• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Żyrandol do sypialni - jaki wybrać?

Żyrandol do sypialni to doskonały element wyposażenia. Służy do celów praktycznych - jako oświetlenie sypialni, a także pozwala na stworzenie romantycznej atmosfery sprzyjającej relaksowi i wypoczynkowi, szczególnie wieczorem. Żyrandol różni się od klasycznych lamp wiszących między innymi kształtem. Jest zazwyczaj dość długi i zwisa pod sufitem na nieco niższej pozycji. To wyposażenie, które w dosłownie chwilę zmienia obraz każdej sypialni i dlatego warto zwrócić na niego szczególną uwagę podczas wybierania odpowiedniego modelu oświetlenia.

Żyrandol do sypialni - jaki wybrać?

Żyrandol do sypialni - jaki wybrać?

 

Jaki wybrać żyrandol do sypialni?

Sypialniany żyrandol ma spełniać dwie, równie istotne kwestie. Po pierwsze, służy jako praktyczne oświetlenie pomieszczenia, w którym się śpi i wypoczywa. Z tego względu każdy żyrandol powinien być wyposażony w żarówki o ciepłej barwie. Charakteryzuje się ona zazwyczaj bardzo niską jasnością emitowanego światła oraz pomarańczową tonacją, która przypomina światło ze świeczek, dzięki czemu sprzyja odpoczynkowi i relaksowi. Należy unikać światła o neutralnej, białej barwie, które pobudza umysł i ciało do dalszego działania, przez co utrudnia zasypianie i nie pozwala na pełne odprężenie.

Drugą kwestią jest także wygląd żyrandolu i jego estetyka. W sklepach łatwo znaleźć tysiące bardzo ciekawych modeli. Nowoczesne wersje składają się z nieszablonowych rozwiązań, które zwracają na siebie mnóstwo uwagi. Mogą przypominać wybuch gwiazdy, kształt węża czy nawet spodek kosmiczny. Egzemplarze bardziej klasyczne i stonowane mają staromodny i bardzo ekskluzywny kształt przypominający do złudzenia żyrandole montowane w pałacach i zamkach. Zarówno jedne, jak i drugie znakomicie sprawdzą się w większości pomieszczeń, gdyż są ciekawym i zarazem bardzo uniwersalnym rozwiązaniem.

Żyrandol do sypialni - jaki wybrać?

Żyrandol do sypialni - jaki wybrać?

Żyrandol do sypialni - jaki wybrać?

Żyrandol do sypialni - jaki wybrać?

Kolor żyrandola do sypialni

Biały żyrandol do sypialni jest zdecydowanie najczęstszym wyborem. W przeciwieństwie do modeli pokrytych czarną barwą, biała wersja jest zdecydowanie łatwiejsza w aranżacji, pasuje bowiem do wszystkiego i doskonale uzupełni praktycznie każde pomieszczenie. Kolejną zaletą tego koloru jest doskonały wpływ na jasność sypialni. Rozbudza wnętrze i nie przytłacza go w żaden sposób. Modele czarne mimo, iż są bardziej nowoczesne, to także wymagają większej przestrzeni oraz dużego wyczucia stylu.

Żyrandol do sypialni - jaki wybrać?

Żyrandol do sypialni - jaki wybrać?

 

Żyrandol czy kinkiety, a może spotlight?

Kinkiety, czyli lampy zamontowane do ściany, charakteryzują się bardzo typowym wyglądem i mogą być ocenione jako nudne i niezbyt interesujące. Punkty LED, zwane także spotlightami, to niewielkie oprawy, wewnątrz których umieszcza się żarówkę wykonaną w technologii LED. Nie zajmują miejsca po montażu, lecz mają cechę, która nie wpływa na wypoczynek w sypialni. Są bowiem bardzo nowoczesne, a rzucane przez nie światło jest punktowe i może razić osoby leżące na łóżku tuż pod nimi. Dlatego w sypialni są dość rzadko spotykane jako jedyne oświetlenie. Mogą służyć jako światło pomocnicze, lecz nigdy jako główne.

Światło z żyrandola jest nieco inne. Większość modeli jest wyposażona w klosze, które mają nieco rozproszyć i zmiękczyć światło. Zmniejsza się wówczas jego intensywność i tym samym przyczynia się do znacznej poprawy nastroju wewnątrz sypialni. Na atmosferę wpływa także wygląd zewnętrzny i design. Żyrandole są zawieszone nisko pod sufitem i sprawiają wrażenie bardzo ekskluzywnego dodatku, który znajduje zastosowanie jedynie w pałacach. To zresztą nie jest zbyt dziwne, bo żyrandole są w dalszym ciągu spotykane jedynie w zadbanych sypialniach.

Żyrandol do sypialni - jaki wybrać?

Żyrandol do sypialni - jaki wybrać?

 

To jaki wreszcie wybrać żyrandol do sypialni?

Jeśli lubisz nowoczesność i czujesz się na siłach w aranżowaniu pomieszczeń, to zwróć uwagę na futurystyczne wersje wykonane w całości ze szkła lub o bardzo ciekawym kształcie. Jeśli z kolei w Twojej sypialni panuje styl klasyczny, to zdecyduj się na tradycyjny żyrandol wykonany z połączenia szkła i metalu. Niezależnie jednak od wyboru każdy model sprawdzi się znakomicie. Poprawi prezencję pomieszczenia, a także pięknie je rozświetli miękkim, romantycznym światłem, które nie ma sobie równych.

Żyrandol do sypialni - jaki wybrać?

Żyrandol do sypialni - jaki wybrać?