• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Co można zrobić ze sklejki?

Sklejka - informacje podstawowe

Sklejka to materiał, który bardzo efektownie prezentuje się na ścianie. Obok płyt MDF jest to jeden z najpopularniejszych materiałów do samodzielnej produkcji różnego rodzaju mebli czy dekoracji. Nie każdy o tym wie, ale ze sklejki można zrobić meble, lampy oraz dodatki. Oprócz tego, sklejka doskonale komponuje się z innymi materiałami. W poniższym artykule prezentujemy najlepsze pomysły na wykorzystywanie sklejki. Zapraszamy do lektury!

Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje odnośnie sklejki:
• sklejka wyróżnia się dużą giętkością oraz wytrzymałością,
• jest to materiał drewnopochodny - tworzy się ją z warstw forniru, czyli cienkich płatów drewna, które klei się pod naciskiem prasy,
• większość producentów wyróżnia cztery klasy jakości sklejki - sklejki pierwszej klasy są bezbarwne oraz pozbawione sęków. Im wyższa klasa, tym liczba sęków jest większa;
• ceny sklejek zależą od użytych materiałów, powierzchni oraz klasy jakości - najtańszą sklejkę można dostać za kilkanaście złotych (standardowy wymiar 90 xx 22 cm). Cena najdroższych, specjalistycznych sklejek może wynosić nawet kilkaset złotych.

Fornir to cienkie płaty drewna (najczęściej z sosny, brzozy lub olchy). Sklejka wyprodukowana z sosny wyróżnia się mocnym osłojeniem. Ponadto, nadaje pomieszczeniom rustykalnego charakteru. Z kolei sklejka z brzozy posiada łagodniejszy rysunek oraz jest nieco subtelniejsza. Za jakość materiału sklejki odpowiada zarówno rodzaj drewna użyty do produkcji, jak i klej, który spaja wszystkie jej warstwy. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje kleju: suchotrwały oraz wodoszczelny. Ten pierwszy przeznaczony jest do stosowania w pomieszczeniach suchych oraz o niskiej wilgotności powietrza. Z kolei klej wodoszczelny przeznaczony jest do stosowania we wnętrzach o dużej wilgotności powietrza, czyli na przykład w łazience czy kuchni. Jego atutem jest fakt, że bardzo szybko schnie, ma mocne spojenie oraz wypełnia nierówności danej powierzchni.

Sklejka ze względu na swoją budowę może być modelowana w dowolny sposób - dzięki temu można stworzyć nietypowe oraz bardzo oryginalne kształty mebli, które będą pasowały do każdego stylu urządzania wnętrz.  

meble zrobione ze sklejki

meble zrobione ze sklejki

meble zrobione ze sklejki

meble zrobione ze sklejki

 

Skąd wzięła się sklejka? Najważniejsze zalety sklejki

Sklejka staje się niezwykle popularna nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Wiele osób uważa, że moda na sklejkę zaczęła się razem z nadejściem fascynacji wnętrzami industrialnymi. Jeszcze inni twierdzą, że popularność sklejki związana jest z rozpowszechnianiem wzornictwa skandynawskiego. Bez względu na to, co przyczyniło się do dużej promocji sklejek, trzeba wiedzieć, iż sklejka bardzo szybko z materiału budowlanego awansowała do rangi materiału dekoracyjnego i podbiła serca wszystkich osób projektujących nowe wnętrza. Nie ma się co temu dziwić - wśród jej zalet można wymienić między innymi fakt, iż jest bardzo efektowna (za sprawą ciekawych rysunków słoi), uniwersalna (sklejka może być wykorzystywana zarówno na ścianie, podłodze jak i na meblach) oraz praktyczna (ze względu na swoją stabilność oraz dużą giętkość). Sklejka doskonale pasuje do praktycznie wszystkich stylów oraz pomieszczeń. W przedpokoju można użyć jej jako wieszaka, w salonie jako panel pod telewizor, w sypialni jako parawan, zaś w kuchni - jako okładzinę ściany pomiędzy szafkami. Produkt ten dodaje pomieszczeniom niezbędnego charakteru oraz oryginalności.

Ręcznie wykonany stół ze sklejki

Ręcznie wykonany stół ze sklejki

Ręcznie wykonany stół ze sklejki

Ręcznie wykonany stół ze sklejki

 

Aranżacja wnętrza przy użyciu mebli ze sklejki - poradnik

Aranżacja wnętrza z wykorzystaniem mebli ze sklejki to bardzo dobry pomysł. Każdy może samodzielnie zaprojektować meble ze sklejki do pokoju dziecięcego, sypialni, kuchni czy łazienki. Bez problemu można zrobić meble takie jak:
    • szafki kuchenne ze sklejki,
    • półki dekoracyjne ze sklejki,
    • schody ze sklejki,
    • podesty ze sklejki.
Sklejka niesamowicie dobrze sprawdza się również jako obicie mebli, sufitu lub ścian. Z powodzeniem można wykorzystywać ją jako podstawowy materiał, ale może być również dobrym półproduktem. Jeśli posiadamy w domu stary, zaniedbany mebel, warto za pomocą sklejki nadać mu całkiem nowe życie. Dobrym sposobem na naukę tworzenia mebli ze sklejki będzie rozpoczęcie od prostszych form, takich jak budowa domku dla lalek w pokoju dziecięcym bądź stolika do salonu. 

Ręcznie wykonane meble z paneli...

Ręcznie wykonane meble z paneli sklejkowych

Ręcznie wykonane meble z paneli...

Ręcznie wykonane meble z paneli sklejkowych

 

Sklejka w pokoju dziecięcym, czyli drewniany domek

Jednym z domowych pomieszczeń, w którym z powodzeniem można wykorzystać sklejkę, jest pokój dziecięcy. W przeciwieństwie do OSB, sklejka nie zagraża zdrowiu człowieka. W OSB są zawarte formaldehydy, przez co stosowanie ich w dużej ilości we wnętrzach może być bardzo szkodliwe - w szczególności dla najmłodszych. Co zatem można zrobić ze sklejki w pokoju dziecięcym? Ilość dostępnych rozwiązań jest ogromna - ze sklejki możemy stworzyć drewniany domek dla lalek, łóżko, skrzynki na zabawki czy półki dekoracyjne ze sklejki. Tak naprawdę ogranicza nas wyłącznie wyobraźnia - warto jednak wiedzieć o tym, iż samodzielne stworzenie mebli ze sklejki jest naprawdę proste! Sklejka może być również wykorzystana w przedpokoju. Ogromną popularnością cieszą się na przykład półki dekoracyjne ze sklejki, które jednocześnie mogą pełnić funkcję wieszaka. To doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu przedpokój będzie prezentował się jeszcze efektowniej. Nasza firma może wykonać dla Państwa wszelkie wielkogabarytowe rzeczy, jak również zabawki, pudełka na prezenty czy ozdoby na choinkę. Wystarczy, że dostarczą nam Państwo projekt. Zachęcamy do kontaktu z działem CNC - fachowcy Meble.pl posiadają ogromne doświadczenie w tworzeniu przedmiotów i mebli ze sklejki na zamówienie.

minimalistyczne meble ze sklejki w...

minimalistyczne meble ze sklejki w salonie

minimalistyczne meble ze sklejki w...

minimalistyczne meble ze sklejki w salonie

 

Szafki kuchenne ze sklejki - naturalność i oryginalność w jednym

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu. Aby nadać mu niepowtarzalny charakter, warto zdecydować się na szafki kuchenne ze sklejki. Podstawowym atutem mebli kuchennych ze sklejki jest fakt, że są one bardzo oryginalne. Surowa naturalność sklejki może budzić podziw lub wręcz przeciwnie - nie da się jednak obok sklejki przejść obojętnie. Sklejka w chwili obecnej nadal jest rzadko używanym w kuchni materiałem, dzięki czemu stosując ją możemy stworzyć niebanalną przestrzeń. Meble kuchenne ze sklejki to bardzo mocny akcent we wnętrzu, który nadaje mu oryginalny charakter. Wizualne zalety szafek kuchennych ze sklejki na pewno docenią ci, którzy lubią wszelkie designerskie rozwiązania.

Ściany działowe ze sklejki - jak zrobić?

Wybudowanie ścian działowych to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli aktualnie przestrzeń w naszym mieszkaniu nie spełnia naszych potrzeb oraz oczekiwań. Ściany działowe niezwykle często stawia się w pokojach - w ten sposób możemy podzielić większą przestrzeń i stworzyć osobne pokoje dla rodzeństwa. Montowanie ścianek działowych cieszy się również dużą popularnością w łazienkach - dzięki niej można wówczas oddzielić przestrzeń kąpielową od pozostałej części łazienki.

Jeśli planują Państwo tego typu inwestycję, warto skontaktować się z naszym działem CNC - pracownicy Meble.pl zrealizują każdą, nawet najtrudniejszą inwestycję w stosunkowo niskiej cenie. Dodatkowym atutem naszej firmy jest szybka realizacja wycen oraz profesjonalne doradztwo.

Meble ze sklejki w nowoczesnym...

Meble ze sklejki w nowoczesnym wnętrzu

Meble ze sklejki w nowoczesnym...

Meble ze sklejki w nowoczesnym wnętrzu

 

Podłoga ze sklejki - jak zrobić?

Sklejka z powodzeniem może być wykorzystywana do samodzielnego położenia podłogi. Istnieje kilka rodzajów materiałów, które można użyć do stworzenia podłogi ze sklejki. Są one następujące:
    • sklejka z klejem w postaci żywicy karbamidowej (FC) - charakteryzuje się wysoką odpornością na wodę oraz trwałością. Ten typ sklejek wykorzystuje się do stworzenia czystej wykładziny podłogowej;
    • niepolerowana sklejka (NS) - warstwy tej sklejki są klejone klejem kazeinowym. Jest to najtańszy typ sklejek, który może wymagać dodatkowego szlifowania po zainstalowaniu;
    • sklejka jednostronnie szlifowana (W1) - również klejona klejem kazeinowym,
    • sklejka dwustronna (P2) - jej warstwy klejone są za pomocą takiego samego kleju kazeinowego. W przypadku, gdy chcemy położyć podłogę ze sklejki w pomieszczeniu o niskiej wilgotności, to może ona zastępować sklejkę FC.
Podłoga ze sklejki może być układana na wylewce betonowej bądź na bali. Jeśli zdecydujemy się na wylewkę betonową, to musimy pamiętać o tym, aby podstawa była bardzo gładka, a warstwa wykończeniowa elastyczna. 

meble wykonane ze sklejki

meble wykonane ze sklejki

meble wykonane ze sklejki

meble wykonane ze sklejki