• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak ukryć kabel od TV? Kilka praktycznych sposobów, jak ukryć kable bez kucia ścian

Podczas projektowania wnętrza nie zawsze myślimy o takich szczegółach, jak maskowanie kabli w pomieszczeniu – zwłaszcza, gdy wprowadzamy się do wynajmowanego lokalu lub nie mamy jeszcze wszystkich sprzętów elektronicznych. Chaotycznie zwisające przewody wyglądają jednak nieestetycznie nawet w najlepiej zaaranżowanym wnętrzu. Jak więc zamaskować kable na ścianie, by nie trzeba było jej kuć?

Atutem dobrze zaprojektowanej przestrzeni jest nie tylko jej estetyka, ale też funkcjonalność – a ta wynika niejednokrotnie z dużej liczby elektronicznych udogodnień. Nie wszystkie z nich są jednak bezprzewodowe, a wiszące bezładnie przewody wpływają niekorzystnie na wygląd danego wnętrza. Z kolei ukrycie kabli w ścianie nie zawsze jest możliwe. Jak zatem zamaskować kable, by nie trzeba było urządzać generalnego remontu i kuć ścian? Na szczęście mamy na to kilka sprytnych rozwiązań!

Jak ukryć kabel od TV? Kilka praktycznych sposobów, jak ukryć kable bez kucia ścian

Jak ukryć kabel od TV? Kilka praktycznych sposobów, jak ukryć kable bez kucia ścian

 

Dlaczego ukrycie kabli jest takie ważne?

Nowoczesne urządzenia – poza podłączeniem do gniazdka elektrycznego – łączą się między sobą lub z naszym telefonem poprzez sygnał bluetooth. Największą bolączką, jeśli chodzi o liczbę podłączonych urządzeń, jest telewizor. Nieraz podpinamy do niego konsolę do gier, system kina domowego, laptopa itd., przez co na małej przestrzeni nagle pojawia się dużo przewodów. 

O ile zadanie, jak ukryć przedłużacz, nie jest dla nas wyzwaniem (wykorzystujemy do tego przeróżne pudełka, kosze plecione, przyklejamy też listwy do niewidocznych części mebli), o tyle ładny sposób na kable zwisające ze ściany nie przychodzi do głowy od razu. Uświadamiamy to sobie zwłaszcza wtedy, gdy właśnie powiesiliśmy w salonie wielki telewizor na ścianie i zapomnieliśmy o maskowaniu kabli TV.

Estetyczne chowanie kabli TV oraz przewodów od innych urządzeń jest niezwykle ważne nie tylko ze względów wizualnych, ale też w trosce nasze bezpieczeństwo. Ukrywanie kabli zarówno tych na ścianie, jak i na podłodze, pozwala nam:

  • utrzymać wrażenie uporządkowanego wnętrza – maskowanie kabli od telewizora czy innych urządzeń podpiętych stale do prądu eliminuje np. przeszkody dla robota sprzątającego i sprawia, że nie gromadzi się na nich kurz;
  • zapewnić bezpieczeństwo domownikom – maskowanie kabla na ścianie lub podłodze jest szczególnie ważne, gdy w domu przebywają małe dzieci;
  • zapewnić bezpieczeństwo zwierzętom domowym – maskowanie kabli od telewizora na ścianie sprawi, że posiadane przez nas psy, koty czy króliki nie przegryzą przewodów, narażając siebie na porażenie prądem, a nas na zwarcie instalacji i pożar w mieszkaniu.
Jak ukryć kabel od TV? Kilka praktycznych sposobów, jak ukryć kable bez kucia ścian

Jak ukryć kabel od TV? Kilka praktycznych sposobów, jak ukryć kable bez kucia ścian

 

Jak schować kable w pokoju?

Sprzęt elektroniczny jest wręcz niezbędny do codziennego, komfortowego życia – nie wyobrażamy sobie dostępu do informacji ze świata ani relaksu bez telewizora na ścianie, sprzętu muzycznego czy komputera stacjonarnego, który jest w stanie sprostać wymaganiom wielu zaawansowanym graficznie grom. 

O ile schowanie niektórych przewodów za meblami jest dla nas łatwym zadaniem, o tyle ukrywanie kabli na ścianie przysparza nam wielu problemów – a kable w nieładzie bardzo rzucają się w oczy, zwłaszcza w minimalistycznych, nowoczesnych wnętrzach. Jak zasłonić kable na ścianie, aby rozwiązanie było estetyczne i funkcjonalne, a dodatkowo schowanie kabli w ścianie nie wymagało kucia tynku i ponownego gipsowania? Jest na to kilka sposobów – jednym z nich są różnego typu maskownice i organizery do kabli.

Telewizor na ścianie – jak schować kable?

Gdy decydujemy się powiesić telewizor na ścianie, wtedy najczęściej pojawiają się w mieszkaniu widoczne na ścianie przewody. Jeśli nie był to przemyślany plan i decyzję o powieszeniu telewizora podjąłeś spontanicznie – spokojnie, sposób na kable za telewizorem jest bardzo prosty! Wystarczy trochę organizacji przestrzeni i odpowiednia maskownica.

To, co znacznie ułatwi Ci ukryć kable w ścianie do TV, to wybranie takiego miejsca na powieszenie telewizora, które będzie jak najbliższej gniazdka elektrycznego. Dzięki temu unikniesz konieczności korzystania z przedłużacza a krótsza maskownica na ścianie również będzie wyglądała lepiej pod względem wizualnym.

Jak ukryć kabel od TV? Kilka praktycznych sposobów, jak ukryć kable bez kucia ścian

Jak ukryć kabel od TV? Kilka praktycznych sposobów, jak ukryć kable bez kucia ścian

 

Sposoby na ukrycie kabli – maskownica do kabli

Jednym z najpopularniejszych sposobów na to, jak ukryć kable od TV na ścianie bez kucia, jest zastosowanie maskownicy. To, na co powinieneś zwrócić uwagę, to różne rodzaje dostępnych na rynku maskownic. Różnią się one między sobą przede wszystkim wyglądem i sposobem mocowania.

1. Pomysł na schowanie kabli – szyny z tworzywa sztucznego

Najczęściej do zabudowy kabli od telewizora wybierane są szyny z tworzywa sztucznego, dostępne w wielu wariantach szerokości i długości. Dzięki różnorodnym wymiarom możesz dobrać do swoich potrzeb taką maskownicę, która pomieści konkretną liczbę przewodów. Zazwyczaj tego typu maskownice na przewody TV  mocuje się do ściany lub sufitu za pomocą kleju lub wkrętów.

2. Elastyczne maskownice sposobem na ukrycie kabli do TV na ścianie

Szczególną zagwozdką może okazać się zadanie, jak zamaskować przewody od TV, gdy mamy do czynienia z nierówną ścianą. Wówczas kable w ścianie możemy umieścić w elastycznej tubie-osłonie, której kształt dopasujemy idealnie do krzywizny ściany.

Może nasunąć Ci się także pytanie, czym zakryć kable na ścianie, jeśli nie chcesz maskownicy mocować na niej na stałe? Na szczęście na rynku dostępne są osłony na kable, które swobodnie prowadzą wiązkę przewodów np. do szafki RTV i pozostawiają możliwość wyjmowania z nich kabli przez kilka dostępnych otworów.

3. Nieinwazyjna zabudowa kabli TV – maskownice na rzepy

Jeszcze inną bolączką jest myśl, że ukryte kable RTV w maskownicy na ścianie trzeba czasem stamtąd wyciągnąć i naprawić – co wtedy? Istnieje rozwiązanie, które pozwala ukryć kable maskowaniem kabli na rzep, co daje duże możliwości regulacji szerokości maskownicy oraz szybkiego jej otwierania.

Maskownice to świetne rozwiązanie dla osób, które zastanawiają się, jak schować kable od TV na ścianie w wynajmowanym mieszkaniu, gdzie właściciel nie zgadza się na kucie ścian oraz inwazyjne metody montażu okablowania. Użycie maskownicy to wówczas najwygodniejszy sposób na to, jak schować kable od telewizora wiszącego na ścianie.

Jak ukryć kabel od TV? Kilka praktycznych sposobów, jak ukryć kable bez kucia ścian

Jak ukryć kabel od TV? Kilka praktycznych sposobów, jak ukryć kable bez kucia ścian

 

Jak zasłonić kable – chowanie kabli wzdłuż ścian lub za łóżkiem

Jak ukryć kable w salonie, gdy gniazdko elektryczne znajduje się daleko od miejsca, w którym chcesz powiesić telewizor na ścianie? Ten problem rozwiąże pomysł poprowadzenia kabli wzdłuż ścian, w ich załamaniach i połączeniu z podłogą, np. za łóżkiem czy meblościanką.

Aby taki montaż wykonać, potrzebujesz kilku drobnych elementów, takich jak: śruby, opaski kablowe i uchwyty na kable. To dzięki nim estetycznie przymocujesz przewody w wybranym przez siebie miejscu, zapewniając im odpowiednie naprężenie, żeby nie odstawały od powierzchni ściany lub podłogi i się nie przesuwały.

Myślisz, jak ukryć przewód na ścianie? Wybierz kable o płaskim profilu
Kombinując, jak ukryć kable w domu, aby nie rzucały się w oczy, możesz ułatwić sobie zadanie, decydując się na kable o płaskim profilu – takie będą zdecydowanie lepiej przylegały do powierzchni, do której będą przymocowane, a kilka takich przewodów w jednej wiązce w maskownicy na pewno będzie miało mniejszą objętość, niż ta sama liczba kabli o okrągłym przekroju.

Telewizor na ścianie a maskownica kabli na nietypowej powierzchni

Czasem bywa tak, że aranżując nasze mieszkanie, decydujemy się na fantazyjne wzory, fototapety, tynk strukturalny czy intensywne kolory farb. Nasuwa się wtedy pytanie, jak ukryć kabel na ścianie, która ma nietypowy wygląd? Proste maskownice i szyny na przewody występują najczęściej w podstawowych kolorach, które może być wówczas trudno dopasować do powierzchni naszej ściany.

Z pomocą przychodzą tutaj maskownice wykonane z drewna, płyty MDF oraz tworzywa sztucznego, które można zamówić w wykończeniu z szerokiej dostępnej palety kolorystycznej lub po prostu samodzielnie przemalować pod kolor, który według nas będzie najlepiej pasował. 

Czasem też nie warto trzymać się kurczowo myśli, jak schować kable od wiszącego TV. A może właśnie warto je wyeksponować? W niektórych wnętrzach będzie to rewelacyjny zabieg, np. w mieszkaniach urządzonych w stylu loftowym czy industrialnym. Wtedy wiszący telewizor może mieć kable np. w kontrastowym dla koloru ściany oplocie, co będzie dodatkowym elementem dekoracyjnym wnętrza.

Jak zasłonić kable od TV? To proste, za regałem!

Jeśli planujesz zawiesić telewizor na ścianie, kable zasilające możesz ukryć za regałem – w sklepach meblowych znajdziesz wiele szafek RTV lub nowoczesnych meblościanek, które oferują taką funkcjonalność w swojej konstrukcji. Zamiast później zastanawiać się, jak schować kable w ścianie, aby wyglądało to estetycznie i nie wymagało skuwania tynku, sprawdź modele szafek RTV z tylnym panelem, za którym możesz przełożyć kable i cieszyć się schludnym, estetycznym wnętrzem.

Jak ukryć kabel od TV? Kilka praktycznych sposobów, jak ukryć kable bez kucia ścian

Jak ukryć kabel od TV? Kilka praktycznych sposobów, jak ukryć kable bez kucia ścian

 

Jak ukryć przewody od telewizora i innych sprzętów na podłodze?

Gdy już wiesz, jak można schować kable wiszące na ścianie, pora zastanowić się, jak zamaskować kable od telewizora oraz innych urządzeń, które bezładnie leżą na podłodze i burzą estetyczny wygląd Twojego pomieszczenia. 

Doskonałym rozwiązaniem są dostępne na rynku maskownice, które z powodzeniem można zamocować wzdłuż krawędzi ściany i podłóg tak, by imitowały listwę przypodłogową. Wiele z nich posiada wewnętrzny rowek, który pozwala zmieścić np. długi przewód od internetu czy telewizji kablowej.