O recyklingu słyszał już chyba każdy pod słońcem. Inaczej sprawa ma się w przypadku upcyklingu. Z tym określeniem nie każdy się spotkał. Czym dokładnie jest upcykling? To coś więcej niż recykling. Mówi się o prawdziwej rewolucji w recyklingu, której jednym z efektów jest właśnie upcykling.
Recykling, upcykling, downcykling...
Upcykling, podobnie jak recykling, jest formą przetwarzania wtórnego odpadów. W jego wyniku powstają jednak produkty o wyższej wartości niż surowce do niego użyte. Przykładem może być tu wyprodukowanie modnych mebli z palet. Upcykling jest przeciwieństwem downcyklingu, czyli wyprodukowaniu rzeczy mniej cennych od wykorzystanych surowców. Inaczej mówiąc, upcykling jest wrzuceniem rzeczy do wyższego obiegu, nadaniem nowego życia starym, niepotrzebnym przedmiotom, zmianie ich funkcji, a bardzo często także i formy.
Stary drewniany stół przekształcony w nowoczesne biurko w stylu upcykling
Stara drewniana szafa przekształcona w nowoczesny mebel upcyklingowy
Zbawienny dla środowiska
Upcykling, podobnie jak recykling, ma na celu zmniejszenie zużycia surowców naturalnych oraz ilości powstałych odpadów. Ze wspomnianych odpadów nie produkuje się jednak np. papieru toaletowego, ale wysokiej jakości produkty użytkowe, a często też prawdziwe dzieła sztuki. Warto zaznaczyć, że – w przeciwieństwie do recyklingu – przy upcyklingu zużycie energii elektrycznej i gazu zaniża się do minimum, stawiając na techniki ręczne. To również przyczynia się do dbania o nasze środowisko.
Każdy może zostać designerem
W przypadku upcyklingu na pierwszym miejscu stawiana jest kreatywność i wyobraźnia. To właśnie dzięki nim powstają często niepowtarzalne i przy tym naprawdę piękne przedmioty. Nieważne, czy są to meble, akcesoria do domu, dodatki do garderoby czy też obrazy i rzeźby. To swego rodzaju zabawa rozwijająca zdolności twórcze. Dzięki temu w zwykłej, niepotrzebnej już rzeczy możemy zobaczyć coś świeżego i unikalnego. Paleta zamieni się w stolik, stara walizka w komodę pod telewizor, z płyty winylowej można zrobić naczynie. Ideę upcyklingu bardzo chwalą sobie światowi designerzy, ale – co bardzo ważne – każdy z nas może się takim designerem stać. Wystarczy tylko kilka odpadów, szczypta inspiracji i odrobina wyobraźni.
Zobacz także: Jak zrobić meble z palet?
Meble wykonane metodą upcyklingu
Stolik kawowy wykonany z drewna pochodzącego z upcyklingu