• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Pokój dzienny - jak go urządzić?

W domu potrzebujemy się czuć swobodnie, nieograniczeni otoczeniem w którym przebywamy. Aranżacja pokoju dziennego, w którym najczęściej oddajemy się relaksowi, jest zatem bardzo ważna dla naszego samopoczucia. Funkcjonalne meble oraz ich odpowiednie rozmieszczenie pozwoli wszystkim domownikom na komfortowe korzystanie ze wspólnej przestrzeni w tym samym czasie. Przyjrzyjmy się zatem kilku najważniejszym aspektom urządzania tego typu przestrzeni.

Pokój dzienny - jak go urządzić?

Pokój dzienny - jak go urządzić?

 

Pokój dzienny - funkcje

Najpierw zadajmy sobie pytanie - jaką rolę pełni pokój dzienny? Odpowiedź na nie, wbrew pozorom, nie jest prosta. Oczywiście - jest to miejsce, gdzie w ciągu dnia spędzamy czas. Podejmujemy tu jednak kwestię bardziej szczegółową - co w tym pomieszczeniu robimy, do czego nam służy? Przede wszystkim jest to miejsce do odpoczynku. To tu znajduje się zazwyczaj telewizor, kanapa i fotele, na których przyjmujemy gości i stolik kawowy. Poza tym, jeżeli nie mamy gabinetu, może znajdować się tu przestrzeń do pracy. Zazwyczaj jest to biurko lub odpowiedni stół. W domach, w których są małe dzieci, często urządza się w takim pomieszczeniu kącik do zabawy, w którym znajduje się mała ilość zabawek. Aranżacje pokoju dziennego łączą zatem często potrzeby kilku pokoleń. Nie zapominajmy też o tym, że w mieszkaniach, w których jest niewielka kuchnia, to tu często jest również jadalnia. Aby taka strefa była praktyczna, potrzebny jest standardowej wielkości stół z krzesłami. Często aranżacja pokoju dziennego w bloku podejmuje właśnie ten problem, gdyż nie ma tam wiele miejsca. Stawia się tutaj na wielofunkcyjność i ustawność mebli - stolik kawowy może zamienić się w stół do jadalni, sofa w łóżko lub służyć do przechowywania rzeczy, a komoda oprócz miejsca na telewizor, powinna też być wyposażona w pojemne szuflady, w których chować będziemy np. nieużywane zabawki.

Pokój dzienny - jak go urządzić?

Pokój dzienny - jak go urządzić?

 

Pokój dzienny - kolorystyka

Każde mieszkanie czy dom ma oczywiście swój styl. W poszczególnych pomieszczeniach sięga się po inne kolory i dodatki, jednak przy zachowaniu ogólnego stylu. Pokój dzienny może mieć zatem nieco inne meble niż inne pokoje, jednak nie powinny one zupełnie odbiegać od przyjętej konwencji wystroju wnętrz. W kwestii kolorów warto zastanowić się, jaką funkcję ma pełnić pomieszczenie. Kolory oddziałują na nasz nastrój w różny sposób, dlatego należy pochylić się nad tą kwestią. Aranżacja pokoju dziennego powinna zatem odpowiadać tego typu potrzebom mieszkańców. Czerwony kolor dodaje energii, nie wykorzystuje się go zatem w pomieszczeniu. które ma służyć relaksowi i odprężeniu. Jeżeli jednak pokój dzienny jest miejscem, w którym oddajemy się naszemu hobby, różnego rodzaju aktywnościom, spotykamy często znajomych, czerwień nie będzie nas drażnić. Zieleń z kolei uspokaja i pomaga odpocząć. Jest zatem idealną propozycją dla osób, dla których pokój dzienny ma być oazą spokoju. Może być obecna nie tylko na ścianach, ale również dodatkach, czy też w naturalnej formie roślin. Podobnie jest z innymi barwami, dobrze zatem jest zorientować się w tym jak kolory działają na naszą psychikę i nie kierować się tylko naszymi upodobaniami, ale również tym aspektem aranżacji pokoju dziennego.

Pokój dzienny - jak go urządzić?

Pokój dzienny - jak go urządzić?

 

Pokój dzienny - strefy

Zazwyczaj salon pełni kilka funkcji. Powyżej wymienionych zostało kilka z nich. Projektanci biorą to zazwyczaj pod uwagę, gdy zabierają się za jego planowanie. Dobrym sposobem jest rozdzielenie go na kilka stref, które przenikają się, jednak są wyraźnie zaznaczone. Dzięki temu domownicy nie wchodzą sobie w drogę i nie przeszkadzają, kiedy na przykład jedna osoba pracuje, a druga ogląda telewizję. Jest wiele kreatywnych sposobów na wyodrębnienie takich stref. Można go np. oddzielić parawanem. Jest to o tyle dobre, że można go w dowolnym momencie przenosić, zależnie od sytuacji. Innym sposobem jest zamontowanie przesuwnych paneli, które przesuwa się na szynie umieszczonej na suficie. To rozwiązanie na dłuższy czas, jeżeli jednak mamy ugruntowane przekonanie o tym, jaka ma być aranżacja pokoju dziennego, jest ono jak najbardziej praktyczne. Kolejną metodą na wydzielenie odrębnych obszarów, jest odpowiednie ustawienie mebli. Świetnym i bardzo popularnym w ostatnich czasach motywem jest ustawienie kanapy na środku pokoju - tyłem do jego części. Dzisiejsze meble tego typu mają nie tylko ładne fronty, ale także tzw. “plecy”, dzięki czemu nie muszą być przystawione do ściany.

Aranżacja pokoju dziennego musi spełniać bardzo praktyczną rolę - szczególnie w małych mieszkaniach, w których ten pokój stanowi podstawę egzystencji i służy do wielu różnych czynności. Ale oprócz tego warto dostosować go do swoich upodobań - zanim zaczniesz projektować swoją strefę relaksu (choć często też pracy) pomyśl o tym, co Ci się podoba i czego potrzebujesz.

Pokój dzienny - jak go urządzić?

Pokój dzienny - jak go urządzić?