x
STYLOWE ZAKUPY -20%
Twój kod rabatowy: stylowe2023 | Promocja dotyczy wybranego asortymentu
  • Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Wygodne i funkcjonalne fotele tapicerowane

Fotel tapicerowany, ceniony od pokoleń za swoją wygodę i komfort, to jeden z tych mebli, które kojarzą się nam z relaksem, czasem wolnym spędzonym na beztroskim lenistwie przed telewizorem, doskonałą lekturą czy pogawędką w gronie rodziny i przyjaciół. To dlatego decydując się na zakup oczekujemy, że będzie nie tylko estetyczny i piękny, ale również funkcjonalny oraz praktyczny. Co warto wiedzieć o tego rodzaju meblach, zanim wybierzemy spośród wielu dostępnych ofert właśnie tę najbardziej odpowiednią?

Wygodne i funkcjonalne fotele tapicerowane

Wygodne i funkcjonalne fotele tapicerowane

 

Fotele tapicerowane do salonu i sypialni

Jeszcze trzydzieści lat temu klienci meblowych magazynów najchętniej kupowali tzw. wypoczynki, czyli komplety składające się z rozkładanej kanapy oraz dwóch foteli. Zestawianie ze sobą mebli reprezentujących różne style czy nawet różniących się jedynie kolorem uważano za objaw braku smaku i wyrobienia. Dziś bardzo często, zwłaszcza we wnętrzach nowoczesnych, wprowadza się element vintage pozornie nie pasujący do całości wystroju – kompaktowy, przywodzący na myśl „Śniadanie u Tiffany’ego”, stylizowany na „ludwika” lub kolonialny, ciężki fotel tapicerowany to chętnie stosowane do minimalistycznych wnętrz dodatki stanowiące estetyczną przeciwwagę. Większość z nich stanowią meble nowe, jednak zdarza się również, że w naszych salonach czy sypialniach umieszczamy fotel odziedziczony po prababci. Do tego tematu wrócimy jeszcze nieco później, najpierw jednak kilka słów o ulubionych stylach współczesnych użytkowników.

Wygodne i funkcjonalne fotele tapicerowane

Wygodne i funkcjonalne fotele tapicerowane

Wygodne i funkcjonalne fotele tapicerowane

Wygodne i funkcjonalne fotele tapicerowane

Powrót do przeszłości – milion egzemplarzy w polskich domach

Znane przynajmniej trzem pokoleniom kultowe 366 to fotele stylowe, tapicerowane mikrogumą obszytą materiałem pokryciowym o konstrukcji z tarcicy bukowej, pożądane przez naszych rodaków meblujących swoje mieszkania w szalonych latach sześćdziesiątych. Myli się ten, kto sądzi, że sztuka użytkowa tego okresu to jedynie tandeta i prowizorka. Nasi ówcześni projektanci byli doceniani przez Eamsów czy Le Corbusiera, a my dziś coraz częściej i chętniej czerpiemy z ich dorobku. Wspomniany wyżej 366 pochodzi z pracowni Józefa Chierowskiego i jest doskonałym przykładem dobrego, ponadczasowego designu. Powstały w 1962 roku mebel o prostej konstrukcji, lekkiej formie i wygodnym siedzisku oraz niewielkim rozmiarze jest ponadczasowy i blisko sześćdziesiąt lat po premierze, jego współczesne repliki wraz z wieloma stylizowanymi fotelami w stylu PRL cieszą się coraz większym powodzeniem.

Wygodne i funkcjonalne fotele tapicerowane

Wygodne i funkcjonalne fotele tapicerowane

Wygodne i funkcjonalne fotele tapicerowane

Wygodne i funkcjonalne fotele tapicerowane

Fotele tapicerowane – klasyka i awangarda

Poza niewielkimi konstrukcjami charakterystycznymi dla lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku, niegasnącym zainteresowaniem użytkowników cieszą się również solidne uszaki w stylu angielskim, często wyposażone w duży podnóżek zapewniający komfort wypoczynku, fotele skandynawskie - wygodne i obszerne, obite skórą bądź welurowym materiałem z charakterystycznymi frędzlami kolonialne fotele czy przepastne klubowce. Klasyka cieszy się zawsze dużym powodzeniem, jednak nie brakuje na rynku również propozycji bardzo nowoczesnych. Te odznaczają się przede wszystkim niezwykle prostą formą, łączeniem tapicerki z konstrukcją aluminiową lub stalową, rzadziej bazującą na drewnie lub na materiałach technologicznych takich jak akryl, włókno szklane czy polipropylen. Barwy tapicerki rzadko utrzymywane są w spokojnych beżach i brązach zarezerwowanych raczej dla klasyki. Wśród wzornictwa nowoczesnego dominują albo minimalistyczne biele, szarości i czernie, albo kolory nasycone takie jak róż magenta, pomarańcz, intensywna czerwień czy soczysta żółć. Niezależnie jednak od stylizacji, fotele tapicerowane wytwarzane są zawsze w ten sam co do zasady sposób.

Wygodne i funkcjonalne fotele tapicerowane

Wygodne i funkcjonalne fotele tapicerowane

Wygodne i funkcjonalne fotele tapicerowane

Wygodne i funkcjonalne fotele tapicerowane

Profesjonalne tapicerowanie fotela – jak wygląda proces produkcji?

Zanim fotel trafi do sprzedaży, przechodzi dość długą drogę. Produkcja zawsze rozpoczyna się od fazy projektowej – konstruktorzy ustalają, na jaką potrzebę użytkownika będzie odpowiadać ich koncepcja, z jakich materiałów zostanie wykonany szkielet mebla, jego wypełnienie, pokrycie obiciowe, w jaki sposób fotel będzie wyprofilowany i wiele innych szczegółów. Po licznych poprawkach i zmianach, w końcu powstaje ostateczny projekt a następnie stworzony zostaje prototyp, który potwierdza fizyczną funkcjonalność i urodę sprzętu. Kolejnym etapem jest produkcja właściwa. Jeśli konstrukcja mebla jest drewniana, stelaż mebla powstaje w stolarni. Jednocześnie wykrawane są pianki stanowiące podstawę siedziska oraz w szwalni pojawiają się po kolei części jego skórzanego lub tkaninowego pokrowca. O ile błamy skóry wykrawane są zwykle ręcznie, o tyle do wycięcia części tkaniny używa się przeważnie automatycznego cuttera. Stelaże wraz z piankami i wykrojonymi elementami pokrycia trafiają do tapicerni, gdzie ostatecznie powstają nasze fotele tapicerowane. Producent, dbając o precyzję wykonania mebla najczęściej ten etap wytwarzania organizuje w formie pracy ręcznej lub jedynie częściowo maszynowej zapewniając konieczną dbałość o szczegóły – dokładnie wykonane szwy, precyzyjne lamowania. Tak wykonany mebel trafia ostatecznie do sprzedaży.

Ile kosztuje tapicerowanie fotela? Renowacja i odnawianie

A co, jeśli marzy nam się nowy, piękny i wygodny fotel, jednak już jesteśmy właścicielami starego egzemplarza, który wymaga przywrócenia do dawnej świetności? Czy warto poddawać go renowacji, czy lepiej zdecydować się na nowy? Jak zwykle w takich sytuacjach trudno odpowiedzieć na tak postawione pytanie jednoznacznie. Jeśli fotel, który zamierzamy odnowić jest naprawdę wartościowym antykiem a jego stan pozwala na przeprowadzenie renowacji (o czym zdecyduje ostatecznie doświadczony specjalista), zawsze warto go takiemu zabiegowi poddać. Zyskujemy w ten sposób wartościowy i niezwykle piękny element wyposażenia naszego wnętrza, choć trzeba przyznać, że nakład finansowy może przewyższyć znacznie kwotę zakupu przeciętnego nowego fotela. Dlatego, o ile w przypadku antyków, inwestując w renowację zwiększamy zawsze wartość przedmiotu, o tyle jeśli mamy do czynienia po prostu ze starociem o wartości jedynie sentymentalnej, należy przemyśleć sens ponoszenia kosztów profesjonalnej renowacji i albo zastąpić nasz stary fotel nowym, albo spróbować swoich sił odnawiając go samodzielnie. Choć profesjonalne tapicerowanie foteli wymaga nabycia pewnych umiejętności, to mając do dyspozycji trochę wolnego czasu i świadomość, że nasze działania będą wymagały wielu poprawek, zanim rezultat będzie zadowalający, spróbujmy podjąć rękawicę. Nie będzie to łatwe, jest to zadanie łatwe, lecz możliwe do wykonania, zwłaszcza jeśli posłużymy się dostępnymi na wielu kanałach DIY naprawdę wartościowymi i dokładnymi tutorialami z dużą precyzją i zaangażowaniem ich twórców pokazującym jak tapicerować fotel krok po kroku.

Wygodne i funkcjonalne fotele tapicerowane

Wygodne i funkcjonalne fotele tapicerowane

Wygodne i funkcjonalne fotele tapicerowane

Wygodne i funkcjonalne fotele tapicerowane