• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Materac z wkładem kokosowym – czy warto go kupić?

Materace kokosowe lub kokosowo-gryczane przez długi czas były szczególnie popularne wśród rodziców kompletujących wyprawkę dla nowo narodzonego dziecka. Obecnie możemy natrafić na dość skrajne opinie na ich temat. Nawet eksperci nie mają jednakowego stanowiska.

Kokosowe z różnym wkładem

Materace zwane powszechnie kokosowymi, posiadają wkład piankowy, lateksowy bądź sprężynowy, a na wierzchu matę kokosową. Powstaje ona dzięki połączeniu w określonych warunkach włókien kokosowych z mleczkiem kokosowym. Są również dostępne modele, w których po jednej stronie znajduje się kokos, a po drugiej gryka.

Według ekspertów włókna kokosowe nie są źródłem alergii, nie wydzielają również żadnych niebezpiecznych toksyn. Zapewniają też właściwą cyrkulację powietrza, dzięki czemu są przewiewne i śpiąca na takim materacu osoba nadmiernie się nie poci.

Materac z wkładem kokosowym – czy warto go kupić?

Materac z wkładem kokosowym – czy warto go kupić?

 

Nie tak odporne jak lateks

Materace z kokosowym wypełnieniem należą raczej do tych twardszych, z tego też powodu nie znajdą one uznania u każdego użytkownika. Dla niektórych osób mogą one być po prostu zbyt twarde, przez co sen nie będzie wystarczająco komfortowy. Jeżeli jednak wolimy twardsze podłoże przeznaczone do spania, to rozwiązanie jest dla nas odpowiednie.

Warto jednak pamiętać o tym, że wypełnienie kokosowe nie jest tak odporne i wytrzymałe jak to wykonane z lateksu. Dlatego też nie zaleca się kupna tego typu materaca osobie cierpiącej na znaczną nadwagę. Generalnie materace z kokosem posiadają mniejszą elastyczność i, pomimo swej twardości, są bardziej podatne na odkształcenia.

Jaki materac dla noworodka?

Wielu przyszłych rodziców decyduje się na kupno materacyka do dziecięcego łóżeczka z wypełnieniem kokosowo-gryczanym. W takim wypadku według producentów maluszek na początku powinien spać na stronie z kokosem, a gdy skończy około pół roku, zaleca się, by rodzice odwrócili materac na drugą stronę, by dziecko mogło leżeć na stronie z warstwą z gryki. Tutaj zdanie ekspertów jest mocno podzielone. Według jednych kokosowe, kokosowo-piankowe czy gryczano-kokosowe materace to idealne rozwiązanie dla niemowląt, według innych – są one dla nich zbyt twarde i lepiej zakupić produkt wykonany z lateksu. Wiele osób nadmienia, że niektórym dzieciom może nie być zbyt wygodnie na gryczanych łuskach.

Niezależnie od tego, z jakim wypełnieniem materac wybierzemy, zwróćmy uwagę na to, czy ma on zdejmowany pokrowiec. Dzięki temu będzie łatwiej utrzymać go w czystości. Szczególnie istotne jest to w przypadku materacyka dla niemowlaków. Bez względu na to, na jaki materacyk się zdecydujemy, nie warto tutaj oszczędzać poprzez kupowanie używanego produktu. Używany materac może posiadać odkształcenia. Najprawdopodobniej nie będzie też wolny od roztoczy, grzybów czy bakterii.