• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Wnętrze w stylu japońskim — jak je urządzić?

Styl japoński cieszy się dość sporą popularnością, szczególnie we wnętrzach nowoczesnych. Charakterystyką wnętrz japońskich jest harmonia, umiłowanie prostych, a zarazem funkcjonalnych rozwiązań oraz szeroko pojęty minimalizm. Mieszkania urządzone w stylu japońskim mają pomóc osiągnąć wewnętrzny spokój i w pełni zrelaksować się po ciężkim dniu. Jak wprowadzić elementy japońskiego wykończenia wnętrz do mieszkań aranżowanych na europejskie standardy? Wnętrza japońskie są przepełnione duchem filozofii zen, ponieważ w kulturze japońskiej nie ma miejsca na przypadkowość — wszystkie elementy powinny łączyć się w spójną całość. Japońska architektura wnętrz odzwierciedla styl minimalistyczny, który jest bliski naturze — odznacza się spójnością, symetrią oraz równowagą. Jak urządzić wnętrze w stylu japońskim?

Japońskie meble do urządzenia...

Japońskie meble do urządzenia wnętrza

Japońskie meble do urządzenia...

Japońskie meble do urządzenia wnętrza

 

Wybierz kolorystykę i materiały

Mieszkanie w stylu japońskim charakteryzuje się zwiększoną funkcjonalnością, prostotą oraz bliskością z naturą. Japończycy najczęściej zmuszeni są do mieszkania w domach o niewielkim metrażu, ponieważ Japonia jest jednym z najgęściej zaludnionych krajów świata. Dlatego Japończycy zmuszeni są do aranżacji wnętrza w taki sposób, aby było one nadzwyczaj funkcjonalne, a jednocześnie nie blokowało swobodnego poruszania się. Oszczędna aranżacja, umiłowanie naturalnego oświetlenia oraz eliminacja niepotrzebnych przedmiotów, które zaśmiecają wnętrze to właśnie główne cechy charakteryzujące styl japoński. Dla Japończyków dość istotną kwestią jest kontakt z naturą — dlatego tak bardzo miłują się w dużych oknach, przez które do pomieszczeń wpada naturalne światło. Co więcej, Japończycy w swoich domach lubią wykorzystywać naturalne materiały, tj. bambus, wysokogatunkowego drewno, a także jedwab. Jaką kolorystykę wybrać do wnętrza aranżowanego w stylu japońskim? Przede wszystkim warto skupić się na odcieniach monochromatycznych, a także na barwach ziemi. Dużą popularnością cieszą się szarości, brązy, beże oraz klasyczne kontrasty biało-czarne. Chętnie stosowanym zestawieniem kolorystycznym są również barwy ognia, a więc czerwień, żółć oraz pomarańcz.

Minimalistyczne meble w japońskim...

Minimalistyczne meble w japońskim stylu do salonu

Minimalistyczne meble w japońskim...

Minimalistyczne meble w japońskim stylu do salonu

 

Zen we wnętrzach

Japońskie wnętrza są określane przez zen — w tym przypadku harmonijna prostota wpływa na jakość projektowanej przestrzeni oraz na jej ponadczasową estetykę. Dzięki zen japońskie wnętrza są pozbawione nieładu oraz bałaganu — ukierunkowuje on na utrzymanie równowagi, a także zachęca do utrzymania kontaktu z przyrodą. Odpowiednie rozplanowanie przestrzeni według stylu zen decyduje o właściwym przepływie powietrza, światła oraz energii, która nie tylko dobija się na życiu domowym, ale również na życiu człowieka poza domem.

Naturalne meble do wnętrz w stylu...

Naturalne meble do wnętrz w stylu japońskim

Naturalne meble do wnętrz w stylu...

Naturalne meble do wnętrz w stylu japońskim

 

Feng shu — co to jest?

Japończycy, aby nie zakłócać naturalnego feng shui, kierują się zasadą „mniej znaczy więcej”. Ograniczają oni ilość sprzętów do minimum. W Japońskich wnętrzach, zamiast łóżek często można znaleźć wełniane czy bawełniane materace, natomiast zamiast stolików charakterystyczne są przyziemne ławy, przy których odbywają się tradycyjne rytuały parzenia herbaty. Jeżeli jednak zależy Ci na „tradycyjnych” meblach, możesz postawić na niską ławę oraz niewysokie półki czy komody. Pamiętaj, żeby przy aranżowaniu poszczególnych przestrzeni nie przesadzać z dekoracjami oraz nadmierną ilością mebli.

Japońskie meble w minimalistycznym...

Japońskie meble w minimalistycznym wnętrzu

Japońskie meble w minimalistycznym...

Japońskie meble w minimalistycznym wnętrzu

 

Dodatki do japońskiego wnętrza

Japończycy w swoich wnętrzach nie używają dywanów, dlatego warto postawić na podłogi drewniane lub bambusowe. Dużą popularnością cieszą się także płytki imitujące szary kamień, a także płytki imitujące bambusowe maty. A co z dodatkami we wnętrzach japońskich? Przede wszystkim aranżując takie wnętrze należy unikać zbędnych dodatków — lepiej nie przesadzać z ozdobami. Na poszczególnych szafach i komodach można poustawiać figurki oraz wazony w stylu orientalnym, natomiast na ścianach pozawieszać efektowne wachlarze czy grafikę reprezentującą krajobrazy japońskie. Nieodłącznym wyposażeniem każdego wnętrza japońskiego będą rośliny, np. drzewko bonzai, storczyk czy palma, a nawet bambus. Także w przypadku roślin, należy kierować się zasadą umiaru — w taki sposób zaakcentujemy jedynie związek z naturą. Jeżeli marzy Ci się mieszkanie wykończone w estetyce japońskiej, oczywiście nie musisz trzymać się ściśle tradycyjnych standardów — warto zainspirować się takim wnętrzem i wybrać takie rozwiązania, które idealnie sprawdzą się w Twoim domu.

Minimalistyczne meble w japońskim...

Minimalistyczne meble w japońskim stylu wnętrza

Minimalistyczne meble w japońskim...

Minimalistyczne meble w japońskim stylu wnętrza