• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Żyrandol do sypialni - jaki wybrać?

Żyrandol do sypialni to doskonały element wyposażenia. Służy do celów praktycznych - jako oświetlenie sypialni, a także pozwala na stworzenie romantycznej atmosfery sprzyjającej relaksowi i wypoczynkowi, szczególnie wieczorem. Żyrandol różni się od klasycznych lamp wiszących między innymi kształtem. Jest zazwyczaj dość długi i zwisa pod sufitem na nieco niższej pozycji. To wyposażenie, które w dosłownie chwilę zmienia obraz każdej sypialni i dlatego warto zwrócić na niego szczególną uwagę podczas wybierania odpowiedniego modelu oświetlenia.

 

Jaki wybrać żyrandol do sypialni?

Sypialniany żyrandol ma spełniać dwie, równie istotne kwestie. Po pierwsze, służy jako praktyczne oświetlenie pomieszczenia, w którym się śpi i wypoczywa. Z tego względu każdy żyrandol powinien być wyposażony w żarówki o ciepłej barwie. Charakteryzuje się ona zazwyczaj bardzo niską jasnością emitowanego światła oraz pomarańczową tonacją, która przypomina światło ze świeczek, dzięki czemu sprzyja odpoczynkowi i relaksowi. Należy unikać światła o neutralnej, białej barwie, które pobudza umysł i ciało do dalszego działania, przez co utrudnia zasypianie i nie pozwala na pełne odprężenie.

Drugą kwestią jest także wygląd żyrandolu i jego estetyka. W sklepach łatwo znaleźć tysiące bardzo ciekawych modeli. Nowoczesne wersje składają się z nieszablonowych rozwiązań, które zwracają na siebie mnóstwo uwagi. Mogą przypominać wybuch gwiazdy, kształt węża czy nawet spodek kosmiczny. Egzemplarze bardziej klasyczne i stonowane mają staromodny i bardzo ekskluzywny kształt przypominający do złudzenia żyrandole montowane w pałacach i zamkach. Zarówno jedne, jak i drugie znakomicie sprawdzą się w większości pomieszczeń, gdyż są ciekawym i zarazem bardzo uniwersalnym rozwiązaniem.

Kolor żyrandola do sypialni

Biały żyrandol do sypialni jest zdecydowanie najczęstszym wyborem. W przeciwieństwie do modeli pokrytych czarną barwą, biała wersja jest zdecydowanie łatwiejsza w aranżacji, pasuje bowiem do wszystkiego i doskonale uzupełni praktycznie każde pomieszczenie. Kolejną zaletą tego koloru jest doskonały wpływ na jasność sypialni. Rozbudza wnętrze i nie przytłacza go w żaden sposób. Modele czarne mimo, iż są bardziej nowoczesne, to także wymagają większej przestrzeni oraz dużego wyczucia stylu.

 

Żyrandol czy kinkiety, a może spotlight?

Kinkiety, czyli lampy zamontowane do ściany, charakteryzują się bardzo typowym wyglądem i mogą być ocenione jako nudne i niezbyt interesujące. Punkty LED, zwane także spotlightami, to niewielkie oprawy, wewnątrz których umieszcza się żarówkę wykonaną w technologii LED. Nie zajmują miejsca po montażu, lecz mają cechę, która nie wpływa na wypoczynek w sypialni. Są bowiem bardzo nowoczesne, a rzucane przez nie światło jest punktowe i może razić osoby leżące na łóżku tuż pod nimi. Dlatego w sypialni są dość rzadko spotykane jako jedyne oświetlenie. Mogą służyć jako światło pomocnicze, lecz nigdy jako główne.

Światło z żyrandola jest nieco inne. Większość modeli jest wyposażona w klosze, które mają nieco rozproszyć i zmiękczyć światło. Zmniejsza się wówczas jego intensywność i tym samym przyczynia się do znacznej poprawy nastroju wewnątrz sypialni. Na atmosferę wpływa także wygląd zewnętrzny i design. Żyrandole są zawieszone nisko pod sufitem i sprawiają wrażenie bardzo ekskluzywnego dodatku, który znajduje zastosowanie jedynie w pałacach. To zresztą nie jest zbyt dziwne, bo żyrandole są w dalszym ciągu spotykane jedynie w zadbanych sypialniach.

 

To jaki wreszcie wybrać żyrandol do sypialni?

Jeśli lubisz nowoczesność i czujesz się na siłach w aranżowaniu pomieszczeń, to zwróć uwagę na futurystyczne wersje wykonane w całości ze szkła lub o bardzo ciekawym kształcie. Jeśli z kolei w Twojej sypialni panuje styl klasyczny, to zdecyduj się na tradycyjny żyrandol wykonany z połączenia szkła i metalu. Niezależnie jednak od wyboru każdy model sprawdzi się znakomicie. Poprawi prezencję pomieszczenia, a także pięknie je rozświetli miękkim, romantycznym światłem, które nie ma sobie równych.