• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak odnowić blat kuchenny?

Bez niego nie wyobrażamy sobie kuchni. Służy nam do krojenia różnych produktów, przygotowywania posiłków i do stawiania gorących naczyń. Narażamy go na różne obciążenia. Blat kuchenny nie ma z nami lekko. Z biegiem czasu traci piękny wygląd, ale zanim wymienisz go na nowy, spróbuj przywrócić mu pierwotny blask.

W artykule podpowiemy jak odnowić blat kuchenny i wciąż cieszyć się jego praktycznym zastosowaniem. Można zrobić to samodzielnie, korzystając z kilku metod renowacji, zróżnicowanych w zależności od wykorzystanego na blat materiału.

Wady i zalety blatu drewnianego

Jeśli blat w Twojej kuchni wykonany został z drewna, jest bardziej podatny na wysoką temperaturę, wilgoć, wszelkie zarysowania i przebarwienia. Blat kuchenny wykonany z litego drewna wygląda pięknie, nadaje wnętrzu ciepła i przyjemnego klimatu. Zachowuje też naturalne usłojenie, ale zdarza mu się pękać i się wypaczać zdecydowanie częściej od innych blatów.

Klejone drewno powoduje, że blat jest twardszy i bardziej odporny na odkształcenia. Jak odnowić taki blat kuchenny? Jego renowacja uzależniona jest od rodzaju zabezpieczenia, jeśli widoczne są głębokie rysy lub ubytki, musisz uzupełnić je właściwie dobraną szpachlową masą.

Jak odnowić blat kuchenny?

Jak odnowić blat kuchenny?

 

Jak odnowić blaty kuchenne drewniane?

Blat kuchenny z drewna wymaga regularnej, codziennej pielęgnacji. Taka pielęgnacja nie jest wcale trudna. Wystarczy, po każdym użyciu blatu - wycierać go aż do sucha. A jeśli trzeba oczyścić go z zabrudzeń powstałych podczas obróbki pokarmu, zmieszaj wody z kroplą płynu do mycia naczyń i taką mieszanką wyczyść blat.

Wszelkie zabrudzenia, ślady i zacieki po gorących napojach usuniesz przy pomocy mieszanki soli z oliwą z oliwek - mieszaj je aż powstanie gęsta piana. Nałóż ją bezpośrednio na zabrudzenie i zostaw na około dwie godziny. Następnie wytrzyj do sucha zwilżoną ścierką. Jeśli sól zastąpisz octem wetrzyj mieszankę w plamę i zmyj już po kilkunastu minutach. Pamiętaj też, że sam ocet może zniszczyć, przesuszyć drewno. Jeśli po tych działaniach na drewnianym blacie nadal widać zabrudzenie, przetrzyj go czystym korkiem po winie - nie zarysuje on powierzchni.

Jak odnowić blat kuchenny?

Jak odnowić blat kuchenny?

 

Jak odnowić blat z kamienia?

Jeśli jesteś właścicielem blatu kuchennego wykonanego z granitu, możesz cieszyć się naprawdę twardym i wytrzymałym blatem, który nie nasiąka, przez co doskonale sprawdza się w kuchni. Taki blat będzie odporny na zarysowania, działanie substancji z odczynem kwaśnym (na przykład ocet, kwasek cytrynowy, czy soki z cytrusów), czy na wysokie temperatury.

Czyszczenie blatu z kamienia z tłustych plam czy zacieków jest możliwe dzięki standardowym detergentom (ważne, żeby upewnić się, że nie zawierają amoniaku). Możesz użyć również preparatów domowej roboty. Wystarczy zmieszać wodę z alkoholem izopropylowym i kilkoma kroplami płynu do zmywania naczyń. Zanim jednak zastosujesz je na blacie, sprawdź działanie mieszanki na niedużym i niewidocznym jego fragmencie (może się bowiem zdarzyć, że preparat odbarwi mebel).

Jak odnowić blat kuchenny?

Jak odnowić blat kuchenny?

 

Jak odnowić blat kuchenny laminowany?

Blat laminowany jest niedrogi, a na dodatek dosyć łatwy w utrzymaniu. Te zalety czynią go popularnym rozwiązaniem w kuchni. Blat laminowany posiada jednak pewną wadę - ma ograniczoną możliwość odnawiania oraz naprawy. Gdy jego zniszczenia są naprawdę rozległe - zalecamy wymienić blat na nowy (zapraszamy do naszego sklepu Meble.pl) lub przemalować go za pomocą farb dostosowanych do kontaktu z żywnością. Jeśli pozostaną jeszcze jakieś rysy, zamaskuj je flamastrem do drewnianych mebli.

Wiele zabrudzeń blatu laminowanego powinno dać się zmyć zwyczajnym detergentem. Jeśli poszukujesz domowych metod aby odnowić blat kuchenny laminowany, wypróbuj mieszankę octu, wody i sody oczyszczonej. Pamiętaj jednak, aby po każdym czyszczeniu wytrzeć blat laminowany do sucha.

Jeśli jednak masz dość swojego obecnego blatu lub nie dajesz rady skutecznie wyczyścić go lub odnowić - sprawdź ofertę nowych blatów kuchennych. Być może warto wymienić go na nowszy, nowocześniejszych i trwalszy model. Zapraszamy na zakupy do sklepu Meble.pl Nasza oferta to satysfakcjonujący zakup cieszący wiele lat.

Jak odnowić blat kuchenny?

Jak odnowić blat kuchenny?