W okresie wakacyjnym lipiec-sierpień siedziba Meble.pl w Rzeszowie będzie otwarta w godzinach 8:00 – 16:00
  • Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jakie wybrać biurko dla dziecka?

Dziecko w wieku szkolnym za biurkiem będzie spędzało dość dużo czasu, nie tylko odrabiając zadanie domowe, ale także – czy tego chcesz czy też nie – korzystając z komputera. Dlatego też tak istotne jest to, jakie biurko kupisz. Czy wiesz, że schorzenia kręgosłupa są jednymi z najczęstszych chorób wieku dziecięcego? Tylko odpowiednio dobrane zapewni dziecku komfort i zdrowy kręgosłup.

Wymiary standardowego biurka

Kupując biurko należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego wymiary. Standardowe wymiary blatu to ok. 80-90 cm głębokości, 120-160 cm szerokości i 72-75 cm wysokości. Odległość między wysokością siedziska a blatem powinna oscylować wokół 25 cm. Niekoniecznie jednak takie „dorosłe” biurko będzie odpowiednie dla Twojego małego ucznia. O wiele lepiej kupić biurko, które rośnie wraz z dzieckiem.

Wymiary biurka dla pierwszoklasisty

Twoja pociecha po raz pierwszy zasiada za biurkiem w wieku ok. 6-7 lat, w zależności od tego, w jakim wieku posłałeś ją do szkoły. W tym okresie ma ona mniej więcej 115-125 cm wzrostu. Jeśli chodzi o wymiary biurka, to mebel przeznaczony dla pierwszoklasisty powinien mieć ok. 55 cm wysokości. Co do blatu, dziecko nie potrzebuje tak dużego jak osoba dorosła, wystarczy taki o szerokości 60-75 cm i głębokości 50-55 cm. Jeżeli nie chcesz co jakiś czas zmieniać biurka dla dziecka, warto zdecydować się na takie z regulowanym blatem. To nie wszystko, na rynku dostępne są także biurka i dopasowane do nich krzesełka, które posiadają regulację wysokości. W prosty sposób można je dopasować do takiej wysokości, jaką chcemy. Dodatkowo istnieje możliwość pochylenia blatu nawet do 40°. W ten sposób przystosujemy go do czytania, pisania czy też rysowania. Tylko siedzenie na odpowiedniej wysokości i przy dobrze dopasowanym biurku zapewni dziecku poprawną postawę i brak problemów z kręgosłupem. Nie musimy Cię chyba przekonywać, jak bardzo istotną jest to sprawą. Takie właśnie są meble oferowane m.in. przez Fun-Desk.

różne modele biurek dla dzieci

różne modele biurek dla dzieci

kolorowe biurko dla dziecka w...

kolorowe biurko dla dziecka w pokoju dziecięcym

Praca przy komputerze

Jeśli na biurku będzie znajdował się komputer, powinieneś zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Po pierwsze najlepiej jest, gdy wysokości, na których ustawione są klawiatura oraz monitor są różne. Sam monitor komputera powinien stać wyżej, na blacie biurka, a klawiatura niżej, na półeczce wyposażonej w prowadnice. Różnica pomiędzy tymi dwoma poziomami nie może być mniejsza niż 10 cm. Generalnie należy kierować się następującą zasadą: przedramiona dziecka powinny tworzyć kąt prosty z osią ciała, a dłonie swobodnie spoczywać na półce z klawiaturą.

Przeczytaj także: Jakie biurko do komputera?