• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jakie oświetlenie do sypialni?

Sypialnia powinna być przede wszystkim naszym azylem, miejscem, w którym relaksujemy się po ciężkim dniu, wypoczywamy i wyciszamy się. Po długim dniu pracy możemy położyć się pod puszystą kołdrą czy zasiąść w wygodnym fotelu. Panująca tam atmosfera musi nam w tym relaksie pomagać.

Duży wpływ na wspomnianą atmosferę ma niewątpliwie rodzaj światła, na jaki się zdecydujemy. Sporo tu zależy od tego, czy nasza sypialnia pełni funkcję jedynie pokoju sypialnianego, czy też łączy w sobie obszary przeznaczone do pracy bądź czytania. W takim wypadku o wiele trudniej dobrać odpowiednie oświetlenie.

Wybierając rodzaj światła do naszej sypialni, musimy zwrócić uwagę na funkcjonalność przestrzeni, to, jakie oświetlenie jest nam potrzebne, oraz na ilość potrzebnego oświetlenia w każdej części pomieszczenia. Poza tymi wymienionymi sprawami ważny jest oczywiście styl, w jakim urządzony jest nasz pokój.

Gdy myślimy o oświetleniu sypialni, najpierw chyba przychodzi nam do głowy znajdująca się przy łóżku lampka nocna. Lampki nocne mogą stanowić nie tylko element oświetlenia, ale również ciekawą ozdobę wnętrza. Niezależnie od tego, w jakim stylu lampy wybierzemy, powinny być one odpowiedniej wysokości, tak by podczas czytania w łóżku światło padło na trzymaną przez nas książkę czy gazetę, a nie raziło nas w oczy. Świetną alternatywą dla standardowej lampki nocnej jest lampa z wysięgnikiem, który może być regulowany.

 

Pomyślmy teraz o ilości światła, którą chcemy mieć w poszczególnych obszarach naszej sypialni. Jeżeli w naszej sypialni zdarza nam się pracować, powinniśmy zakupić lampkę, którą umieścimy na biurku czy stole, przy którym zwykle pracujemy czy uczymy się. Zadbajmy też o oświetlenie lustra, przy którym zwykle robimy makijaż. Nie zapomnijmy o swoich szafach. Warto zamontować górne oświetlenie w ich wnętrzu.

W sypialni powinno znajdować się też światło sufitowe. Jeżeli będziemy potrzebować w danej chwili intensywnego oświetlenia, zapalimy je, a jeśli nie – możemy skorzystać z kinkietów, które warto zamontować na ścianach. Lampy stołowe, kinkiety czy też lampy podłogowe rozświetlą wybraną przez nas część sypialni. Jeśli chodzi o wspomniane wcześniej sufitowe oświetlenie, warto wybrać takie, które posiada możliwość ściemnienia. Wówczas zamiast intensywnego światła uzyskamy lekką poświatę w naszym pokoju. Kinkiet warto za to powiesić w miejscu, które chcemy w jakiś sposób wyróżnić, zaakcentować. Może to być np. wiszące na ścianie dzieło sztuki. Znajdujący się obok niego kinkiet sprawi, że może ono zostać podświetlone. Na koniec zastanówmy się też, czy wybrane przez nas światła dobrze komponują się ze stylem, w którym urządzona jest sypialnia.