• Moje konto
  • Ulubione
  • Koszyk
  • Menu

Jak ustawić meble w sypialni?

Sypialnia to jedno z tych pomieszczeń, w których powinniśmy czuć się szczególnie swobodnie. Ma zapewnić nam relaks i spokojny sen, dlatego ważne jest, żeby była uporządkowana, przemyślana i umeblowana w sposób ergonomiczny.

Komfortowy pokój do spania, czyli jak ustawić meble w sypialni?

Kiedy dysponujemy w naszym domu lub mieszkaniu dość dużą przestrzenią i możemy jedno z pomieszczeń przeznaczyć na pokój, który służył nam będzie tylko do spania, jesteśmy w bardzo komfortowej sytuacji. Ustawienie mebli w sypialni, która jest pokojem przeznaczonym jedynie do wypoczynku, nawet jeśli jest ona dość niewielka, nie powinno stanowić dużego problemu przede wszystkim dlatego, że możemy znacznie ograniczyć ilość niezbędnych sprzętów. Jeśli zależy nam na wolnej przestrzeni, zainstalujmy w naszej sypialni przede wszystkim przepastną, praktyczną szafę, w której zmieścimy wszystkie niezbędne rzeczy. Drugim meblem powinno być oczywiście łóżko, do tego wystarczy jedna lub dwie szafki nocne. Jeśli nasza sypialnia jest nieco większa, możemy jeszcze wstawić komodę lub dwie, nieco dekoracji i już cieszymy się prywatnością w zaciszu własnej sypialni.

rozmieszczenie mebli w stylowej...

rozmieszczenie mebli w stylowej sypialni

rozmieszczenie mebli w stylowej...

rozmieszczenie mebli w stylowej sypialni

 

Jeden pokój – wiele funkcji

Nie zawsze sypialnia jest jednak miejscem przeznaczonym wyłącznie do spania. Niekiedy spełnia również inne zadania. Jak dobrze ustawić meble w sypialni, która służy nam nie tylko do spania, ale również pełni funkcję pokoju do pracy, a często także do spędzania wolnego czasu? Optymalne wydaje się być wydzielenie każdej z ról – osobno część sypialniana, odrębnie służąca do pracy i dodatkowo przestrzeń hobby. Niestety, udaje się to tylko w dużych pokojach. Kiedy do dyspozycji pozostaje mniejszy metraż, warto zadbać przede wszystkim o łatwą dostępność każdego z obszarów i możliwość takiego ich wyodrębnienia, żeby nie przeszkadzać innym osobom korzystającym z pokoju w tym samym czasie. Na przykład długie, nocne godziny pracy przy komputerze będą mniej uciążliwe dla śpiącego w tym czasie partnera, jeśli ekran laptopa ustawiony będzie tak, żeby nie raził go w oczy. Przydatne w takich wnętrzach mogą być również różnego rodzaju półścianki czy parawany.

Plan aranżacji mebli w sypialni

Plan aranżacji mebli w sypialni

Plan aranżacji mebli w sypialni

Plan aranżacji mebli w sypialni

 

Jak ustawić meble w małej sypialni?

Niewielka sypialnia to wyzwanie. Jak ją zagospodarować, żeby była funkcjonalna i praktyczna a jednocześnie ładna? Czy można uniknąć wrażenia zagracenia, mimo niewielkiej przestrzeni? Zachowując minimum szczerości wobec samego siebie, trzeba powiedzieć sobie wprost, że w przypadku konieczności wstawienia do pokoju o powierzchni 10 m2 łóżka, szafy i biurka oraz komody, nie jesteśmy w stanie uzyskać wiele wolnej przestrzeni. Możemy jednak tak dobrać meble oraz dodatki, żeby nasza sypialnia nie sprawiała wrażenia magazynu, lecz komfortowego buduaru.

planowanie rozmieszczenia mebli w...

planowanie rozmieszczenia mebli w sypialni

planowanie rozmieszczenia mebli w...

planowanie rozmieszczenia mebli w sypialni

 

Skromność i prostota

Ważny jest dobór mebli sprawiających wrażenie niewielkich. Duże, wysokie łóżko kontynentalne z szerokimi bokami i olbrzymim zagłówkiem powinno zostać zastąpione przez proste i skromne z możliwie płytkim zagłówkiem i bez dodatkowych barierek w nogach mebla. Podobnie szafa – skromna w formie, najlepiej z lustrzanymi drzwiami, które wizualnie powiększą pokój. Jeśli chodzi o zastosowane we wnętrzu ozdoby – niech będzie to kolejne lustro nad komodą symbolizujące toaletkę, na którą nie ma miejsca w niewielkiej sypialni albo oszczędne grafiki stonowanych ramkach. Stosując tkaniny warto zrezygnować z firanek na rzecz rolet i zasłon. W ciągu dnia, widok za oknem również optycznie powiększa pomieszczenie, a wieczorem zasłony i rolety tworzą intymny nastrój. Oczywiście miło jest wstając z łóżka położyć stopy na miękkim dywanie, jednak obfite chodniki - włochacze w małych wnętrzach lepiej zastąpić jednolitą wykładziną lub dużym dywanem tak, żeby jak najmniej wizualnie dzielić powierzchnię podłogi.

Obraz pokazujący rozmieszczenie...

Obraz pokazujący rozmieszczenie mebli w aranżowanej sypialni

Obraz pokazujący rozmieszczenie...

Obraz pokazujący rozmieszczenie mebli w aranżowanej sypialni

 

Łóżko pod ścianą

Niewielkie sypialnie na ogół nie dają wielu możliwości aranżacji. Mimo że ustawienie łóżka tak, żeby swobodne dojście do niego możliwe było z obydwu boków jest najbardziej komfortowe dla jego użytkowników, często w małych pomieszczeniach okazuje się niemożliwe. Nie ma sensu robić tego na siłę kosztem wielkości innych potrzebnych w sypialni mebli, albo szerokości naszego łóżka. Dobrze, jeśli mebel ten uda się postawić tak, żeby można było do niego dotrzeć swobodnie od strony jednego boku i nóg. Jeśli pokój jest wąski i jedyną opcją jest umieszczenie łóżka między ścianami – trudno, cieszmy się, że możemy dysponować osobnym pomieszczeniem na sypialnię i delektujmy się pięknymi tkaninami i ciekawymi detalami wyposażenia.