Moda jak bumerang
Moda wraca. Zarówno w kwestii ubioru, jak i stylu aranżacji wnętrza. Bywa, że lekko zmodyfikowana, wykorzystuje nowe materiały, nową ornamentykę, ale wciąż zachowuje poprzedni charakter. Ale zdarza się również tak, że stare trendy powracają do łask bez żadnych zmian.
Tak jest także z designem rodem z czasów PRL-u. Dla niektórych zastanawiająca jest rosnąca popularność tego trendu. A miłośnicy PRL-u wybierają meble z tego okresu przede wszystkim ze względu na wartość sentymentalną. Przywołują wspomnienie dzieciństwa i dawnych czasów. Oprócz sentymentu, miłośnicy tego trendu czują przesyt aktualnie dominującymi stylami.
Krzesła z PRL-u i inne meble z tego okresu to większości dobre, ale niedoceniane dziś elementy wyposażenia. Sporo z nich jednak, przy odrobinie wysiłku włożonego podczas renowacji, odzyskuje dawny blask. Oczyszczone z warstwy lakieru, ubrane w nową tapicerkę rozpoczynają nowe życie i wyglądają lepiej niż kiedykolwiek.
Są to meble tanie, a za naprawdę stare i zniszczone egzemplarze zapłacić można grosze. Po konkretnej renowacji (warto zwrócić się nawet do profesjonalisty), zyskują one nowy wymiar i swoim charakterem świetnie dopełniają Twoje mieszkanie. Krzesła z PRL-u są niezwykle solidne, bo zostały wykonane z bardzo dobrej jakości materiałów. Dlatego też są w stanie przetrwać kilkadziesiąt lat, a po lekkim odświeżeniu wyglądają jak całkiem nowe.
stare krzesło z czasów PRL
stare krzesło z czasów PRL
retro krzesła z okresu PRL
staromodne krzesła z okresu PRL
Odnowić? Czy kupić nowe? Wybór należy do Ciebie
Renowacja to dobry pomysł dla tych, którzy mają czas i lubią własnoręcznie nadawać nowe życie starym przedmiotom. Ale jeśli podoba Ci się stylistyka PRL-u, ale nie masz czasu i ochoty na tego typu zabawy, mam dobrą wiadomość - w sprzedaży dostępne są także całkiem nowe krzesła z PRL-u i inne meble z tego okresu, wykonane na bazie starych projektów.
Krzesła z PRL-u są niezwykle wygodne, ale są również wykonane z naprawdę świetnych materiałów, takich jak: dąb, buk, czy jesion. Dzięki temu przetrwają lata, a po odświeżeniu szybko zaczynają wyglądać na całkiem nowe. Krzesła z PRL-u dzielą się na kilka rodzajów. Każdy z nich przeżywał swoją świetność w danym przedziale czasowych.
Krzesła tapicerowane - najmodniejsze z krzeseł w PRL-u
Krzesła tapicerowane z PRL-u cieszyły się niezwykłą popularnością w tamtych czasach. Najsłynniejszym tego typu krzesłem było zaprojektowane przez R.T. Hałasa krzesło 200-190, czyli tak zwany Grzybek. Mebel ten zachwycał doskonałymi proporcjami, lekkością osiągniętą dzięki opływowym kształtom, wąskiemu oparciu (o kształcie elipsy) i zwężanym nóżkom.
Modne z rodzaju tapicerowanych były też wtedy: krzesło Aga, krzesło Bumerang, a także projekt wyjątkowego artysty - Juliusza Kędziorka, który dla uhonorowania polskich skoczków, stworzył krzesło Skoczek. Skoczek wyróżniał się zaokrąglonym podłokietnikom, które naśladowały kształt narciarskiej skoczni.
Retro krzesła z okresu PRL w eleganckim wnętrzu
Retro krzesła z okresu PRL w eleganckim wnętrzu
Stylowe krzesło z okresu PRL
Stare krzesła z okresu PRL-u o solidnej konstrukcji i wygodnym kształcie
Lata 50. to czas sklejki i muszelki
Duża popularnością, ale w latach 50. cieszyły się krzesła ze sklejki. Sklejka okazała się bardzo plastycznym materiałem, przez co możliwym było uzyskanie ciekawych, organicznych kształtów, które zainspirowane były światem przyrody. Kultowym projektem tego etapu było krzesło Muszelka autorstwa Teresy Kruszewskiej.
Muszelka posiadała siedzisko i oparcie stworzone z jednego kawałka sklejki fornirowanej. Zostało ozdobione półkolistym otworem z igielitową żyłką o kontrastowym do reszty kolorem. Nie była to jednak produkcja masowa - Muszelka stała się unikatowym krzesłem z PRL-u i zdobi obecnie wnętrza muzeów, a także zbiory prywatnych kolekcjonerów.
Retro krzesło z okresu PRL
Retro krzesło z okresu PRL
Po muszelkach czas na patyczaki
Krzesło to, mimo swojego unikatowego charakteru, zapoczątkowało modę na krzesła muszelki. W latach 60. i 70. prym wiodły tapicerowane muszelki. Krzesła z PRL-u tego typu wyglądały bardzo elegancko, dlatego stanowiły nieodłączny element wystroju ówczesnych salonów. Cieszą się popularnością również obecnie.
W latach 60. oprócz muszelki modne były także drewniane krzesła patyczaki. W fabryce Fameg w Radomsku do tej pory produkowane są polskie odpowiedniki krzesła Lilla, czyli krzesła rodem z PRL-u o cienkich nogach i ażurowym oparciu z pionowo ustawionych szczebelków. Wygląda smukło i lekko, co zapewnia mu ponadczasowość. Patyczaki są jednymi z najprostszych do odnowienia krzeseł z PRL-u.
Retro krzesło z epoki PRL
Retro krzesło z epoki PRL
Siatkowe krzesło z PRL-u - użyteczny projekt Henryka Sztaby
W 1968 roku powstało jeszcze jedno krzesło z PRL-u - zaprojektowane przez Henryka Sztabę krzesło siatkowe. Stworzone zostało z metalowego drutu i zyskało ogromną popularność. Stanowiło wyposażenie wnętrze mieszkań, balkonów, działek, a nawet kawiarni i restauracji. Produkcja krzesła siatkowego z PRL-u została jakiś czas temu wznowiona przez Tomasza Sztabę - wnuka projektanta z 1968 roku.
W naszym sklepie na www.meble.pl znajdziesz nie tylko krzesła z PRL-u, ale różnorodne, w różnych stylach i z różnych materiałów doskonałe meble o wysokiej jakości. Sprawdź naszą ofertę i dopasuj krzesło, które idealnie wkomponuje się w styl Twojego wnętrza. Zapraszamy na zakupy!
stare krzesła z epoki PRL
stare krzesła z epoki PRL
Vintage krzesła z okresu PRL
Krzesła w stylu retro z czasów PRL