• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Materace lateksowe - jakie mają wady i zalety?

Ostatnio dużą popularność zdobyły materace lateksowe. Są polecane zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Wielu rodziców do niemowlęcego łóżeczka wybiera właśnie materace z lateksu. Dorośli również coraz chętniej na takich śpią. Przyjrzyjmy się więc im bliżej.

Idealne dopasowanie do naturalnych krzywizn kręgosłupa

Materac lateksowy zapewnia spokojny, komfortowy i zdrowy sen. Dzieje się tak dlatego, że idealnie dopasowuje się on do naturalnych krzywizn ludzkiej sylwetki. Jest on poza tym niezwykle elastyczny, więc tuż po naszym podniesieniu się jego powierzchnia wraca do swojego pierwotnego wyglądu, nie pozostają na niej zagłębienia, które powstały wcześniej, podczas naszego leżenia.

To niezwykle ważna sprawa, bowiem dobry materac nie może być ani zbyt twardy, sztywny (czyli zupełnie niereagujący na nasze ułożenie na nim, nie poddający się pod naciskiem naszego ciała), ani zbyt miękki (w którym regularny kontakt z naszym ciałem przyczyni się do nieodwracalnych odkształceń na jego powierzchni).

Po kilkunastogodzinnym śnie na dobrze dobranym łóżku, które jest wyposażone w lateksowy materac, czujemy się rzeczywiście wypoczęci. Wiąże się to m.in. z tym, że nasze mięśnie przez cały czas są rozluźnione. Po obudzeniu się nie odczuwamy uciążliwych skurczów i nie bolą nas plecy. Materac lateksowy jest też świetnym rozwiązaniem dla dwójki osób o różnych gabarytach i wadze. Sam dostosuje się do ich sylwetek. 

Wytrzymałość

Materace wyprodukowane z lateksu są poza tym niezwykle wytrzymałe. Cechy, które zostały wymienione wyżej, nie ulegają szybkiemu zużyciu. Dobry materac lateksowy może nam służyć kilkanaście lat. Dlatego też naprawdę warto wydać nieco więcej pieniędzy, zwróci się to nam z nawiązką. Słabsze materace należy bowiem wymieniać częściej.

Dla alergików

Sprawdza się też w przypadku, gdy jego użytkownik jest alergikiem. Materiał, z którego jest wykonany nie ma właściwości uczulających, ponieważ nie gromadzą się w nim grzyby czy bakterie. Jest więc on także bardzo higieniczny. Można je dezynfekować za pomocą pary wodnej. Warto wspomnieć również o tym, że materace te bardzo dobrze przepuszczają powietrze, nie będziemy się na nich więc nadmiernie pocić.

Jedyna wada – wysoka cena

Podstawową wadą tegoż sprzętu jest niestety dość wysoka cena, która waha się pomiędzy kilkoma a kilkunastoma setkami złotych. Niestety, w tym wypadku płacimy za dobrą jakość i komfort snu. Trzeba w tym przypadku pamiętać o tym, że jest to zakup na lata. Tak jak było już wspomniane, lateksowy materac może nam służyć kilkanaście lat, w którym to okresie musielibyśmy (a przynajmniej powinniśmy) zmieniać co jakiś czas tańszy, mniej wytrzymały materac. W takim wypadku może się okazać, że po zsumowaniu cen kilku tanich materacy, kwota przeznaczona na jeden dobry materac lateksowy nie będzie nam się wydawać już taka ogromna i nieuzasadniona.

Zobacz także: Jaki materac kupić?