• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Czym kierować się przy wyborze dziecięcej kołyski?

Kołyska dla dziecka nie jest niezbędnym elementem niemowlęcej wyprawki, niemniej jednak to dla rodziców spore udogodnienie. Pomimo tego, że nie posłuży nam długo, bo dziecko wyrośnie z niej w ciągu kilku miesięcy, warto zastanowić się nad wyborem modelu, szczególnie, że meble te nie należą do najtańszych. Dobra kołyska musi być przede wszystkim bezpieczna dla niemowlaka. Powinna być również wygodna oraz użyteczna.

Z litego drewna

Najsolidniejsze i najstabilniejsze są kołyski wykonane z litego drewna. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo, kołyska musi być odpowiednio głęboka, dzięki czemu nie będzie ryzyka wypadnięcia z niej dziecka. Jeśli chodzi o dno mebla, najlepiej, by było ono szczebelkowe. Takie rozwiązanie zapewni odpowiednią wentylację i zapobiegnie nadmiernemu poceniu się niemowlęcia.

Większa posłuży dłużej

Zwróćmy również uwagę na gabaryty mebla. Mając do wyboru różnej wielkości kołyski, wybierzmy raczej te większych rozmiarów. Nie trzeba chyba wyjaśniać, że chodzi tu fakt, iż większy mebel posłuży dziecku nieco dłużej. Jest to dość ważne, w końcu kołyski z reguły nie są tanie, przydają się na niedługi okres czasu, szkoda więc kupować model, w którym dziecko będziemy kołysać jeszcze krócej.

Czym kierować się przy wyborze dziecięcej kołyski?

Czym kierować się przy wyborze dziecięcej kołyski?

 

Kołyska z drugiej ręki

Wielu rodziców, którzy chcą kupić dziecku kołyskę, ale jednocześnie pragną wydać na nią mniejszą sumę pieniędzy, decyduje się na zakup używanego mebla. To dobry pomysł, ale tutaj szczególnie musimy zwrócić uwagę na stan kołyski. Niektóre z nich mogą nieładnie skrzypieć. Odgłos ten będzie rozpraszać dziecko i denerwować jego opiekunów. Zresztą może zdarzyć się, że i zupełnie nowy mebel nie będzie wolny od tego feleru. Zasięgnijmy również informacji na temat tego, jakim rodzajem farby czy lakieru pokryte zostało drewno. Jeśli planujemy taki używany mebel odnowić, dowiedzmy się najpierw, jaką farbą malować meble dziecięce.

Odpowiedni materac

Koniecznie przyjrzyjmy się uważnie materacowi, który ma znajdować się w kołysce. Musi on posiadać wymiary dopasowane do wnętrza mebla. Pod żadnym pozorem nie może być mniejszy od kołyski, bowiem wtedy będzie się przesuwać podczas kołysania. Z tego też powodu zaleca się kupowanie materaców w komplecie z kołyską, a nie dopasowywanie ich na własną rękę.

Z funkcją zablokowania bujania

Warto zdecydować się na model posiadający funkcję zablokowania bujania. Dzięki temu po uśpieniu malucha, będziemy mieć możliwość unieruchomienia mebla. Niektóre z nich posiadają również wysuwne kółka, dzięki którym kołyskę można łatwo przemieszczać. Jeżeli kupimy taki rodzaj kołyski, upewnijmy się, czy kółka można w razie potrzeby zablokować.

Z baldachimem

Na rynku dostępne są też bardziej rozbudowane modele, np. takie z zamontowanym małym baldachimem. Możemy go oczywiście domontować samodzielnie. Stanowi on dodatkową ochronę przed nadmiarem bodźców pochodzących z zewnątrz, które mogą utrudniać zasypianie.