Jeśli do tej pory nie po drodze Ci było z ekologią, warto to zmienić jak najszybciej. Pamiętaj, że nie trzeba przykuwać się łańcuchem do drzewa, by pomóc środowisku. Wystarczą małe zmiany w codziennych przyzwyczajeniach. Pamiętaj, że wśród tylu innych planet Ziemia jest tylko jedna.
Korzystaj z materiałów nadających się do recyklingu
Warto wyrobić w sobie nawyk korzystania z produktów nadających się do recyklingu. Początki mogą być trudne, ale tak naprawdę to prostsze niż Ci się wydaje. Dzięki temu ograniczysz powiększanie się obszarów zajmowanych przez wysypiska śmieci.
Segreguj śmieci
Kup kilka pojemników na śmieci tak, by do każdego z nich trafiał inny rodzaj odpadów. Jeden przeznaczony być powinien na papier, drugi na plastik, trzeci na szkło białe, czwarty szkło kolorowe a piąty na tzw. odpady organiczne. Czy wiesz, że na wysypiska trafiłoby o 10 000 ton szkła mniej w ciągu roku, gdyby każdy człowiek wyrzucił jeden słoik po marmoladzie do kontenera przeznaczonego na szkło?
Ograniczaj zużycie wody
Zużycie mniejszej ilości wody nie tylko pozytywnie wpłynie na środowisko, ale też pozwoli zaoszczędzić pieniądze. Jak się o to zatroszczyć? Przede wszystkim należy naprawić nieszczelne zawory i cieknące krany. Zamiast brać kąpiel w wannie po brzegi napełnionej wodą lepiej bierz prysznic. W ten sposób zużyjesz ponad połowę mniej wody.
Utylizuj baterie
Niepotrzebne, zużyte już baterie, pozostawione na zwyczajnym wysypisku śmieci są poważnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Wszystko dlatego, że mają w swym składzie szkodliwe substancje, m.in. rtęć, ołów oraz kadm. Z tego też powodu baterie powinny być odpowiednio utylizowane. Wrzucaj je do specjalnych pojemników na to przeznaczonych.
meble z materiałów odnawialnych jako element ekologicznego domu
meble z materiałów odnawialnych jako element ekologicznego domu
Używaj ekologicznych toreb
Foliowe torby sklepowe, które wyrzucasz do śmietnika natychmiast po ich wykorzystaniu będą się rozkładać przez kilkaset lat. Dużo jest korzystać z ekologicznych toreb wielokrotnego użytku. To właśnie one są o wiele bardziej przyjazne dla środowiska.
Ograniczaj zużycie energii elektrycznej
Pamiętaj o tym, by bezwzględnie wyłączać wszystkie sprzęty z gniazdek, kiedy z nich nie korzystasz. Nawet urządzenie pozostawione w stanie czuwania pobiera energię elektryczną. Mało kto wie, że tylko wyłączenie połowy urządzeń ograniczyłoby emitowanie dwutlenku węgla o 1 mln ton w skali rocznej. Istotne jest też to, czy do oświetlenia swojego domu używasz energooszczędnych żarówek.
Używaj produktów ekologicznych
W ten sposób nie tylko zadbasz o środowisko, ale także o swoje własne zdrowie. Używaj ekologicznych artykułów spożywczych, kosmetyków oraz środków czystości. Do domowych porządków możesz wykorzystywać ocet, sodę oczyszczoną czy sok z cytryny. To naprawdę działa! Będą one o wiele bardziej przyjazne dla zdrowia niż naszpikowane chemią detergenty, które też bardzo często wywołują uczulenia.
Zobacz także: Co to jest upcykling?