• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jakie łóżeczko dla niemowlaka?

Nie ma nic ważniejszego dla rodzica niż bezpieczeństwo jego dziecka, szczególnie wówczas, gdy jest ono najmniejsze i, co za tym idzie, najbardziej bezbronne. Łóżeczko to pierwszy mebel, który kupisz dla swojej pociechy. W początkowych miesiącach życia Twoje maleństwo będzie spędzać w łóżeczku mnóstwo czasu. Warto zadbać o to, żeby było ono jak najwygodniejsze i najbezpieczniejsze dla maluszka. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Wysoka jakość wykonania

Łóżeczko dla Twojego dziecka musi być jak najlepiej wykonane. Nie może posiadać żadnych nieobrobionych, kanciastych krawędzi, o które dziecko mogłoby się uderzyć i zranić. Szczeble i wszystkie elementy konstrukcyjne (szczególnie spód łóżeczka) powinny być możliwie solidnie osadzone i połączone. Dziecko rośnie i gdy nauczy się wstawać, zacznie skakać i wszystkie opisane elementy będą pracować.

Trzy poziomy i wyjmowane szczeble

Dobrze wybrane łóżeczko musi mieć przynajmniej trzy wysokości, na których można zamontować jego spód. Poziom będziesz dostosowywać do etapu rozwoju dziecka. Powinno też umożliwiać szybkie wyciągnięcie dwóch lub trzech szczebli albo całej ścianki. Dzięki temu dziecko, gdy nauczy się chodzić, będzie mogło po ich wyjęciu samodzielnie wyjść z łóżeczka.

drewniane łóżeczko dla...

drewniane łóżeczko dla niemowlaka z ochraniaczem

Różnorodność i funkcjonalność...

Różnorodność i funkcjonalność łóżeczek dla niemowląt

Rodzaj drewna

Łóżeczko powinno być wykonane z możliwie twardego, nielakierowanego drewna. Dlaczego? Dziecko w okresie ząbkowania będzie gryzło krawędzie i szczeble – miękkie drewno może się rozszczepić i Twoje maleństwo może zranić się drzazgą.

Rozmiar łóżeczka

Na rynku z reguły są dostępne łóżeczka o dwóch rozmiarach: 120 cm x 60 cm oraz 140 cm 70 cm. Jeśli chcesz, by mebel posłużył Twojemu malcowi na dłużej niż dwa lata, warto wybrać większe gabarytowo łóżeczko. Zresztą niezależnie od tego, jakie łóżeczko wybierzesz, i tak przyda się ono Twojemu dziecku na wiele dłużej niż kołyska.

Wybór idealnego łóżeczka dla...

Wybór idealnego łóżeczka dla niemowlaka na tle kolorowych mebli dziecięcych

Wybór idealnego łóżeczka dla...

Wybór idealnego łóżeczka dla niemowlaka na tle kolorowych mebli dziecięcych

 

Normy i atesty

Przy zakupie łóżeczka koniecznie zwróć uwagę na to, czy zostało ono wykonane zgodnie z normami PN-EN 716-1:1999 oraz PN-EN 1130-1-2001, które określają wymagania bezpieczeństwa dla łóżeczek dziecięcych. Niektóre meble posiadają też atesty Zakładu Badań i Wdrożeń Przemysłu Meblarskiego oraz Państwowego Zakładu Higieny i Instytutu Technologii Drewna.

Co jeszcze?

Niektóre modele umożliwiają przerobienie na tapczanik, co wydłuży użytkowanie łóżeczka. Przykład takiego łóżeczka możesz zobaczyć poniżej: po lewej łóżeczko dla niemowlaka, po prawej - wygodny tapczanik dla przedszkolaka.

Aby zwiększyć praktyczność i lepiej zagospodarować miejsce, warto zdecydować się na łóżeczko z szufladą, w której można trzymać akcesoria do pielęgnacji lub ubranka dziecka.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć dom przed dzieckiem?

Opcje łóżeczek dla niemowląt w...

Opcje łóżeczek dla niemowląt w różnych kształtach i kolorach

Praktyczne i bezpieczne łóżeczko...

Praktyczne i bezpieczne łóżeczko dla niemowlaka w jasnym pokoju dziecięcym