• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Salon z ciemną podłogą - aranżacje i pomysły

Ciemna podłoga to jedno z najmodniejszych w ostatnim czasie rozwiązań w zakresie aranżacji salonu. Odcienie brązu, czerni, mahoniu lub venge są często wybierane, łatwo łączyć je z meblami w stylistyce skandynawskiej, industrialnej i vintage. Salon z ciemną podłogą prezentuje się szczególnie interesująco, gdy wnętrze jest dobrze doświetlone, najlepiej światłem słonecznym.

Panele lub płytki w ciemnym kolorze przez wiele dekad uznawane były za niepraktyczne ze względu na fakt, że widać na nich kurz i zabrudzenia. Producenci wychodzą jednak naprzeciw tym problemom, a nowoczesna podłoga – chociaż w ciemnym kolorze, jest obecnie łatwa w utrzymaniu. Znajdziecie tu wiele nowych aranżacji i pomysłów na urządzenie salonu z ciemną podłogą.

Salon z ciemną podłogą - aranżacje i pomysły

Salon z ciemną podłogą - aranżacje i pomysły

 

Ciemna podłoga – nie znaczy ciemne wnętrze!

W przypadku aranżacji salonu z ciemną podłogą warto pamiętać o tym, by nie przytłoczyć go nadmiarem ciemnych barw. Ciekawym pomysłem jest zbudowanie kontrastu pomiędzy kolorem podłogi i ścian, a także dobór mebli w odcieniach korespondujących z nimi. W przypadku wnętrz skandynawskich sprawdzi się połączenie ciemnej podłogi z białymi ścianami lub jedna ściana w ciemnej kolorystyce, na przykład ciemnozielony lub granat. Oczywiście warto też zadbać o dobór mebli – ciemna podłoga pozwoli wyeksponować jasne, pastelowe barwy tapicerki sofy i foteli, a także podkreśli nietuzinkowy charakter witryn jasnych, białych lub ecru.

Ciemna podłoga sprawdzi się też w salonie w stylu prowansalskim, gdzie prym wiodą białe lub beżowe regały, witryny z bielonymi szprosami, często osadzone na jasnych nóżkach. Przy aranżacji prowansalskiego salonu z ciemną podłogą dobrze jest też pamiętać o dobraniu kanapy z jasną tapicerką, która stworzy niebanalny duet z meblami. Nie wolno jednak tworzyć zbyt wielu kontraktów barwnych, ponieważ może to optycznie zmniejszyć nasz salon i zburzyć jego harmonię.

Przy aranżacji w stylu klasycznym ciemna podłoga doda elegancji, ale warto też pamiętać o tym, by nie przesadzać z ilością ciemnych dodatków. Idźmy w stronę umiaru, łącząc ciemne drewno podłogi z beżowymi lub piaskowymi ścianami oraz meblami - w kolorystyce naturalnego drewna lub korespondujące jedynie detalami z barwą podłoża.

Ciemna podłoga i jasne meble to doskonałe połączenie, o czym dobrze wiedzą pasjonaci nowoczesnego designu. Kontrastowanie różnych elementów wyposażenia sprawia, że salon nabiera wyrazistego, indywidualnego charakteru i jest dzięki temu ulubionym miejscem spotkań domowników oraz gości.

Salon z ciemną podłogą - aranżacje i pomysły

Salon z ciemną podłogą - aranżacje i pomysły

 

Ciemna podłoga niejedno ma imię

Pamiętajmy, że wśród wielu wariantów ciemnych podłóg do salonu mamy do wyboru różne propozycje wzorników, od orzecha po venge czy palisander. Bez względu na to, czy preferujemy panele, czy płytki, zwróćmy uwagę na ułożenie słojów drewna, by współgrały z frontami i korpusami mebli. Pomieszanie wielu gatunków drewna, barw i struktur nie będzie najlepszym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na profesjonalnej aranżacji. 

Nowoczesny salon z ciemną podłogą nie musi stwarzać melancholijnego wrażenia – klucz do sukcesu tej aranżacji polega na tym, by odpowiednio wyważyć kolorystykę i zagrać odcieniami ścian, podłoża oraz mebli. Ma tu znaczenie ilość sprzętów, dlatego jeśli w naszej koncepcji ograniczymy się do niezbędnych elementów, takich jak sofa, komoda, stolik kawowy oraz witryna, możemy stworzyć wyjątkowe wnętrze bez wrażenia nadmiaru. 

Jeśli dążymy do tego, by nasz salon był oryginalny i nietuzinkowy, warto wybrać aranżację w stylu kolonialnym i połączyć ciemną podłogę oraz jasne meble. Ciemne podłoże to również świetne miejsce do eksponowania wzorzystych wykładzin oraz dywaników, co w przypadku stylu kolonialnego ma ogromne znaczenie i daje wielkie możliwości w zakresie projektowania czy przyszłych zmian w salonie. 

Salon z ciemną podłogą - aranżacje i pomysły

Salon z ciemną podłogą - aranżacje i pomysły

 

Salon z ciemną podłogą wcale nie musi być ponury!

Jak widać, salon z ciemną podłogą już dawno przestał się kojarzyć z ponurym, szarym wnętrzem i jest obecnie popularny w różnego rodzaju aranżacjach: od skandynawskich i klasycznych po kolonialne i industrialne. Jeśli więc planujesz zakup ciemnych płytek i paneli, możesz stworzyć salon, który zachwyci każdego.