• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Hydroponika, czyli domowe ogrody nowej generacji

Nie ma to jak bazylia, oregano czy tymianek zerwane prosto z krzaczka… Nie każdy jednak jest szczęśliwym posiadaczem działki czy przydomowego ogrodu. Oczywiście wiele spośród ziół można z powodzeniem uprawiać w skrzynkach i doniczkach na parapecie. Nie każdemu to jednak wychodzi. I tu z pomocą przychodzi nam technologia Active Growing opracowana przez firmę Tregren. Jest to rodzaj tzw. uprawy hydroponicznej roślin.

Co to jest uprawa hydroponiczna?

 

Hydroponiczna uprawa roślin, zwana inaczej hydroponiką, to ich hodowla w wodzie, bez użycia ziemi, a co za tym idzie, bez tradycyjnych doniczek na nią przeznaczonych. Nie chodzi tu jednak o to, by po prostu umieścić rośliny bezpośrednio w wodzie. Jeśli tak uczynimy, bardzo szybko zaczną one gnić. Trzeba do tego wykorzystać specjalne naczynie, składające się z części wewnętrznej, w którym będą mieścić się korzenie, oraz zewnętrznej, które zostanie napełnione wodą. Uprawa ta cieszy się dużą popularnością, można nawet pokusić o stwierdzenie, że zaczyna się moda na taką hodowlę roślin.

Technologia Active Growing

 

Na hydroponice oparta jest opracowana przez firmę Tregren technologia Active Growing. Jednak to coś więcej niż po prostu uprawa ziół w bezglebowym środowisku wodnym przy równoczesnym dostarczaniu składników odżywczych za pomocą wody. Wszystko dlatego, że rośliny umieszczone w wyprodukowanych przez Tregren pojemnikach rosną nie tylko w kontrolowanych warunkach wilgotności, ale także światła i temperatury, co może mieć decydujący wpływ na powodzenie uprawy. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to uzupełnianie wody co kilka dni, resztę zrobią za nas urządzenie i czas. Technologia Active Growing dostarcza roślinie także niezbędny do prawidłowego wzrostu tlen.

Komplet mebli do ogródka...

Komplet mebli do ogródka hydroponicznego w domu

Komplet mebli do ogródka...

Komplet mebli do ogródka hydroponicznego w domu

 

Dlaczego warto wybrać tę technologię?

 

Podstawową zaletą takiej metody uprawy roślin jest możliwość ich rzadszego podlewania. Jeśli nie mamy do tego głowy lub po prostu dość często wyjeżdżamy, roślinom nic się nie stanie. Miesięczny nakład czasu przeznaczonego na opiekę nad tak hodowanymi roślinami to… ok. 15 minut. Uprawa ta jest też wręcz idealna dla niedoświadczonych ogrodników, którzy nigdy nie mieli do czynienia z takim hobby. Nie potrzeba do niej ziemi ani innych specjalnych podłoży. Eliminując tradycyjną ziemię przy okazji uniemożliwiamy pojawienie się przenoszonych wraz z nią chorób oraz szkodników. Zresztą nie każdy lubi się “babrać” w ziemi, tutaj wszystko odbywa się czysto, łatwo i przyjemnie. Podłoże jest sterylne, a więc ta forma uprawy jest idealna do wnętrz, w których trzeba utrzymywać wysoki poziom czystości. Decydując się na wykorzystanie tej właśnie technologii otrzymamy stabilne i wysokie plony, do trzech razy większe niż w przypadku tradycyjnej uprawy. Urządzenia przeznaczone do uprawiania roślin tą metodą są całkowicie ekologiczne, co dla wielu z nas ma duże znaczenie.

Genie i Herbie

 

Warto zwrócić uwagę na dwa dostępne na rynku profesjonalne urządzenia do bezglebowej hodowli roślin marki Tregren: większe, przypominające skrzynkę Herbie i mniejsze, na wzór doniczki - Genie. Są one energooszczędne, inteligentne i, jak już było wcześniej wspomniane, w pełni ekologiczne. Wykonane zostały z trwałych materiałów. Dzięki oryginalnemu wyglądowi doskonale wpasują się w minimalistyczny, skandynawski czy nowoczesny wystrój wnętrza. Taki domowy ogród można też umieścić na balkonie. W skład każdego zestawu wchodzą też: lampa, która zapewni rosnącym roślinom optymalne oświetlenie oraz specjalnie zaprojektowany zestaw odżywek, które zapewnią wysoką wydajność bez nakładu pracy ze strony osoby posiadającej urządzenie.

Hydroponiczny system wzrostu...

Hydroponiczny system wzrostu roślin w domowym otoczeniu

Hydroponiczny system wzrostu...

Hydroponiczny system wzrostu roślin w domowym otoczeniu

 

Doskonałe na prezent

 

Jeśli nie mamy pomysłu, co kupić bliskiej osobie na prezent, czy to z okazji zbliżających się mikołajek, Bożego Narodzenia, urodzin czy parapetówki, warto wybrać jedno z prezentowanych tutaj urządzeń. Obdarowana nim osoba na pewno będzie zaskoczona niecodziennym upominkiem. Ucieszy się z niego zarówno zapalony ogrodnik, otwarty na nowe technologie uprawy roślin, jak i kompletny laik w tej dziedzinie. Jak już bowiem wspominaliśmy, nawet ktoś zupełnie niedoświadczony wyhoduje w ten sposób bazylię, tymianek czy miętę.