• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Małe kuchnie – jak je urządzić?

Jak urządzić małą kuchnię w bloku? Podstawowe błędy

Mała kuchnia stanowi dla Ciebie prawdziwe wyzwanie? Chcesz ją urządzić, ale nie masz na nią żadnego pomysłu? Nie martw się! Poniżej odnajdziesz wskazówki i praktyczne porady, w których z pewnością odnajdziesz inspirację. Nawet niewielką przestrzeń da się urządzić w optymalny sposób i tak, żeby mądrze wykorzystać każdy kąt. Aranżacje małej kuchni nie są tak trudne, jak mogłoby się wydawać!

 


Tworząc projekty małych kuchni trzeba wziąć pod uwagę kilka przydatnych zasad, które pomogą nam uniknąć poważnych błędów i niedopatrzeń. Małe kuchnie mają to do siebie, że wymagają maksymalnego wykorzystania przestrzeni. Żaden metr kwadratowy nie może się tutaj zmarnować. Nie można więc dopuścić do zagracenia tego pomieszczenia. Jednocześnie zabudowanie całej ściany meblami – od podłogi aż po sam sufit – optycznie pomniejszy przestrzeń.
Przygotowywanie jedzenia, a tym bardziej spożywanie posiłków w zbyt ciasnym miejscu może się przerodzić w codzienną męczarnię. Zbyt duże szafki o jednolitych, zlewających się z sobą frontach, olbrzymi piekarnik i wielka lodówka w ciasnej zabudowie – urządzenie małej kuchni w ten sposób to fatalny pomysł, który da jedynie wrażenie przytłoczenia.

 

Mała kuchnia w bloku powinna mieć niskie szafki!


Mając do dyspozycji małą kuchnię w bloku, powinniśmy absolutnie zarzucić pomysł wstawiania szafek do sufitu; w zasadzie warto zrezygnować z jakiejkolwiek wysokiej zabudowy i zastąpić ją niskimi szafkami kuchennymi. Nie bez powodu architekci wnętrz, którzy projektują małe kuchnie często wykorzystują przeszklone fronty na poziomie wzroku – wtedy przestrzeń optycznie się pogłębia, a więc i powiększa. Podobny efekt zapewni zamontowanie półek. Jeśli kupiłeś mieszkanie z górną zabudową i nie masz większego wyboru, postaraj się przynajmniej wymienić fronty szafek na szklane lub sztuczne, ale półprzezroczyste.

 

Mała kuchnia z wyspą czy szerokim blatem?


Odpowiadamy bez wahania: o wiele lepszym wyborem będzie szerszy blat kuchenny! Aranżacja małej kuchni w bloku z wyspą, która zajmie połowę dostępnej przestrzeni, to dość karkołomny pomysł. Wyspa jedynie utrudni poruszanie się po pomieszczeniu i sprawi, że wyda się ono jeszcze mniejsze. Z kolei wstawienie blatu szerokiego na około 80 cm pozwoli wygospodarować dodatkowy pas na schowki, gdzie będzie można przechowywać sztućce, noże kuchenne i inne podręczne przybory; zmieszczą się tam także zawory i instalacje, które i tak trzeba by było gdzieś upchać. Poszerzony blat oznacza także głębsze dolne szafki i możliwość przechowania w nich większej ilości rzeczy. Nowoczesne małe kuchnie w bloku wymagają myślenia o takich szczegółach – po poszerzeniu blatu od razu zauważysz, że odrobinę dłuższe półki i szuflady staną się prawdziwym wybawieniem.

 

Mała kuchnia? Powieś półki nad blatem i zainwestuj w mobilne wyposażenie!


Max. 30 cm nad szerokim blatem, a pod szafkami górnymi możesz podwiesić otwarte, płytkie i niskie półki, najlepiej z wysuwanymi szufladkami. Wyczyścisz w ten sposób przestrzeń roboczą z drobnych, nieuporządkowanych przedmiotów. Resztę rzeczy możesz trzymać w mobilnych szafkach wysuwanych spod blatu. Jeśli będą one miały dodatkowe blaty, przemienią się łatwo w stoliki na kółkach, a Ty zyskasz ekstra płaszczyznę do przygotowywania posiłków, np. tarcia ziemniaków czy obierania marchewki na siedząco. Gdy skończysz gotowanie, po prostu wsuniesz mobilny sprzęt pod główny blat i znów odzyskasz sporo przestrzeni. Właśnie na takich zabiegach polega umiejętna aranżacja kuchni w bloku!

 

Mała kuchnia z oknem lub bez okna


Gdy małe kuchnie posiadają okno, ich właściciele mają ogromne szczęście – widok za oknem optycznie powiększa przestrzeń, podobnie jak wpadające przez szyby światło. Im jaśniej jest w pomieszczeniu, tym większe się ono wydaje. Pozostaje zatem pytanie, jak urządzić małą kuchnię bez okna? Wówczas najrozsądniejsze będzie połączenie pomieszczenia z pokojem dziennym i wpuszczenie do niego naturalnego światła. Jeśli mimo wszystko wolisz gotować w oddzielnym pomieszczeniu, zadbaj o porządne doświetlenie małej kuchni przy pomocy światła sztucznego. Zamontuj zarówno oświetlenie centralne, jak i zadaniowe – im więcej punktów świetlnych, tym lepiej. Postaraj się też, aby i ściany, i meble były utrzymane w jasnych tonacjach. Wtedy nawet mała kuchnia w bloku wyda się odrobinę większa!