przestrzeniami przytulnymi, w których można się schronić przed współczesnym światem. Z drugiej strony są to przestrzenie osobiste, które nie tylko pozwalają nam się uspokoić, ale również zachęcą do kreatywnego rozwoju oraz działania. Jak już wspomnieliśmy, w roku 2021 liczy się powrót do natury, a więc stonowanych barw kolorystycznych nawiązujących do odcieni wody, ziemi, a także roślinnej zieleni. Dużą rolę odgrywają kolory delikatnych beżów i brązów, a także odcienie pomarańczy i szarości - są to dość bezpieczne kolory, dzięki którym we wnętrzach zapanuje przytulna atmosfera sprzyjająca zarówno pracy, jak i relaksowi. W aranżacjach wnętrz coraz częściej można odnaleźć dekor niebieski i zielony, które kojarzą nam się ze światem natury - takie zestawienie barw nie tylko wpłynie na naszą wewnętrzną energię, ale również pozwoli nam wyciszyć umysł. W przestrzeni salonu można wprowadzić wyraźne odcienie kolorystyczne w postaci stylowych mebli, np. sofy wypoczynkowej, która jest miejscem codziennego wypoczynku, a także spotkań rodzinnych.

 

Nie tylko naturalna kolorystyka...

Oprócz barw naturalnych ogromną rolę w aranżacji wnętrz w roku 2021 odgrywają naturalne materiały, a więc: drewno, wiklina, bambus, szkło, ceramika czy metal. Decydując się na meble drewniane, warto zastanowić się nad wykończeniem ich w estetyce rustykalnej, a także nad wyborem modelu wykonanego z niepomalowanego surowca, a więc w naturalnym kolorze o widocznym usłojeniu. Coraz większą popularność zyskuje szkło, ale nie tylko w przypadku nowoczesnych mebli, lecz również jako element wykończenia ścian, czy nawet podłóg. W przestrzeni nawiązującej do natury nie może zabraknąć elementów plecionych, np. lustra, które będzie pasowało do nowoczesnych aranżacji w klimacie boho lub vintage. Aby nie przytłoczyć tworzonej aranżacji wnętrza, warto postawić na szklane blaty stołów o transparentnym wykończeniu - wprowadzą one do aranżacji elegancki charakter, a także aspekt lekkości. Szkło doskonale będzie prezentować się z elementami metalowymi, które świetnie odnajdą się w przestrzeniach industrialnych.

 

Ekologia i DIY

Rok 2021 w aranżacji wnętrz to nawiązanie do piękna natury, a więc powinien być on zachętą do prowadzenia ekologicznego stylu życia. Ekologia we wnętrzarstwie związana jest z kupnem mebli wykonanych z biologicznych i naturalnych materiałów, które będą ulegać łatwemu rozkładowi. Dużą popularnością cieszą się meble z recyklingu, a także meble wykonane samodzielnie z niepotrzebnych kawałków drewna, metalu czy starych palet. Do łask wracają znowu przedmioty vintage, czyli przedmioty z duszą, które można znaleźć w antykwariatach i darować im drugie życie. Przypadkowo znalezione drobiazgi z minionych epok warto łączyć z estetyką nowoczesną, a także pamiętać o umiarze i zdrowym rozsądku, żeby uniknąć efektu zagracenia przestrzeni.

 

Łagodne kształty

Dużą popularnością w aranżacji wnętrz w roku 2021 cieszą się opływowe kształty mebli, które podkreślają wyjątkowo przytulny charakter przestrzeni. Będzie to dość istotna zmiana, ponieważ do tej pory na salonach królowały minimalistyczne bryły o kształcie brył geometrycznych. W tym roku większym powodzeniem cieszą się meble o subtelnie zaokrąglonych krawędziach, w parze z nimi chodzą aksamitne obicia wzbogacone o dekoracyjne pikowania lub przeszycia. Chętnie wykorzystywane w przestrzeni salonu lub gabinetu są miękkie dodatki o zaokrąglonych kształtach, np.  pufy czy podnóżki.

 

Jaka estetyka będzie królować?

Pośród wielu stylów wykończenia wnętrz w roku 2021 szczególnie rozwija się estetyka boho oraz art déco. Estetyka boho niesie ze sobą zamiłowanie do mebli wykonanych z naturalnych materiałów, a także stylowych ozdób o oryginalnym wykończeniu. Styl boho często łączony jest z estetyką skandynawską, dzięki czemu nie trzeba robić całkowitego remontu wnętrza, aby być na bieżąco z trendami, lecz wystarczy wprowadzić do pomieszczenia odpowiednie dodatki, np. plecionki i rośliny. Czym natomiast charakteryzuje się styl art déco? To nawiązanie do płynnych i eleganckich linii oraz mebli wykończonych miękkimi w dotyku materiałami. Art déco to stylistyka, która od wielu lat przewija się w aranżacjach wnętrz.