• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Kuchnia z salonem – jak urządzić pomieszczenie i umownie rozdzielić przestrzeń?

Jeszcze nie tak dawno temu w większości polskich mieszkań kuchnie były zamknięte w oddzielnych pomieszczeniach. Dziś króluje inne rozwiązanie, a mianowicie kuchnia z salonem. Połączenie pokoju dziennego z aneksem kuchennym ma swoje niepodważalne zalety, ale też wady – te jednak można ograć kilkoma prostymi sposobami na umowne rozdzielenie obu przestrzeni. Aranżacja kuchni z salonem jeszcze nigdy nie była taka prosta!   Nowoczesna kuchnia z salonem – wady i zalety

Największy plus posiadania otwartej kuchni z salonem to optycznie powiększenie wnętrza. Ma to szczególne znaczenie, gdy mieszkanie nie należy do największych – pozwala to uzyskać efekt przestronności i oszczędzić miejsce, które w przeciwnym razie zajęłaby ściana. Poza tym o wiele lepiej połączyć pomieszczenia niż posiadać ciasną, ciemną kuchnię bez okien. Takie rozwiązanie wygląda nowocześnie i pozwala na stały kontakt domowników (co okazuje się przydatne zwłaszcza u rodzin z małymi dziećmi).

Jeśli chodzi o wady, trzeba przyznać, że połączenie kuchni z salonem odbiera pokojowi dziennemu jego stricte wypoczynkowy charakter. Ponadto zapachy z kuchni łatwiej rozchodzą się po domu (dlatego warto zainwestować w porządny i cichy okap) i głośniej słychać odgłosy gotowania, zmywania naczyń czy tłuczenia się garnkami. Wcale nie oznacza to, że goście czy domownicy muszą widzieć całą kuchenną krzątaninę, o czym za chwilę.

Nowoczesne meble ustawione w kuchni...

Nowoczesne meble ustawione w kuchni połączonej z salonem zapewniające wyraźne rozdzielenie przestrzeni

Nowoczesne meble ustawione w kuchni...

Nowoczesne meble ustawione w kuchni połączonej z salonem zapewniające wyraźne rozdzielenie przestrzeni

 

Jak urządzić kuchnię z salonem? Przydatne wskazówki

Jeśli urządzamy kuchnię z salonem, powinniśmy postarać się uzyskać spójność stylistyczną obu tych części, a także zadbać o ich funkcjonalność. Żeby wyciągnąć maksymalny potencjał z tego rodzaju przestrzeni, w aranżacji wnętrz wykorzystuje się zwykle umowne rozdzielenie kuchni od salonu. Wystarczy odpowiednie ustawienie mebli, zamontowanie ścianki lub składanych drzwi, albo po prostu zmiana w pokryciu podłogi, a domownicy będą mogli cieszyć się większą intymnością i wyższym komfortem codziennego użytkowania przestrzeni. Z kolei pozostawienie tego samego pokrycia podłóg i utrzymanie spójnej kolorystyki pozwoli uzyskać bardziej przestronny, koherentny efekt.

Urządzając kuchnię z salonem, warto wybrać do części kuchennej nowoczesne meble z eleganckimi frontami. Krzykliwość nie zda tu egzaminu, za to jednolita zabudowa nie będzie gryzła się z umeblowaniem salonu, a dzięki temu nie zdominuje części dziennej. Bardziej zaszaleć można właśnie w salonie. Dobrą inwestycją będzie sofa, która pomoże wyznaczyć strefę do wypoczynku, np. wygodny narożnik. Oprócz tego, że meble w obu częściach pomieszczenia powinny ze sobą współgrać, warto przywiązać wagę także do zróżnicowanego oświetlenia. Jedna lampa na suficie nie wystarczy – konieczna będzie instalacja oświetlenia punktowego; przyda się także stojąca lampa w salonie.

Wnętrze otwartej kuchni z salonem...

Wnętrze otwartej kuchni z salonem z strategicznie rozmieszczonymi meblami tworzącymi optyczny podział przestrzeni

Wnętrze otwartej kuchni z salonem...

Wnętrze otwartej kuchni z salonem z strategicznie rozmieszczonymi meblami tworzącymi optyczny podział przestrzeni

 

Jak oddzielić kuchnię od salonu?

1. Wyspa, półwysep lub stół

Wszystkie powyższe elementy są stosunkowo niewysokie (sięgają nieco ponad metr na podłogę), a mimo to doskonale sprawdzą się w roli bariery aranżacyjnej. Taki sposób na ustalenie granicy między kuchnią a salonem zda egzamin zwłaszcza w większych pomieszczeniach – przejście wyda się naturalne i nienachalne. Warto pamiętać, aby zostawić wokół wyspy więcej przestrzeni; alternatywą dla mniejszych pomieszczeń może być półwysep. Najpopularniejszy rodzaj półwyspu to nieco podwyższony bar – ma to dodatkowy plus, jakim jest ukrycie roboczej przestrzeni w kuchni. Stół to najlepsze rozwiązanie dla dużych rodzin, które będą mogły się cieszyć namiastką jadalni, a dzięki temu wspólnie spożywać posiłki.

2. Meble albo sofa

Innym doskonałym pomysłem na oddzielenie kuchni od salonu jest wykorzystanie w tym celu mebli po stronie salonu. Sprawdzą się tu zarówno wysokie i proste, jak i niższe czy bardziej ozdobne formy. Chyba najczęstszym sposobem na ogranie otwartej kuchni z salonem jest strategiczne ustawienie sofy (tyłem) albo płaskiego telewizora, który można przywiesić na wysokim bufecie. Warto też rozważyć wkomponowanie w strefę przejściową długich, poziomych półek. W ten sposób uzyskamy jednocześnie zgrabną przesłonę i dodatkowe miejsce do przechowywania rzeczy.

3. Przesłona, przesuwne drzwi lub ścianka

Czym jeszcze można oddzielić kuchnię od salonu? Ciekawą inspiracją są przesłony – te leciutkie, o ażurowym wykończeniu, te ruchome (chowane w ścianie) albo te najbardziej designerskie, wykonane ze szkła, najlepiej ze szprosami (np. kontrastującymi kolorystycznie). Zamiast ruchomej przesłony możesz zdecydować się także na drzwi przesuwne.

Jeśli mieszkasz w mieszkaniu z połączonymi pomieszczeniami, ale wcale Ci to nie pasuje, najlepszym rozwiązaniem będzie działowa ścianka między kuchnią a salonem. Musisz jednak pamiętać, że wówczas cały efekt przestronności legnie w gruzach.

Funkcjonalne meble dzielące...

Funkcjonalne meble dzielące przestrzeń w open space kuchni i salonu

Funkcjonalne meble dzielące...

Funkcjonalne meble dzielące przestrzeń w open space kuchni i salonu

Współczesne meble separatystyczne...

Współczesne meble separatystyczne pomagające w delikatnym podziale kuchni i salonu

Współczesne meble separatystyczne...

Współczesne meble separatystyczne pomagające w delikatnym podziale kuchni i salonu